Slepenais Ziemassvētku vecītis: rīdzinieka Ziemassvētku projekts kļuvis par lielāko Eiropā

14. Decembris, 2017

Pirms Ziemassvētkiem visi, neatkarīgi no vecuma, kā minimums, sagaida kādu dāvanu, bet ideālajā variantā – ilgi gaidīto Ziemassvētku brīnumu. Rīdzinieks Jurijs Boičuks ir izveidojis projektu „Secret Santa”, kas apvieno gan vienu, gan otru: cilvēki no visas pasaules apmainās ar dāvanām vienam no otra. Ar smaidu un labu garastāvokli. Vai tas nav brīnums? Portāls riga.lv tikās ar šī jaukā Ziemassvētku projekta veidotāju.


Pirmajā gadā mēs izveidojām pasākumu draugiem, rezultātā pievienojās vairāk nekā 3000 cilvēki.

Projekta „Slepenais Ziemassvētku vecītis” ideja nav jauna, jo cilvēki visā pasaulē pirms Ziemassvētkiem jau daudzus izmanto anonīmo dāvanu apmaiņu. Savukārt mūsu pašu Rīgas projekts tika izveidots 2012. gadā. Toreiz ar brāli vienkārši vēlējāmies izveidot līdzīgu pasākumu draugu un paziņu vidū, izmantojot sociālo tīklu Facebook. Tur mēs veidojām pasākumus, aicinājām draugus, taču negaidījām, ka tas izsauks tādu sabiedrības interesi.

Draugi sāka aicināt pievienoties pasākumam savus draugus, savukārt viņi – savus. Šādas ķēdes reakcijas dēļ pirmajā gadā projektā piedalījās 3200 cilvēki!

Teikšu atklāti – tas nebija vienkārši. Pirmajā gadā nebija ne portāla, ne programmas, lai izsūtītu e-pastus, tāpēc viss tika burtiski darīts ar rokām. Tomēr centieni atmaksājās, ko visi dalībnieki beigu beigās bija apmierināti. Šāda veiksmīga starta dēļ mēs nolēmām attīstīt un uzlabot projektu, lai izlabotu nepilnības un paplašinātos ģeogrāfiski!

Pagājušajā gadā kāds cilvēks sev piereģistrēja 60 adreses, cerībā saņemt tikpat daudz dāvanu.

Dāvanu nosūtīšana un šī procesa kontrole ir vislielākā problēma. Projekts paredzēts apzinīgiem cilvēkiem - vairāk nekā 70% cilvēku saņem dāvanas. Taču ir arī izņēmumi. Piemēram, pagājušajā gadā kāds cilvēks nav slinkojis un izveidojis sev 60 unikālas e-pasta adreses, pēc tam piereģistrējies dalībai projektā 60 reizes, norādot vienu fizisko adresi. Tas ir, viņš vienkārši vēlējās saņemt sešdesmit dāvanas, taču no savas puses negatavojās nosūtīt neko. Šādiem cilvēkiem, protams, mēs neļaujam piedalīties.

Mūsu portālā ir izveidota īpaša sistēma, ar kuras palīdzību dalībnieki var atzīmēt, ka dāvanu ir saņēmuši. Tādējādi mēs varam izsekot līdzi godīgajiem dāvanu sūtītājiem. Tajā pašā laikā tas nav visuzticamākais rādītājs, jo ir bijuši gadījumi, kad dāvana nav izņemta no pasta vai uz aploksnes norādīta nepareiza adrese, tāpēc sūtījums nav nonācis līdz adresātam. Gadās, ka cilvēki kaut kādu iemeslu dēļ neatzīmē, ka ir saņēmuši dāvanu, kas nav godīgi pret sūtītāju.

Mēs strādājam pie tā, lai padarītu dāvanu nosūtīšanas sistēmu pēc iespējas precīzāku, taču tāpēc ir daudz iespēju „iekulties” finansiālās grūtībās.

Viens no variantiem – reģistrācija projektam, izmantojot mobilā telefona numuru Šajā gadījumā dalībniekiem tiks nosūtīta verifikācijas īsziņa, lai ļautu mums „atsijāt” daļu negodprātīgo lietotāju.

Pašlaik aktīvi strādājam pie tā, lai padarītu projektu sociāli nozīmīgu.

Ar katru gadu projekts paplašinās, atrod jaunus sekotājus visā pasaulē un tā ir galvenā motivācija strādāt tālāk. Ir plānots šo projektu padarīt sociāli nozīmīgu. Visdrīzāk tā būs kāda platforma, kas veidota pēc interneta veikala principa, kurā bērni no internātskolām un cilvēki ar ierobežojumiem varēs ievietot sevis radītos amatniecības darbiņus un atklātnītes...

Tādējādi projektam „Secret Santa” būs savs interneta veikals,  kurā, iegādājoties dāvanas, cilvēks paveiks divus labus darbus reizē: finansiāli palīdzēs tiem, kam tas patiešām ir nepieciešams un pēc tam nosūtīs dāvanu nepazīstamam cilvēkam, dāvājot viņam prieku.

Tāpat vēlamies veidot pasākumus regulārāk, tas ir, veidot dāvanu apmaiņas akcijas arī citos lielajos svētkos, kā, piemēram, Bērnu aizsardzības dienā, Starptautiskajā sieviešu dienā, un tamlīdzīgi.

Projekta „Secret Santa” statistika:

Projekta 6 gadu pastāvēšanas laikā akcija „Secret Santa” piedalījušies 36964 cilvēki:

  • 2016. gads - 14524 dalībnieki no 73 valstīm;
  • 2015. gads – 10249 dalībnieki no 64 valstīm;
  • 2014. gads – 12054 dalībnieki no 59 valstīm;
  • 2013. gads – 5400 dalībnieki no 48 valstīm.

Visvairāk dalībnieku nāk no šādām valstīm: Latvija, Krievija, Igaunija, Baltkrievija, Ukraina.

Eksotiskākās valstis – pa vienam dalībniekam no katras:

Alžīrija, Bahamu salas, Brazīlija, Kotdivuāra, Horvātija, Ekvadora, Ēģipte, Gajāna, Honkonga, Jamaika, Džērsija, Jordānija, Libērija, Monako, Maroka, Namībija, Saūda Arābija, Turkmenistāna, ASV Mazās Aizjūras Salas, Vjetnama, Britu Virdžīnu salas, Zambija,

Projekta „Secret Santa” ietvaros veiktās aptaujas rezultāti. Aptaujā piedalījušies 500 cilvēki.

Piedalīties projektā var ikviens interesents, aizpildot reģistrācijas formu portālā www.mysecretsanta.me