#TeIrDarbs: "Rīgas Ūdens" brīvo darbavietu saraksts

6. Februāris, 2018

Neskatoties uz to, ka pašvaldības uzņēmumā “Rīgas ūdens” (RŪ), kas galvaspilsētā nodrošina ūdens padeves un kanalizācijas pakalpojumus, darbinieku rotācija ir neliela, uzņēmums tomēr piedāvā 11 vakances visdažādākajās specialitātēs.


Kādus speciālistus pašlaik meklē “Rīgas ūdens”?

Tāmju inženieris/-e

Ražošanas inženieris/-e

Klientu apkalpošanas speciālists/-e

Inženierkomunikāciju piesaistes inženieris/-e (Atzinumu un tehniskās informācijas sniegšanas grupā)

Tehnisko noteikumu sektora vadītājs/-a

Spiedieniekārtas operators/-e

Uzraudzības būvtehniķis/-e

Ražošanas tehniķis/-e

Ekskavatora vadītājs/-a

Santehniķis

Patēriņa uzskaites kontrolieris

 

Pusē gadījumu no kandidātiem tiek pieprasīta augstākā izglītība, pārējos – vidējā un profesionālā. Taču bez stabila darba RŪ darbiniekiem pienākas arī vairāki bonusi, piemaksas, papildus atvaļinājumi un prēmijas, tāpēc doties labākas dzīves meklējumos diez vai gribēsies. Un, protams, šeit ir arī vietas studentu praksei. Kas jāzina, lai dabūtu darbu RŪ? Par to mums pastāsta personāla nodaļas vadītāja Edīte Helmane.

Labu darbinieku meklējumos

Kā skaidro Edīte Helmane, darbinieku RŪ rotācija ir samērā zema – tikai aptuveni 7-8%. Jāņem vērā, ka, ja uzņēmumā kopumā strādā vairāk nekā 700 cilvēki, tad gada laikā parādās aptuveni 50-60 jaunas vakances. Turklāt vecākie darbinieki uzņēmumā parasti strādā 20-25 gadus, bet jaunieši bieži vien meklē labāku dzīvi, tāpēc RŪ regulāri parādās jaunas vakances. Turklāt atrastu brīvu vietu vasarā ir vieglāk. Edīte Helmane to skaidro šādi: “Bieži santehniķi pie mums nāk strādāt rudenī un ziemā, kad darba privātos pasūtījumos ir mazāk, bet vasarā viņi dodas “brīvsolī”, kad atkal parādās jaunas darba iespējas. Gadās, ka cilvēki dodas uz ārzemēm, lai nopelnītu”.

Tehniskie un inženierzinātņu speciālisti RŪ ir galvenie darbinieki, pēc kuriem ir deficīts, un viņi principā tiek meklēti samērā bieži. Piemēram, pašlaik uzņēmums meklē 10 visdažādāko nozaru speciālistus (skat. - raksta beigās). Piemēram, pašlaik ir pieejamas santehniķa, elektriķa, tehniskās informācijas tehniķa, bakteriologa, attīrīšanas iekārtu operatora, vadītāja palīga, inženierkomunikāciju piesaistes inženiera vakances, u.c. Prasības ir pilnībā adekvātas un nav pārmērīgi augstas: jābūt izglītībai, kas saistīta ar darba pienākumiem, dažos gadījumos – datorprasmēm, citos gadījumos – autovadītāja tiesībām, kā arī minimālajam darba stāžam, atkarībā no profesijas.

Kā skaidro Edīte Helmane, visbiežāk uzņēmums meklē ūdensvadu un kanalizācijas tīklu inženierus un santehniķus. “Mēs vēlamies ļoti labus speciālistus, bet atrast šādus cilvēkus Latvijā ir grūti, jo augstskolās šajās specialitātēs iestājas maz cilvēku,” viņa saka. Un tas tā ir tāpēc, ka studijas konkrēti šajā specialitātē ir ļoti smagas un tās nevar izturēt visi. Tāpēc, ja jau diploms ir saņemts, tad bez darba Latvijā jūs noteikti nepaliksiet.

Izturēt konkurenci

Kā sekot līdzi vakancēm, ko regulāri publicē RŪ? Pirmkārt, uzņēmuma mājaslapā, kā arī portālā www.cv.lv. Starp citu, ja jūsu CV atrodas šī portāla datu bāzē, jūs meklējat darbu un ir piemērota specialitāte, RŪ, iespējams, jums uzrakstīs ar aicinājumu darbā.

Taču jābūt gatavam tam, ka, pat ja jūs esat uzaicināti uz darba pārrunām, konkurss būs jāiztur tik un tā. “Uz katru vakanci kā minimums 2-3 kandidāti ir vienmēr,” skaidro Edīte Helmane. “Mēs uz atklātu vakanci nevaram uzaicināt vienu cilvēku un uzreiz noslēgt ar viņu darba līgumu, vienalga, kaut neliela, bet konkurence uz pieņemšanu darbā būs vienmēr”.

Par algu un ne tikai

Par darba apmaksu. RŪ ir ieviesta tā saucamā tiešās gabaldarba algas sistēma, kas paredz samaksu par padarīto. Šī sistēma visbiežāk tiek izmantota santehniķu brigādēm, kas strādā dažādos objektos. Alga šajā gadījumā ir atkarīga no vairākiem faktoriem – darba sarežģītības pakāpes, darba nosacījumiem un izpildīšanas termiņiem. Citām specialitātēm ir arī vienkārša alga, kas arī sastāv no pastāvīgās daļas un piemaksām. Pastāvīgā daļa savukārt ir atkarīga no darbinieka kvalifikācijas, darba apjoma, sarežģītības, izglītības, utt. Algu līmeņus var apskatīt šeit.

