Unikāla akcija "Mans varonis": dalies ar savu senču un paziņu stāstiem!

28. Marts, 2018

Iespējams, ka jūsu ģimenē, pilsētā vai novadā, vai vienkārši  kaimiņos bija cilvēks, kurš ir piedalījies Pirmā pasaules kara Brīvības cīņās (1915-1920) vai pašlaik piedalās miera uzturēšanas misijās. Iespējams, jūsu priekštecis bijis leitnants, bet kaimiņiene – medmāsa ar interesantu likteni. Tagad ir iespēja par savu varoni pastāstīt visiem. Par godu Latvijas simtgadei uzsākts projekts “Latvijas varonis – no senatnes tagadnē”, kura ietvaros portālā www.mansvaronis.lv ikviens interesents – no universitātes profesora līdz pat pirmklasniekam var iesūtīt savu stāstu!


Par projektu

Projekts “Latvijas varonis – no senatnes tagadnē” tiek realizēts lai, sagaidot valsts simto dzimšanas dienu, atcerētos un pieminētu tos, kuri ļāvuši piepildīties idejai par neatkarīgas Latvijas valsts izveidi. Tie var būt gan karavīri gan viņu cīņu biedri, kuri krituši cīņās par Latviju Pirmā pasaules kara (1914-1918) laikā vai Brīvības cīņās (1918-1920), cīņās par neatkarību vēlākos laikos, vai pavisam jauni cilvēki, kuru likteņi ir ietekmējuši Latvijas valsts veidošanos. Pastāstiet citiem, kā jūs, šo cilvēku pēcteči, godājat savus senčus šeit, Latvijā, vai par to, kā dzīvo ģimenes, kuras emigrējušas uz citām valstīm.

Par ko jūs varat pastāstīt akcijas ietvaros?

Par kara dalībniekiem

Ikviens interesents var iesūtīt Pirmā pasaules kara (1914-1918) aculiecinieku (radinieku vai vienkāršu paziņu, kaimiņu), Brīvības cīņu (1918-1920) dalībnieku dzīvesstāstus no dzimšanas līdz pat mūsdienām, izmantojot fotogrāfijas, kas atrodamas ģimenes albumos vai arhīvos.

Par Latvijas Brīvības cīņām

Tāpat iespējams pastāstīt par jebkādiem cilvēkiem, kuri dzīvojuši dažādos Latvijas valsts pastāvēšanas periodos un kuri cīnījušies par Latvijas valsts atjaunošanu, padomju gados iestājušies par Latvijas neatkarības atgūšanu, sargā mūsu valsts robežas un kārtību mūsdienās, piedalās miera uzturēšanas misijās visā pasaulē. Jo atmiņas, stāsti par mūsdienu un pagātnes varoņiem vairo cieņu un piederības sajūtu savai dzimtajai zemei!

Par savu Rīgas Brāļu kapu apmeklējumu

Tāpat projekta autori gaida vēsturiskas Rīgas Brāļu kapu fotogrāfijas, kas uzņemtas to atjaunošanas laikā (no 1914. līdz 1917. gadam). Vienalga, vai tie ir ģimenes vai draugu foto, vai fotogrāfijas no skolas ekskursijas – padalieties ar tām, iesūtot tās www.mansvaronis.lv! Pateicoties šīm fotogrāfijām tiks izveidota neatkarīga vizuālā bāze, kas būs pieejama visiem. 

Kas ir www.mansvaronis.lv?

Projekta ietvaros ir izveidota tīmekļa vietne www.mansvaronis.lv, kurā ikviens interesents varēs iepazīties ar akcijas laikā iegūtajiem materiāliem. Tajā tiks iekļauta visa akcijas laikā  savāktā informācija. Šajā vietnē tiks ievietoti atmiņu stāsti par Rīgas brāļu kapos apglabātajiem karavīriem, fotogrāfijas, u.tml. Iespēju robežās tiks izvietoti nelieli videomateriāli ar īsām intervijām.

Šis portāls kļūs par visu iesūtīto stāstu un fotogrāfiju arhīvu. Un tas jau strādā. Jau ir iespējams izlasīt pirmos stāstus. 

Projekts www.mansvaronis.lv netiek veidots tikai vienai dienai. Tāpēc ir iespējams iesūtīt arvien jaunus stāstus par karu dalībniekiem un saviem interesantajiem radiniekiem.

Kā materiāli tiks izmantoti?

No akcijas laikā iegūtajiem materiāliem 2018. gada 18. novembrī tiks veidota izstāde. Darbi tiks apkopoti arī īpašā informatīvā izdevumā “Latvijas varonis – no senatnes tagadnē”. Tāpat tiks veidota arī digitālā ekspozīcija, kurā būs iekļauti visi iesūtītie stāsti. Portāls www.mansvaronis.lv būs atvērta stāstu krātuve, kuru nepārtraukti varēs papildināt.

Kur iesūtīt stāstus un fotogrāfijas

Stāstus par varoņiem un citus materiālus var iesūtīt elektroniski – sūtot uz e-pastu mansvaronis@riga.lv, vai pa pastu: Gaujas iela 19A, Rīga, LV -1026. Vairāk informācijas par projektu: www.mansvaronis.lv. Sīkāk par nosacījumiem lasiet šeit.

Projektu īsteno Rīgas pašvaldības aģentūra “Rīgas pieminekļu aģentūra” sadarbībā ar Rīgas kultūras iestāžu apvienību un Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldi.