Te ir darbs: Nodarbinātības un prakses iespējas "Rīgas gaisma"

15. Septembris, 2017

Tieši pašvaldības aģentūra „Rīgas gaisma” ir galvenais uzņēmums, kas atbild par ielu apgaismojumu galvaspilsētā. Taču tas vēl nav viss! Reti kurš zina, ka līdzās ielu lampām un citiem gaismekļiem uzņēmums ik gadu apkalpo arī simtiem Rīgas luksoforu un desmitiem pilsētā izvietoto pulksteņu, nodrošina kabeļu līniju ekspluatāciju, uzstāda sadales skapjus un novērš ar elektroapgādi saistītas avārijas. Un arī galvaspilsētas Ziemassvētku rota, ko veido tūkstošiem krāsainu virteņu un spuldzīšu, ir uzņēmuma „Rīgas gaisma” darbinieku veikums. Kā pievienoties šim kolektīvām? Par to stāsta „Rīgas gaisma” personāla vadītāja Ilze Kaņepa.


Šķiet pavisam neticami, ka visu šo milzu darbu paveic tikai 150 cilvēku lielais uzņēmuma „Rīgas gaisma” darbinieku kolektīvs. Ilze Kaņepa atzīst, ka kadru mainība uzņēmumā ir ļoti neliela. Kolektīva pamatu veido labi sastrādājusies un draudzīga komanda, kas kopā veic darbus jau gadiem. Un ne tikai vairākus gadus, bet pat vairākas desmitgades. Piemēram, pulksteņu mehāniķu brigādes vadītājs Valērijs Krietovs uzņēmumā strādā jau 44 gadus. Viņš un viņa brigāde ne tikai remontē galvaspilsētas pulksteņus, bet arī pasūta detaļu piegādi no Šveices un jau Rīgā samontē no tām pulksteņus un uzstāda tos pilsētas ielās.

„Taču arī viņš nav mūsu vecākais darbinieks,” stāsta Ilze Kaņepa. „Vissenāk pie mums strādā godājamā Skaidrīte Siliņa, kura ir tehniskā speciāliste un atbild par ārkārtas zvanu reģistrāciju. Viņas stāžs ir 52 gadi, viņa sāka strādāt uzņēmumā „Rīgas gaisma” vēl padomju laikā, un tā ir vienīgā darba vieta, kas ierakstīta viņas darba grāmatiņā. Neskatoties uz to, ka mūsu Skaidrīte nu jau ir pensijā un varētu baudīt mierīgu atpūtu, viņai patīk strādāt, viņa lieliski pārzina savu darāmo, un mēs ar viņu ļoti lepojamies!”

Speciāla izglītība un stabils vestibulārais aparāts

Tomēr jaunas vakances, protams, rodas – tāpat kā ikvienā uzņēmumā. Tāpat klāt nāk jauni kadri, kas vēlas strādāt „Rīgas gaisma”. Kļūt par pašvaldības uzņēmuma darbinieku ir pavisam reāli, taču ir jāizprot tā specifika. Tas nozīmē, ka, pirmkārt, šeit ir vajadzīgi cilvēki, kuri tādā vai citādā veidā ir saistīti ar elektrotehniku, elektrotīklu apkalpošanu un avāriju novēršanas darbiem šajā jomā. Speciāla izglītība ir obligāts nosacījums! Nepieciešama ir vismaz profesionālā pamatizglītība, respektīvi, jābūt pabeigtai arodskolai, kurā mācību ilgums ir divi gadi. Bet pēc tam jau var uzkrāt pieredzi darbā un mācīties tālāk, apvienojot darbu ar mācībām. Uz vakancēm kandidē arī cilvēki, kuri ir absolvējuši mācības specialitātē vēl padomju laikā. Taču, ja viņi visus šos gadus ir strādājuši savā profesijā, uzņēmumā šādi pretendenti tiks pieņemti ar prieku.

Piemēram, patlaban ir aktuāla avārijas dienesta meistara vakance. Šis amats nav no vienkāršākajiem, jo ietver ne tikai strādāšanu objektos, bet arī administratīvo darbu.

Pavisam drīz izveidosies vēl viena aktuāla vakance – darbā tiks aicināts elektriķis, kura uzdevums ir doties uz objektiem, mainīt spuldzes un remontēt aprīkojumu.

