Sveiciens svētkos, māmiņas! Fotoreportāža no Rīgas Dzemdību nama

10. Maijs, 2019

Rīgas Dzemdību namā  - Latvijas lielākajā un mūsdienīgākajā dzemdību palīdzības iestādē ik gadu pasaulē ierodas vairāk nekā 6000 bērnu, kas ir aptuveni trešā daļa no visiem jaundzimušajiem valstī. Rīgas Dzemdību nams šogad ir mainījies – janvārī ar Eiropas fondu atbalstu tika renovētas telpas Dzemdību nama 5. stāvā un 6. stāvā, 6. stāvā izveidojot mūsdienīgas, mājīgas un visjaunākajam tehnoloģiskajam nodrošinājumam atbilstošas telpas dzemdību pieņemšanai un grūtnieču aprūpei. Mātes dienas priekšvakarā Rīga.lv korespondenti apmeklēja renovēto galvaspilsētas Dzemdību namu, kur šī gada pirmajos četros mēnešos piedzimuši 1897 bērni. Patlaban ar nelielu pārsvaru vairāk dzimuši zēni – 952 pret 945 meitenēm. 


Mātes diena Latvijā tradicionāli tiek svinēta maija otrajā svētdienā. Šogad tā iekrīt 12. maijā. Atšķirībā no Starptautiskās sieviešu dienas (8. marta) Mātes dienā tiek sveiktas tikai esošās vai topošās māmiņas, nevis visas  skaistā dzimuma pārstāves.

Rīgas Dzemdību namā Miera ielā 45 saprotamu iemeslu dēļ kolektīvā pārsvarā ir sievietes. Visas skaistas, koptas un smaidošas. Skatoties uz viņām, topošajām māmiņām ir mierīgāk dzemdēt. Starp citu, mēdz teikt, ka pavasarī dzemdības norit vieglāk. Galu galā, pati daba rada pozitīvu noskaņu!

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Kas jauns Dzemdību namā?

Janvāra beigās pēc kapitālremonta svinīgi tika atklātas modernākās dzemdību zāles un grūtnieču aprūpes telpas. Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova noorganizēja mums īsu ekskursiju pa ēkas diviem stāviem. Sarkanā spuldzīte pie ieejas palātā nozīmē, ka tur patlaban norit dzemdības.

Foto: Riga.lv

Mājīgajā un jau ģimeņu un personāla iecienītajā  sestajā  dzemdību stāvā uzreiz pārsteidz, ka te ir ne tikai augstākajām sanitārās higiēnas prasībām atbilstoša, bet arī klusa un mājīga vide. Ļoti klusi un mierīgi. Ieeja stingri tikai ar elektroniskajām caurlaidēm. Skaņas izolācija – augstākajā līmenī.

Prasmīgu roku darinātais talismans baltais stārķis pie sienas ir dāvinājums no Rīgas Dzemdību nama bijušās darbinieces.

Foto: Riga.lv

Jau iepriekš saņemot atļauju, mēs klusi paveram kādas palātas durvis "ar sarkano gaismiņu". Šeit par jauno māmiņu gatavojas kļūt rīdziniece Marta. Viņu aktīvi atbalsta vīrs.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Santa Markova mums parāda mūsdienīgas iekārtas un aprīkojumu, kas palīdz nodrošināt ērtas un mājīgas dzemdības. Šeit ir gan slingi (šalles-šūpoles, kuras topošā māte var izmantot jebkurā laikā, lai atvieglotu bērna piedzimšanu), gan elastīgās bumbas kā aerobikā, gan plaša vannas istaba, kurā var iebraukt pat ar ratiņkrēslu.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Novēlot Martai pēc iespējas ātrāk ieraudzīt savu mazuli, mēs klusu atstājam palātu. Un dodamies tālāk.

Blakus telpā līdzās dažādām iekārtām atrodas aparāts, kas seko līdzi bērna pašsajūtai dzemdību laikā.

"Šī ir jaunākā iekārta, ko esam saņēmuši pavisam nesen. Sarežģītāku dzemdību laikā mēs šo ierīci transportējam uz konkrēto palātu. Tā reģistrē augļa sirdsdarbību, kardiogrammu un spēj pamanīt būtiskas izmaiņas, lai laicīgi atrisinātu dzemdības jaundzimušajam un māmiņai visdrošākajā veidā “skaidro Santa Markova.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Uzmanības centrā – sievietes labsajūta!

