VEF vēstures muzejs: ceļojums slavas pilnajā pagātnē

30. Maijs, 2019

Šajās dienās VEF svin savu simtgadi. Simtiem bijušo uzņēmuma darbinieku pulcēsies koncertos, izstādēs un prezentācijās. Un, protams, katrs no viņiem ielūkosiesVEF vēstures muzejā, lai atcerētosdarba ikdienu un savu un kolēģu jaunību.


1969. gadā izveidotais VEF vēstures muzejs pēc VEF Kultūras pils rekonstrukcijas atgriezās savās bijušajās telpās, bet ieguva pilnīgi jaunu veidolu. Rīgā un pat visā Latvijā ir maz šādu ekspozīciju – modernu un interaktīvu.

Dizaina autors ir mākslinieks Egils Mednis, betmilzīgo vēstures materiālu savākuši(un turpina vākt)muzeja darbinieki. Lielu ieguldījumu ekspozīcijas izveidē sniegusi bijusī muzeja galvenā krājuma glabātāja Zanda Zībiņa. Un pašreizējā galvenā krājuma glabātāja Dace Kaprāne aizrautīgi turpina iesākto darbu.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Muzeja virsuzdevums ir sniegt apmeklētājiem iespēju sajust pagātnes un tagadnes savstarpējo saistību. Ceļojumu pagātnē palīdz īstenot virtuāla tālruņa līnija. Pagriežot telefona ciparripu unnumura vietā izvēloties gadskaitli, atvērsies vēstures lapa, kas stāsta par šo periodu.

Turklāt stāsta ganasīki. Muzejā ir padomāts par dažādām apmeklētāju kategorijām –sākot no zinātniekiem, kuri interesējas par precīziem skaitļiem un faktiem, līdz skolēniem. Muzejā ir arī bērnu stūrītis. Pašiem mazākajiem ir radītas 60 sekunžu filmiņas, kas stāsta par uzņēmuma sešiem vissvarīgākajiem ražojumiem.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

...Caurspīdīgos stikla kubos ir aplūkojami dažādu gadu radioaparāti. Kā lego– caurspīdīgo kastītivar izvilkt un apskatīt radio no visām pusēm…

Eksponātus pirms pusgadsimta sāka vākt vefieši entuziasti. Sākumā tie bijadaži radiouztvērēji un avīžu izgriezumi, pēc tam jau katrs jaunais produkta paraugs tika nosūtīts uz muzeju. Kolekcijas papildināšanā iesaistījās uzņēmuma darbinieki, kuri labprāt nesa uz muzeju saglabātos priekšmetus bn bildes.

Un nu muzejā ir gandrīz pilnīga VEF ražotās produkcijaskolekcija no 1919. līdz 1991. gadam, tajā skaitā leģendārais „Tūrists” un „Spīdola”. Trīs radio eksponātus var ieslēgt un noskaņas radīšanai paklausīties pagājušā gadsimta 30., 60. un 80. gadu melodijas.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Muzeja stendos ir arīelektriskās spuldzes, putekļsūcēji, skuvekļi, kabatas lukturīši un baterijas, gāzmaskas. Ir aplūkojams arī vēja elektroģenerators. Nevelti mēdz teikt, ka VEF ražoja visu – sākot no adatām līdz lidmašīnām.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Muzeja krājums jau sen izgājis ārpus viena uzņēmuma darbības nozīmes. Tajā ir vairāk nekā seši tūkstoši priekšmetu – gan produkcijas paraugi un fotogrāfijas, gan dokumenti, kas stāsta par VEF ceļu no darbnīcas ar dažiem darbiniekiem līdz milzīgam modernamsava laika flagmanim ar daudzām filiālēm. Unikāls veiksmes stāsts...

Mūsdienu tehnoloģijas ļauj apmeklētājiem virtuāli pastaigāties pa VEF, kura vairs nav.Displejā, atverot fotoattēlu pēc fotoattēla, var redzēt, ka, lūk, tur bijis montāžas cehs, tur radioražotne un tur sava laika īstens brīnums – automatizēts ēdināšanas komplekss. Un, lūk, pagalma priekšpusē ieraugām strūklaku, pie kuras tik bieži tika sarunātas tikšanās pusdienas pārtraukumā.

Uzņēmuma galvenā vērtība vienmēr bija cilvēki. Projekta “VEF cilvēki”ietvaros muzejs apkopo materiālus par uzņēmuma bijušajiem darbiniekiem. Pāršķirstot digitālās lapas, var iepazīties ar VEF dažādu laiku direktoru un vadītāju biogrāfijām. Bet tas ir tikai sākums, apgalvo Dace Kaprāne. Ir plānots savākt materiālus par visiem, kas strādājuši uzņēmumā VEF dažādos gados.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Muzeja krājumā glabājas VEF pamatlicēja Aleksandra Tīpaiņa, bijušā direktora Aleksandra Egles, mākslinieces Zelmas Baboliņas, aviokonstruktora Kārļa Irbīša(jā, VEF ražoja arī lidmašīnas!)un daudzu citu vefiešu atmiņas. Vēstures stāstu apkopošana un eksponātu kolekcionēšana turpinās. Dace Kaprāne aicina ikvienu, kuršstrādājis uzņēmumādažādos gados un dažādos amatos, dalīties ar savām atmiņām, fotogrāfijām u. c. Mūsdienās tas viss ir vēstures daļa.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Muzeja krājuma lepnums ir fotoaparāts VEF „Minox” – pasaulē pazīstamākais VEF ražojums, viena no Latvijas Kultūras kanona vērtībām. No oriģinālajām detaļām ir salikta precīza pasaules mazākā fotoaparāta kopija. Vienīgā atšķirība – iebūvēta digitālā mikroshēma, kas ļauj ar šo pirmskara ierīci uzņemt pašfoto un tūlīt pat nosūtīt attēlu pa e-pastu. Vēl viens pavediens, kas savieno vēsturi un mūsdienas...

Muzejā ir apkopotas Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva fondadokumentālās filmas par uzņēmumu. Īpaša sadaļa ir veltīta sportam, jo rūpnīcas darbinieki bija slaveni ar sporta sasniegumiem.

„Mūsu muzejs nevienu neatstāj vienaldzīgu,” stāstadirektore Dace Kaprāne. „Kāds atcerēsies: „Manai vecmāmiņai bija šāds radiouztvērējs” vai  „Šādu kasešu magnetofonu mēs spēlējām skolas ballītēs.” Šo patieso apmeklētāju emociju dēļ es mīlu savu darbu.”

Un apmeklētāji mīl šo muzeju, kurš ir interesants ikvienam Rīgas iedzīvotājam un galvaspilsētas viesim.

Foto: Riga.lv


Uzziņa

VEF vēstures muzejs piedāvā ekskursijaslatviešu, krievu un angļu valodā. Ekskursijas jāpiesaka  trīs darba dienas pirms iecerētā ekskursijas datuma, zvanot pa tālruni 25435736 vai pa e-pastu vefmuzejs@riga.lv.

Muzeju var apmeklēt katru dienu no plkst. 14.00 līdz 20.00, izņemot pirmdienas. Iepriekšēja reģistrācija ārpuskārtas apmeklējumam pa tālruni 25435736 vai e-pastu vefmuzejs@riga.lv.

Pa šo adresi var sūtīt arī savas atmiņas un/vai bildes.