Šajā sakarā ir vērts pabrīdināt, ka šādam darbam piemīt sava specifika, proti, lai apmainītu spuldzi, darbinieks ar pacēlāja palīdzību tiek pacelts ievērojamā augstumā, un tas nozīmē, ka viņam nedrīkst būt problēmas ar vestibulāro aparātu vai, piemēram, paaugstināts asinsspiediens. Un arī kopumā darbs uzņēmumā „Rīgas gaisma” ir visai specifisks – dažkārt nākas strādāt skarbos laikapstākļos, gan lietū, gan sniegā. Darba diena sākas agri no rīta, visbiežāk jau pulksten 7.30, un vairums darbu ir saistīti ar fizisku slodzi. Ar palielinātu slodzi ir jārēķinās arī laikā, kad plosās dabas stihijas – spēcīgs vējš un ūdens plūdi.

„Īpaši grūts ir periods pirms Ziemassvētkiem, kad nedēļas laikā visa pilsēta ir jāizgrezno ar spuldzīšu virtenēm,” stāsta Ilze Kaņepa. „Jo mūsu uzdevums ir nodrošināt, lai galvaspilsēta svētku laikā būtu krāšņa un skaista. Un arī egle pie Rīgas domes ir mūsu darbs!”

Darba tirgus sašaurinās, personāla atrašana kļūst grūtāka

„Rīgas gaisma” visbiežāk meklē darbiniekus ar uzņēmuma tīmekļvietnes starpniecību, kā arī publicē darba piedāvājumus Valsts nodarbinātības dienesta portālā. „Taču ir arī pretendenti, kuri vienkārši atnāk un saka, ka ļoti vēlas pie mums strādāt,” stāsta Ilze Kaņepa. Viņiem lielākoties ir speciālā izglītība elektrisko darbu jomā, un atbilstīga profila uzņēmumu Latvijā nemaz nav tik daudz. Šāds variants arī ir iespējams – mēs saglabājam CV savā datubāzē un, ja izveidojas jauna vakance, aicinām pretendentu uz pārrunām.”

Turklāt personāla vadītāja neslēpj, ka šodien atrast labu darbinieku nemaz nav tik vienkārši. Vēl pirms dažiem gadiem tas bija vieglāk, un arī pretendentu uz vakancēm bija vairāk. Patlaban nākas saskarties ar darba tirgus realitāti, ar to, ka daļa iedzīvotāju ir devušies peļņā uz ārzemēm, bezdarba līmenis samazinās un personāla atlase ir kļuvusi grūtāka.

Tomēr tiem, kuri augstu vērtē stabilitāti un darba devēja sociālo atbildību, ir vērts pievērst uzmanību uzņēmumam „Rīgas gaisma”. Jo darba alga, no kuras tiek maksāti visi nodokļi, obligāta veselības apdrošināšana un papildu priekšrocības ir standarts, ko nodrošina šis pašvaldības uzņēmums. „Es saku saviem darbiniekiem, ka mūsu stabilitāte ir liela mūsu priekšrocība salīdzinājumā ar citām darba vietām,” norāda Ilze Kaņepa. „Visi mūsu elektriķi jau no pirmās darba dienas ir apdrošināti, un privātos uzņēmumos kas tāds nemaz nav tik bieži sastopams.”

Studentu zināšanai!

„Rīgas gaisma” piedāvā prakses vietas dažādu mācību iestāžu studentiem. Pie mums var nākt, piemēram, Rīgas Tehniskās koledžas audzēkņi vai studenti no Rīgas Tehniskās universitātes. Jāteic gan, jābūt uzreiz gataviem tam, ka prakses ietvaros veiktais darbs netiek apmaksāts, toties jaunieši var iegūt nenovērtējamu pieredzi, strādājot īstā uzņēmumā. Katram studentam tiek nozīmēts pieredzējis prakses vadītājs, kas palīdz integrēties uzņēmuma darbā. Viņš visu izrāda, pamāca un izstāsta praktikantiem, kā viņu apgūtās teorētiskās zināšanas var likt lietā praktiskajā darbā. Un jau pēc diploma saņemšanas jaunie speciālisti var atgriezties uzņēmumā „Rīgas gaisma” kā pilnvērtīgi darbinieki.