Citā dzemdību telpā atrodas divas  plašas dzemdību istabas ar speciālām, sertificētām dzemdību vannām. Kā pastāstīja Dzemdību centra vadītāja Anna Miskova (fotogrāfijā lejā), jaunās telpas ir aprīkotas tā, lai dzemdības noritētu ērti un droši. Un šī vanna nav izņēmums. Ja topošā māmiņa vēlas dzemdēt ūdenī un viņas veselības stāvoklis to atļauj, viņai tiks radīti tam visi apstākļi.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Kā vēsta plakāts pie sienas, sievietei ir tiesības izvēlēties, kur un kā dzemdēt, un darbinieki vienmēr būs līdzās un visādi palīdzēs. Mūsdienās iespēju ir ļoti daudz.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Vēl viena interesanta nianse. Pēc remonta katra jaunā dzemdību istaba  ir ieguvusi savu krāsas akcentu – te ir gan rozā, gan violetas, gan zaļas, gan dzeltenas telpas. Santa Markova stāsta, ka jaunajās telpās sievietes un viņu tuvie cilvēki var justies gandrīz kā mājās – komfortablā atmosfērā ar individuālu pieeju un aprūpi.

"Mēs vēlamies, lai mūsu klienti šeit no sirds justos kā ģimenei draudzīgā iestādē, un galvenā loma no medicīnas personāla šeit ir atvēlēta vecmātei," viņa paskaidro.

Tepat netālu ir  īpaša aerobikas telpa topošajām un jaunajām māmiņām. Tur vienlaikus var nodarboties līdz pat 10 sievietēm.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Jebkurai Rīgas Dzemdību nama klientei ir iespēja izvēlēties palātu, kur uzturēties pēc bērniņa piedzimšanas. Ir pieejamas bezmaksas pēcdzemdību palātas (tajās uzturas kopā vairākas māmiņas), individuālas vai ģimenes palātas ar papildu komfortu (šis pakalpojums ir pieejams par papildu samaksu).

Palāta, kurā ir iespējams uzturēties arī māmiņas tuviniekam.  

Foto: Riga.lv

Vienā no šīm palātām jaunā māmiņa Kristīne atļāva nofotografēt savu mazuli. Viņa ar vīru jau ir izvēlējušies vārdu – gultiņā guļ mazais Andris.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Citai māmiņa Elīnai no Mārupes jaundzimušais dēlēns Regnārs tikko aiznests uz procedūrām. Tāpēc Elīnai parādījies nedaudz laika, un viņa mazliet papozēja mūsu fotoreportāžai. Elīna pastāstīja, ka šis ir viņas otrais bērns (mājās Regnāru gaida divgadīga māsiņa), arī pirmais bērns dzimis Rīgas Dzemdību namā.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Zēni pagaidām pārsvarā

Kopš 1. janvāra līdz aprīļa beigām Rīgas Dzemdību namā piedzimuši 1897 mazuļi: 952 zēni un 945 meitenes. Pagājušajā gadā – 6028 bērni. Dzemdību nama darbinieki katru dienu pie lielā sienas kalendāra piestiprina rozā un zilas uzlīmes, kas norāda tās dienas mazuļu dzimumu.

Foto: Riga.lv

Kā redzams fotogrāfijā, Rīga.lv korespondenta apmeklējuma dienā (8. maijā) līdz pusdienām bija piedzimuši tikai spēkavīri – 11 zēni.

Foto: Riga.lv

Divi aplīši, kas ielīmēti vertikāli, nozīmē dvīņus. Trīnīšu šogad vēl nav bijis. Trīnīšu māmiņas par savu varonību saņem īpašu dāvanu no Rīgas Dzemdību nama. Viņām pienākas arī vienreizējs naudas pabalsts no valsts.

Foto: Riga.lv

Rīgas Stradiņa universitātes un Rīgas 1. medicīnas koledžas studentes šeit  apgūst  vecmātes darba praktiskās profesionālās iemaņas  pieredzējušu vecmāšu un ārstu vadībā.

Foto: Riga.lv

Papildu pakalpojumi: baloni un fotosesija, dodoties mājup

Automašīnas dekorēšana ar baloniem, dodoties mājup no Dzemdību nama, ir sena un laba tradīcija. Parasti jaunie tēti tos sarūpē jau iepriekš. Bet, ja kāda iemesla dēļ tas nav pagūts, bet tētis vēlas pārsteigt jauno māmiņu, Dzemdību nama pirmā stāva veikalā var nopirkt gan gatavus dekorus no baloniem, gan svaigus ziedus. 

Foto: Riga.lv

Dodoties mājup, kā jauku atmiņu var pasūtīt nelielu pusstundas fotosesiju. Fotogrāfs Vjačeslavs strādā Dzemdību namā jau 28 gadus, šeit viņam ir neliela studija ar fotorekvizītiem.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Starp citu, autovadītājiem, kuri ieradušies pretī māmiņām ar bērniem, pie ieejas tiek piedāvāta pusstundas autostāvvieta bez maksas.

Foto: Riga.lv