Uzmanību, nikna vārna: kā izvairīties no sastapšanās ar agresīviem putniem

7. Jūnijs, 2018

Vasaras sākumā no savām ligzdām “izvelties” sākuši mazie vārnēni. Vēl pirms sasnieguši briedumu, mazie putnēni staigā no pagalma uz pagalmu un kļūst par daudzu konfliktsituāciju iemeslu starp putniem un cilvēkiem: gādīgie vārnu vecāki kļūst agresīvi, uzklūpot garāmgājējiem. Par to, kā nekļūt par saniknota putna upuri, stāsta Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.


Noskaidrot vārnu ligzdošanas vietas pašlaik ir ļoti viegli – pagaidām vēl nav pilnībā izplaukušas lapotnes un ligzdas ir saskatāmas. Bet, ja no ligzdas ārā rēgojas aste, varat būt pārliecināti: šeit mātīte perē olas. Maija beigās un jūnija sākumā vietām, kur pamanītas ligzdas, labāk mest līkumu. Putnēni sāk “krist” zemē un viņu vecāki kļūst ļoti agresīvi, cenšoties aizstāvēt savu atvasi. Bet mazuļi ir vieglprātīgi: viņi dodas pie cilvēkiem, nebaidās no kaķiem un suņiem. Bet šis draudzīgums ir apmāns.

Vārnēnu nevajag ņemt rokās un censties viņu “izglābt” no tiem pašiem pagalma kaķiem. Ar šo misiju pilnībā var tikt galā arī putnēna vecāki. Visus, kas tuvojas zālē sēdošajam putnēnam, vienalga, vai tas ir dzīvnieks vai cilvēks, viņi saskata kā potenciālos plēsējus, un tāpēc uzbrūk. Protams, reti kurš putns var tik ļoti sabozties, lai ieknābtu. Bet arī tādi gadījumi notiek.

Izbiedētie vārnēni var izdot dažādas skaņas, kas piesaista citas vārnas. Ja nevēlaties virs savas galvas redzēt ķērcošu putnu baru, vārnēnu neaiztieciet. Bet vēl labāk – paātriniet soli.

Visvairāk vārnu sastopams parkos un dārzos. Ja reiz esat sastapušies ar agresīvu putnu, labāk mainiet maršrutu. Starp citu, daudzas pašvaldības uzstāda zīmes vietās, kur cilvēkiem uzbrūk putni. Rīgā pagaidām šādu zīmju nav – bet cilvēki arī nav sūdzējušies.

Kāpēc vārnu pilsētā ir tik daudz? Jo šim putnam praktiski nav ienaidnieku. Un to populācija ar katru gadu pieaug. Tika Rīgā vien saskaitīti aptuveni 2000 pāru. Kamēr atkritumu konteineri būs atvērti, ar ēdienu putniem problēmu nebūs. Nepārtrauktu pārtikas pieplūdumu nodrošina arī kaķu barošanas vietas. Vārnas no trauciņa nebaidīsies aizgaiņāt ne tikai astaiņus, bet arī lielākas vārnas.

Patiesībā tikai daļa vārnu ir dzimušas rīdzinieces. Daudzas no tām rudenī lido uz Vāciju, bet pie mums pārziemot ierodas putni no Ziemeļvalstīm.

Starp citu, Rīgas pievārtē var sastapt arī kraukļus. Bet kraukļi, atšķirībā no vārnām, tomēr dod priekšroku dzīvei mežā. Un gar daudzdzīvokļu mājām tās nelido.