Un pats patīkamākais – bonusu daļa. Tā sastāv no prēmijām, piemaksām un naudas balvām. Taču tas viss ir jānopelna ar labu darbu un konkrētiem sasniegtajiem rezultātiem. Tāpat RŪ ir dažādi bonusi, ko sevī iekļauj personāla motivācijas sistēma. Piemēram, apdrošināšanas polises visiem darbiniekiem bez izņēmuma, bērna piedzimšanas pabalsti, papildus atvaļinājuma dienas (no 5 līdz 7 dienām papildus tām atvaļinājuma dienām, kas paredzētas pēc likuma), un daudzi citi.

 “Kad pie mums ierodas pretendenti uz vakanci, es viņiem saku – lūk, paskatieties uz mūsu stendu. Šeit uz viena kvadrātmetra ir uzrakstīti visi jūsu nākotnes labumi. Kad viņi tos izlasa, vienmēr ir pārsteigti, cik daudz viņi var saņemt papildus pamatalgai,” stāsta Edīte Helmane.

Iepazīties ar visiem bonusiem un prēmijām var šeit.

Augšup pa karjeras kāpnēm

Vai ir viegli veidot karjeru RŪ? Kā skaidro Edīte Helmane, uzņēmumā ir daudz piemēru, kā cilvēki ir uzkāpuši pa karjeras kāpnēm. Un ir gadījumi, kad bijušie studenti ir ieradušies RŪ kā uz pirmo darbavietu, un pašlaik viņi ir nodaļu un departamentu vadītāji. Piemēram, Māris Bērtiņš, kurš tagad vada Apvienoto ūdens kvalitātes kontroles laboratoriju, ir sācis no pašas apakšas. Vai Patēriņa kontroles daļas vadītājs Tomass Liepnieks, kurš arī pa karjeras kāpnēm kāpis pakāpeniski, sākumā veicot vienkāršus asistenta pienākumus. Vai Normunds Ziemelis, kurš sāka kā parasts santehniķis, pēc tam kļuva par meistaru, bet tagad ir grupas vadītājs. Starp citu, visu šo laiku viņš mācījās RTU un saņēma RŪ stipendiju. Jāpiemin arī Andis Vecvērdiņš, kurš sāka strādāt kā vienkāršs inženieris, bet tagad ir tehniskā departamenta direktora vietnieks.

Protams, lai no “ierindnieka kļūtu par ģenerāli”, ir daudz jāstrādā. Bet mūsdienu jauniešiem, kā uzskata Edīte Helmane, ir paradums nedaudz pārvērtēt savas spējas un kvalifikāciju. Gadās, ka uz darba pārrunām ierodas jaunieši un uzreiz sāk interesēties par algu un bonusiem, un tikai viens no desmit pajautās: “Ko jūs sagaidāt no manis kā no speciālista?”. Augstās prasības labāk atstāt pašam sev un pierādīt savu profesionālo līmeni labāk ar darbiem, nevis ar vārdiem. Un ir jābūt gatavam uz to, ka, kā jau jebkurā citā darbavietā, ka RŪ ir 3 mēnešu pārbaudes laiks. Ja neesi uzrādījis labus rezultātus, no jums var arī atvadīties.

Informācija praktikantiem

Vēl viens svarīgs punkts tiem, kas tikai meklē savu pirmo darbavietu. RŪ ir arī prakses vietas dažādu mācību iestāžu studentiem. Prakses vietas netiek apmaksātas, taču jaunieši iegūst nenovērtējamu darba pieredzi “dzīvā” uzņēmumā.

 “Katru gadu mēs apmācām aptuveni 20 studentus,” stāsta Edīte Helmane. “Pagājušajā gadā mēs noslēdzām līgumu ar Rīgas Tehnisko universitāti, kuri mums labākos studentus dod praksē. Tas vajadzīgs mums pašiem, jo šie jaunieši pēc tam var nākt pie mums un iegūt pastāvīgu darbavietu. Tas ir vajadzīgs arī pašiem studentiem, kuri redz, kā darbs notiek reālajā dzīvē, mācās strādāt kolektīvā un risināt īstas problēmas pieredzējuša mentora vadībā”.

Taču ne tikai nākotnes inženieri var nākt RŪ praksē, bieži mācīties nāk arī topošie ķīmiķi un bakteriologi, kuri strādā kvalitātes kontroles laboratorijās. “Šajā ziņā mums ir laba sadarbība ar “Atvērto durvju dienām”,” skaidro Edīte Helmane. “Sadarbojamies ar portālu prakse.lv, ar kura palīdzību mēs informējam studentus par prakses vietām mūsu uzņēmumā. Mēs vedam viņus uz objektiem, parādām, kā šajās vietās strādā mūsu speciālisti, vadām izglītojošas viktorīnas spēles formā”.

Tiesa, pat studenti var iegūt apmaksātu darbu RŪ, kaut gan tikai uz laiku. Tiesa, rēķināties ar pilnu algu šajā gadījumā vienalga nevajadzētu.