Tītars uz svētku galda: kur atrast, kā pagatavot

22. Decembris, 2017

Rīgas Centrāltirgu jau sācies pirmssvētku trakums! Bet tas nozīmē, ka marinējumi, ievārījumi un citi mājās gatavoti produkti noteikti ir atrodami tirgus apmeklētāju iepirkumu sarakstos. Taču par pieprasītāko preci tiek uzskatīts tītars. Diētiska un maiga gaļa gardēžiem un skaists ēdiens svētku galdā – estētiem.


Gaļas paviljonā tītara gaļu var atrast 16 tirzdniecības vietās. Parastais tītara svars ir no 2 līdz 7 kg. Ja vesels putns ir pārāk daudz vai pārāk dārgi, tad tirdzniecības vietās iespējams iegādāties jau sadalītu tītaru no Polijas. To, cik putns ir svaigs, var noteikt pēc smaržas vai pēc informācijas uz iepakojuma – kas kuram vairāk uzticas. 

Savā firmas receptē ar mums dalās Andrejs Šmatčenko – LIVE RIGA partnera, Rīgas restorāna International šefpavārs.

Ar sautētiem kāpostiem un žāvētiem augļiem pildīts tītars ar medus glazūru

Sastāvdaļas:

Tītars, apelsīns – 1 gab, medus – 1 ēd. k., sāls, salvija, malti čili pipari, baltvīns – 200 ml., skābēti kāposti, sīpols, zoss vai pīles tauki, rozīnes, žāvētas aprikozes, plūmes, sāls, cukurs. Visus šos produktus bez problēmām var atrast Rīgas Centrāltirgū!

Tītaru marinējam:

Viena apelsīna sulu, apelsīna miziņu, 1 ēdamkaroti medus, sāli, salviju un nedaudz maltu čili piparu sajauc ar glāzi baltvīna un uzliek vārīties. Vīnam vajadzētu iztvaikot, atstājot biezu un aromātisku masu. Ar to no visām pusēm jāieziež tītars. Pēc tam gaļu novietojam aukstumā uz diennakti un izņemam to 2-3 stundas pirms gatavošanas.

Gatavojam pildījumu:

Skābētiem kāpostiem pievienojam sīpolu un  sautējam pīles vai zoss taukos, līdz tie ir gatavi. Pirms kāposti ir gatavi, pievienojam rozīnes, aprikozes un plūmes pēc garšas. Ja kāposti ir pārāk skābi, var pievienot nedaudz cukura.

Pildām tītaru:

Rūpīgi piepildām tītaru ar pildījumu un aizšujam to. Katram saimniekam ir savas metodes, bet es personiski izmantoju zobu bakstāmos un kaprona diegu. Taču tas jau ir tehnikas un ieradumu jautājums.

Tītara pagatavošana:

Dziļu cepešpannu izklājam ar pergamentu, ievietojam sagatavoto tītaru, pārlejam to ar marinādi un pārklājam to ar pergamentu vai foliju.

Putns vispirms jāgatavo pie zemas temperatūras – 100C no 3 līdz 6 stundām, atkarībā no tītara izmēra. Pēc tam foliju vai pergamentu noņemam, bagātīgi pārlejam ar iztecējušo sulu un turpinām cept vēl aptuveni 1-2 stundas 160-180 grādu temperatūrā, līdz tītars ir gatavs. Jau atkal – atkarībā no tītara izmēra.

Labu apetīti!