Trolejbusa vadītājs – dzejnieks un akemeņkalis

11. Augusts, 2016

Trolejbusa vadītājam Mārim Kravalam tikko pāri 40, un vairāk nekā 20 no tiem viņš ir pavadījis pie trolejbusa stūres. Nereti tieši darba laikā, vērojot pilsētu un rīdziniekus, Mārim galvā rodas dzejas rindas. Lai tās neaizmirstos, pirms nākamā reisa galapunktā tās tiek pierakstītas blociņā. Pēc tam no šīm rindām dzimst dzejolis.


Dzeju es rakstu sen. Jaunībā Kazdangas Lauksaimniecības tehnikumā mācījos par zivkopi, tad arī sāku rakstīt. Tehnikums atradās skaistajā Kazdangas pilī. Apkārt tai bija burvīga daba – liels, skaists parks, dzirnavas... Reizēm pa brīvdienām nebraucām uz mājām, tad bija gana laika izstaigāt apkārtni un to visu izbaudīt. Esmu dzimis Rīgā, bet visus skolas gadus pa vasarām esmu nodzīvojis Rēzeknes rajonā. Bērnību atceros ļoti labi, un liela tās vērtība ir saskarsme ar sirsnīgajiem Latgales cilvēkiem un skaistā daba. Visvairāk patika ezeri.

Sākumā gan biju domājis iet mācīties par bitenieku, bet ietekmējos no diviem citiem klasesbiedriem, kuri devās uz Kazdangu mācīties par zivkopjiem.

Foto: rigassatiksme.lv

Pēc tehnikuma beigšanas zivkopja darbu neatradu. Tāpēc iestājos Rīgas 10. arodskolā, kur reizē varēja iegūt B kategoriju un trolejbusa vadītāja tiesības. Profesija «aizķēra», un paliku tajā.

Dzeju es saskatu itin visā. Uzrakstīt var par jebko – Dzimteni, Latviju, dabu, mīlestību, par visu.

Pagājušais gads bija ļoti ražīgs. Ar maniem vārdiem tika izveidotas vienpadsmit dziesmas. Tās var noklausīties Youtube. Tās iedziedājuši dziedātāji, kuri paši arī sacer mūziku dziesmām. Tie ir bijušais darba biedrs Arnis Simsons un Imants Seilis no Jūrmalas. Pagājušajā gadā sāku likt savus dzejoļus portālā «draugiem.lv», un dziedātāji paši mani atrada. Pašlaik veidoju savu pirmo dzejoļu krājumu latviešu valodā.

Rakstu arī krieviski, jo tajā ir vairāk vārdu izjūtu nianšu izteikšanai. Ir vieglāk izteikties, valoda raitāk plūst – varu uzrakstīt pat dzejoli ar 17–18 pantiņiem. Varbūt reizēm «pieklibo» gramatika… Man ir piedāvājums ar dažiem dzejoļiem piedalīties kopkrājumā, kurš iznāks krieviski. Pagājušajā gadā bija arī pirmās publiskās uzstāšanās dzejas pasākumos, kurus organizē Dzidra Medvedjeva un viņas kolēģi. Mēs esam tāds neliels radošais amatieru dzejnieku pulciņš, pieci seši cilvēki, kas uzstājamies kopā – Rīgā, Jūrmalā, Cēsīs, novadu kultūras namos. Rīgā parasti dzeju lasām bibliotēkās. Tie ir tematiski dzejas sarīkojumi, dzejas grāmatu prezentācijas. Dažiem maniem dzejas «kolēģiem» ir iznākušas pat sešas septiņas grāmatas.

Izdot savu grāmatu ir svarīgi un prestiži. Turklāt obligāto eksemplāru skaitu saņem arī Nacionālā bibliotēka, un grāmata paliek vēsturē. Vispār tās izdošana nemaksā nemaz tik dārgi, to var izdarīt par tūkstoš eiro.

Dzeja nav mans vienīgais hobijs. Pašmācības ceļā esmu apguvis akmeņkaļa specialitāti. Tas bija ļoti grūti un ilgi, process prasa rūpību un pacietību. Visu esmu mācījies praksē. Ir arī citas lietas, ko patīk darīt ārpus darba.  Mums ar sievu Amatas novadā, Nītaurē, ir neliels īpašums, ko nopirkām pirms apmēram septiņiem gadiem. Tagad jau otro gadu mūsu dārzs ir novada skaistāko dārzu vidū. Sirdī esmu laucinieks, un mani nebiedē neviens darbs. Ja vajadzētu, arī govi varētu izslaukt. Esmu to darījis. Ja brīvdienā esmu pilsētā, tomēr cenšos pabūt pie dabas – aizbraucu uz Mežaparku, Jūrmalu, pastaigāju pa Vecrīgu. Visur var ieraudzīt kaut ko interesantu.

Pret manu hobiju – dzejas rakstīšanu, sieva agrāk neattiecās sevišķi nopietni. Bet tagad, kad mani sāk aicināt uz pasākumiem, viņas domas, šķiet, ir mainījušās. Starp citu, mana sieva Dzintra arī apmēram 15 gadu ir nostrādājusi par trolejbusa vadītāju «Rīgas satiksmē».

Māris Kravals

Reiz pienāks brīdis dzīvē atskatīties

Un padomāt kas paveikts un kas vēl nē

Vai uzausīs Tev saule jaunā rītā

Kad stāvi Tu šīs dzīves krustcelēs.


Vai vieglāk būs ja aiziesi Tu klusām

Vai spēsi tomēr dzīvei spēkus rast,

Jo dzīve tikai viena katram dota

Un ja nu tajā kaut kas neparasts


Tev jācer,jādomā un jātic saviem spēkiem

Jo kamēr dzīvs vēl cerība Tev ir

Un sapratīsi,ka ir dzīve skaista

Un priekšā mirkļi brīnišķīgi ir!