TE IR DARBS: “Rīgas meži” vakances

19. Jūlijs, 2017

Darbs uzņēmumā "Rīgas meži" nav piemērots visiem - reizēm strādāt nākas skarbos laika apstākļos. Darba diena sākas agri no rīta un lielākā daļa vakanču pieprasa fiziskas slodzes. Taču ja cilvēks ir gatavs ar savu darbu nopelnīt naudu, turklāt būt tuvu dabai un padarīt to labāku, tad droši vērsieties "Rīgas mežos". Zemāk ir atrodama saite uz vakanču sarakstu.


Kādu specialitāšu darbinieki pašlaik nepieciešami “Rīgas mežos”?

Parka dārznieks (Pļavnieku parks un Zaļā birzs)

Parka dārznieks (Kanālmalas apstādījumi)

Parka dārznieks (Dzegužkalna parkā)

Parka dārznieks (Zemgales priekšpilsētas skvēros)

Dārznieka palīgs (Kurzemes rajons)

Sezonas komunālās tehnikas strādnieks (Zemgales priekšpilsētā, Kurzemes rajonā).

Sākumā nedaudz par to, kas ir “Rīgas meži” un ar ko uzņēmums nodarbojas? Kopš Rīgas mežu aģentūra tika reorganizēta, pašvaldības uzņēmums “Rīgas meži” 10 gadu laikā ir kļuvis par daudznozaru uzņēmumu, kas nodarbojas ar stādu audzēšanu, mežu atjaunošanu un apsaimniekošanu, kokrūpniecību un kokmateriālu ražošanu. Savukārt nopelnīto naudu uzņēmums iegulda Rīgas parku, mežu un Mežaparka uzturēšanā. Te arī rodas vakances, kuras arī ir saistītas ar tādu plašu jēdzienu kā “dabas resursu un teritoriju apsaimniekošana”. Citiem vārdiem sakot – tiek meklēti mežsaimnieki, dārznieki, pļāvēji, traktoristi, tehniskie darbinieki (pilns vakanču saraksts pieejams - pielikumā). Kas nav mazsvarīgi – uzņēmums uzreiz norāda darba algas apmēru (bruto) katrai konkrētajai vakancei un darba vietai, kas palīdzēs pretendentam uzreiz novērtēt visus finansiālos nosacījumus.

Kā skaidro Marita Krūmiņa, personāla vadības nodaļas vadītāja,  “Rīgas meži” apsaimniekotā teritorija ir ļoti liela un katru gadu tā palielinās. Tieši gadu no gada augošie darba apjomi ir iemesls tam, ka uzņēmumā pastāvīgi nepieciešami darbinieki.

Turklāt šo darbu nevar izturēt visi. Nevarētu pat teikt, ka tas ir fiziski ļoti smags – tas drīzāk nav vienkāršs tāpēc, ka darba diena sākas agri – no plkst. 7.00 rītā, jāstrādā gan salā, gan lietū un zem klajas debess. “Tāpēc mēs uzreiz par to godīgi brīdinām, kā arī īsi aprakstām pienākumus pie katras vakances, lai darbinieks uzreiz saprastu, kādos apstākļos viņam nāksies strādāt,” stāsta Marita Krūmiņa. “Bet tie strādnieki, kuri nebaidās darba, bet gan tieši pretēji – pat ir pieraduši pie darba svaigā gaisā, uzņēmumā paliek uz ilgu laiku.”

Vasaras sezonā atrast darbu “Rīgas mežos” ir vieglāk – tad sākas mežu labiekārtošanas sezonas darbu periods un uzņēmums uzņem papildus 400 – 500 darbinieku. Un tas ir labākais veids, kā palikt kolektīvā pastāvīgi. “Ir sezonas darbinieki, kuri pie mums strādā katru vasaru,” stāsta Marita Krūmiņa. “Ir darbinieki, kuri piestrādā kā sezonas darbinieki, pēc tam paliek mūsu kolektīvā uz ilgu laiku. Kopumā mūs tas arī apmierina, jo tādā gadījumā mēs varam novērtēt to, cik labi cilvēks strādā, novērot viņu un saprast, vai viņš mums ir piemērots. Mēs bieži tā arī cilvēkiem iesakām darīt – sākumā pastrādāt pie mums tikai uz laiku, bet pēc tam pretendēt uz pastāvīgu vakanci uzņēmuma štata vietā.”

Darbinieku deficīts: kādi speciālisti visvairāk nepieciešami “Rīgas mežiem”?

Vislielākais deficīts ir pēc tehniskajiem darbiniekiem un dārzniekiem – šajās specialitātēs “Rīgas meži” darbiniekus meklē samērā bieži. Piemēram, pašlaik uzņēmums meklē 11 darbiniekus visdažādākajās specialitātēs. Piemēram, ir pieejama dārznieka vakance Rīgas centrālajā rajonā ar 730 eiro algu pirms nodokļu nomaksas. Analoģiska dārznieka vakance pieejama Dzegužkalna parkam ar algu 800 eiro pirms nodokļu nomaksas. Prasības ir samērā zemas: vidējā vai profesionālā izglītība, reizēm – vadītāja apliecība un prasme strādāt komandā.

