Vai Jāņos "līs kā pa Jāņiem"?

19. Jūnijs, 2017

Tuvākajās dienās gaisa temperatūra Latvijā pazemināsies, brīžiem gaidāms lietus, taču tieši Jāņu naktī lielākajā valsts daļā nokrišņi nav gaidāmi, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.


Laika apstākļi strauji mainīsies otrdien. No Zviedrijas un Baltijas jūras ieradīsies ciklons, kas kļūs intensīvāks. Vēl otrdien gaisa temperatūra būs +17...+22 grādi, bet pēc tam strauj kļūs aukstāks. Jau trešdien un ceturtdien gaidāms mākoņains laiks un īslaicīgs lietus. Gaisa temperatūra noslīdēs līdz +13...+18 grāiem, naktī līdz +10 grādiem.

Naktī no 23. uz 24. jūniju Rīgā būs lielākoties mākoņains laiks. Dienā gaiss iesils līdz +20 grādiem, līdz plkst. 21.00 temperatūra noslīdēs līdz +17 grādiem, bet naktī būs tikai +13 grādu silts.

Īslaicīgs lietus gaidāms vien no rīta. Taču 24. jūnijā galvaspilsētā pēc sinoptiķu prognozēm, līs visu dienu. Gaisa temperatūra būs tikai +14...+18 grādi. Arī 25. jūnijā gaidāms īslaicīgs lietus. Gaisa temperatūra būs +15... +19 grādi.

Vai Jāņos parasti tiešām līst "kā pa Jāņiem"?

Līgo un Jāņi ir svētki, kurus visbiežāk atzīmē ārpus telpām, tāpēc jau no senatnes cilvēkus ir interesējuši laika apstākļi šajās dienās. Kā ierasts, tad vismaz kādā Latvijas reģionā Jāņu naktī lietus ir sagaidāms gandrīz katru gadu, bet nokrišņu varbūtība dažādos Latvijas reģionos ir no 22% līdz 49%. Kopumā vidēji Latvijā iespējamība Jāņu naktī sagaidīt nokrišņus ir 32%. Aplūkojot datus par nokrišņiem kopš 1966. gada, varam secināt, ka Jāņu dienā līst nedaudz biežāk nekā Jāņu naktī, jo nokrišņu iespējamība 24. jūnija dienā ir no 27% līdz 53%, bet valstī vidēji - 40%.