VIDEO: pašvaldības policijas darbinieku nakts dežūra

10. Aprīlis, 2017

Nedēļas nogales policistiem nereti mēdz būt aktīvākais darba laiks. Piedāvājam ieskatīties, kā no policista skatpunkta izskatās piektdienas nakts Rīgas centrā.


Maiņa pulksten 19.00 sākas ar īsu instruktāžu, kurā galvenais dežurants pastāsta, par kurām adresēm pēdējā laikā saņemtas sūdzības, tādēļ šīs adreses maiņas laikā vairākas reizes jāapseko. Tostarp tiek nosaukta kāda vārtrūme Vecrīgā, netālu no McDonald’s ēstuves – tur naktīs jaunieši regulāri smēķējot un dzerot.

Uzreiz pēc instruktāžas kārtības sargi dodas pirmajos izsaukumos. No sākuma apciemo Tallinas ielu, kur nama pagalmā esot novietota automašīna bez atļaujas. Tallinas ielā tiek noformēts protokols, bet Hospitāļu un Ģertrūdes ielās automašīnas, par kurām ziņojuši iedzīvotāji, policijas ierašanās brīdī vairs neatrodas. Pa ceļam vēl Barona ielā kārtības sargi piestāj pie kāda auto, kas apstājies neatļautā vietā – mutvārdu brīdinājums.

Mirkli vēlāk policisti uz pāris minūtēm piestāj pie veikala, lai nopirktu ūdeni, bet tad turpina ceļu uz Republikas laukumu – tur iedzīvotājs ziņo par ilgstoši pamestu vietējam krogam piederošu automašīnu. Kārtības sargi fiksē pamesto automašīnu un krogā pastāsta, ka automašīnu nāksies evakuēt, ja tā netiks pārvietota. Kroga pārstāvji sola tuvākajā laikā problēmu atrisināt, bet policisti atgādina, ka šajā vietā vēl atgriezīšoties.

Īsi pēc 21.00 Vecrīgā policisti pamana autovadītāju, kas pārvietojas pa gājēju un velosipēdu ceļu. Pēc dokumentu pārbaudes, izrādās, ka nenomaksāta soda dēļ vadītājam ir liegums piedalīties ceļu satiksmē, turklāt viņam sakrāts jau ievērojams soda punktu skaits. Darbu notikuma vietā pārņem Valsts policijas Ceļu policija.

Tad tiek saņemts izsaukums uz Vērmanes dārzu, kur jaunieši lietojot alkoholu, taču, iebraucot parkā, policisti pamana smēķējošu nepilngadīgo, tādēļ uz otru parka galu tiek nosūtīta cita ekipāža. Tikmēr 16 gadus vecajam jaunietim tiek sastādīts protokols un tiek informēta jaunieša māte. Pēc protokola sastādīšanas policisti piebrauc pie otras ekipāžas un noskaidro, ka viņi, reaģējot uz izsaukumu, aizturējuši citu nepilngadīgo, kurš bija pamatīgi iereibis un mēģinājis no policistiem aizbēgt. Puiša draugi ar situāciju ir neapmierināti un paziņo, ka notikušo filmējot. Kārtības sargi atbild, ka arī viņiem ir ieslēgtas kameras un mierīgā tonī izskaidro aizturēšanas iemeslu.

Īsi pirms 23.00 policisti dodas uz Antonijas ielu, kur iedzīvotāji ziņo par trokšņojošiem kaimiņiem. Durvis atver jaunieši, kuri izrādās ir apmaiņas studenti no Vācijas. Dzīvoklī troksnis nav dzirdams, bet studenti apsolās būt rāmi.

Nākamo pāris stundu laikā Vecrīgā tiek pieķerts vēl viens autovadītājs, kurš braucis pa gājēju un velosipēdistu ceļu. Viņam tiek sastādīts protokols, bet pāris autovadītājiem, kuri apstājušies tam neparedzētā vietā, tiek izteikti brīdinājumi.

Pulksten 1.37 Kaļķu ielā pie kārtības sargiem piesteidzas apsargs un ziņo, ka pie Swedbank bankomāta esot iemidzis bezpajumtnieks. Policisti, ieraugot iereibušo bezpajumtnieku, viņu atpazīst – pastāvīgais klients. Vīrietis tiek iesēdināts busiņā, lai vestu uz patversmi. Pa ceļam uz patversmi policisti pamana divus kungus, kas tajā brīdī grasās izvicināt dūres, tādēļ uz mirkli piestāj, lai kautiņu izšķirtu. Kungiem vienam pret otru pretenziju nav tādēļ policisti aicina viņus doties katru uz savu pusi. Kad konflikts atrisināts, bezpajumtnieks tiek nogādāts patversmē.

Īsi pirms pulksten 5.00 pie kluba “Pūce naktī” tiek sastapts jaunietis, kurš pieiet pie policistu busiņa, lai pastāstītu par kādu klubu Kaļķu ielā. Puisis stāsta, ka viņš vēloties iet uz to klubu un izdauzīt visus logus, bet policisti puisi brīdina, ka par šādu rīcību draud kriminālatbildība. Jaunietis pēc sarunas nedaudz nomierinās un apsola tomēr uz klubu nedoties, bet policisti turpina ceļu. Nakts gaitā nekārtības pie attiecīgā kluba netiek konstatētas – solījumu puisis laikam turējis.

Nedaudz vēlāk policisti ar Videonovērošanas centra palīdzību pieķer vēl vienu autovadītāju, kurš brauc pa gājēju un velosipēdistu ceļu, savukārt īsi pēc pulksten 6.00 pamana jauniešu kompāniju pie vārtrūmes, kura minēta instruktāžā. Vienam no puišiem ir atvērta “Tullamore” viskija pudele. Pēc personas datu pārbaudes noskaidrojas, ka jaunais vīrietis ir no Ropažiem. Savukārt pārkāpējs stāsta, ka pudele bijusi atvērta, jo pazudis korķītis, bet mirkli vēlāk skaidro, ka viņš esot no laukiem, tādēļ neesot zinājis. Savukārt, kad viņam tiek pajautāts, vai bijuši kādreiz citi pārkāpumi, puisis lepni atbild, ka reiz Zviedrijā esot staigājis ar atvērtu pudeli, bet policija neesot pieķērusi. Jaunajam vīrietim sastādīts protokols un piemērots 10 eiro naudas sods.

Vēl maiņas izskaņā policisti pieķer vīrieti, kurš publiskā vietā urinē un arī viņam sastāda protokolu, piemērojot 15 eiro sodu.

Īsi pirms 7.00 kārtības sargi atgriežas policijas telpās, uzraksta pāris ziņojumus par padarīto un beidz maiņu. Kopumā šī maiņa vērtējama kā samērā mierīga priekš piektdienas nakts.