Uzņēmums meklē tehniskos darbiniekus, kuru uzdevums ir apzāģēt krūmus ar trimmeru palīdzību, tīrīt sniegu ziemā ar sniega tīrīšanas tehnikas palīdzību, vasarā – strādāt ar zāles pļāvējiem un citām elektriskajām ierīcēm. Alga - 750 – 780 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Nedaudz lielākas algas ir traktoristiem, kuri arī pašlaik ir nepieciešami. Taču šīm pozīcijām jau ir nepieciešamas A,B,C,E kategorijas tiesības un prasme vadīt smago tehniku. Darba specifikas dēļ uzņēmumā biežāk nepieciešami vīrieši, jo darbs lielākoties ir fizisks. Darbā iekārtoties ierodas pat pensionāri. Šie cilvēki ir norūdīti un nebaidās darba. “Mūsu uzņēmumā strādāja vīrietis, kuram bija 80 gadu,” stāsta Marita Krūmiņa. “Un, starp citu, viņš strādāja ne sliktāk, kā jaunie darbinieki.”

Kā skaidro Marita Krūmiņa, iekārtoties darbā uzņēmumā “Rīgas meži” ir vienkārši: nepieciešams nosūtīt pieteikumu uz vakanci un ierasties uz darba pārrunām. Ja kandidāts ir piemērots un viņam ir vēlme strādāt, tad nebūs nekādu problēmu. Tieši pretēju – darbinieku sagaida ne tikai darba alga, bet arī dažādi bonusi, jo uzņēmumā “Rīgas meži” jau pirms 10 gadiem tika izveidota laba darbinieku motivācijas programma. Piemēram, paredzēti atsevišķi materiāli pabalsti bērnu dzimšanas gadījumā, pabalsti radinieku nāves gadījumā un atsevišķi pabalsti uzņēmuma darbinieka bērniem – skolēniem. Turklāt ir arī veselības apdrošināšana, prēmiju sistēma un īpašs atbalsts darbiniekiem, kuri paaugstina savu kvalifikāciju.

Karjeras izaugsme un prakses iespējas

Starp citu, paaugstināt savu kvalifikāciju ir vērts arī tāpēc, ka “Rīgas meži” piedāvā nesliktu karjeras izaugsmi – ir iespējams pakāpties no pašām zemākajām pozīcijām uz visaugstākajām. Uzņēmumā ir daudz piemēru, kad darbinieks ir kāpis pa karjeras kāpnēm. Par piemēru var ņemt kaut vai dārzu un parku daļas Rīdzenes iecirkņa vadītāja Anda Gremzes stāstu. Viņš sāka strādāt uzņēmumā, kad viņam bija vien 24 gadi, iegūstot parka dārznieka vakanci, un pašlaik atbild par visiem pilsētas parkiem, kuri atrodas Daugavas labajā krastā. Protams, šāds karjeras kāpiens nav noticis uzreiz: Andim nācies pastrādāt un atbildēt arī par transporta tehniku, bet pēc tam arī par kokaudzēšanas procesu – pēc tam, kad ieguvis atbilstošu kvalifikāciju. Pēc tam viņš vadījis uzņēmuma “Dārzi un parki” Latgales priekšpilsētas nodaļu, pēc tam visu Pārdaugavas iecirkni, un pašlaik atbild par visiem parkiem un mežiem pilsētas labajā krastā, ieskaitot par tik lieliem objektiem kā Mežaparks un Lielie kapi. Bet, kas ir pārsteidzoši, pats Andis atzīstas, ka motivējošais faktors viņam nav bijis algas apmērs, bonusi un prēmijas, jo, tas, kurš sapņojot par lielām naudām, tās vienalga nenopelna.  Galvenais, kas virzījis viņa karjeru, bija aizrautība. “Mans darbs ir mans dzīvesstils,” saka Andis.

Citiem vārdiem sakot, jaunieši mūsdienās neraujas doties strādāt tik vienkāršās profesijās. Taču nevar teikt, ka “Rīgas mežos” strādā tikai pieredzējuši un nobrieduši darbinieki. Uzņēmums cieši sadarbojas ar tehnikumiem un profesionālajām mācību iestādēm, un darbā pieņem praktikantus, kuri tādējādi var iegūt pirmās iemaņas savā profesijā. Praktikantiem noteikti tiks piešķirts prakses vadītājs, kurš atbild par sastrādāšanos.

Kā sekot līdzi vakancēm, kuras regulāri publicē “Rīgas meži”? “Visbiežāk mēs vakances publicējam Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā,” stāsta Marita Krūmiņa. “Dažas vakances tiek publicētas portālā ss.lv. Gadās, ka darba meklētāji mums zvana un jautā, kādas vakances uzņēmumā ir pieejamas, un mēs ar prieku palīdzam arī tādā gadījumā – savienojam ar konkrēto nodaļu vadītājiem, kuri pastāsta par darba specifiku.”

Kādu specialitāšu darbinieki pašlaik nepieciešami “Rīgas mežos”?

Vakanču saraksts ar pretendentu prasībām pieejams šeit.