Skolēni no Piņķiem 15 Rīgas kaķiem ir izgatavojuši koka mājiņas

29. Janvāris, 2019

Ziemas salā auksti ir ne tikai mums, bet arī dzīvniekiem. Ja meža dzīvnieki par sevi ir spējīgi parūpēties, tad pamestiem mājdzīvniekiem palīdz cilvēki. Aizvadītajās brīvdienās siltas mājiņas, pateicoties organizācijai “Cat Care Community” un skolēniem no Piņķiem, saņēma 15 kaķi, kuri mitinās starp daudzdzīvokļu mājām Vecmīlgrāvī.


Kā kaimiņi sūdzējušies kaķu dēļ

Ielas kaķi šajā Vecmīlgrāvja pagalmā dzīvo jau no laika gala, kopš mājas tika uzbūvētas. Taču pēdējo gadu laikā to kolonija ir tā palielinājusies, ka dzīvnieki ir kļuvuši par strīdus ābolu: vieni kaimiņi uzstāj, ka pūkaiņiem ir jāmitinās ēkas pagrabā, citi pret šo lēmumu protestē lielā blusu skaita dēļ, jo kaķi tās ievazā kāpņu telpās.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Kā optimālo variantu iedzīvotāji izvēlējušies kaķu mājiņu uzstādīšanu pie mājas un viņi pēc palīdzības vērsušies pie labdarības organizācijas “Cat Care Community”, kura arī palīdz šādus kaķu apartamentus izgatavot un uzstādīt.

Foto: Riga.lv

Izgatavot “Kaķu māju” ir ideāls risinājums

Anastasija, “Cat Care Community” dibinātāja pastāstīja, ka ar kaķu mājiņu izvietošanas projektu nodarbojas jau četru gadus. Šajā laikā dažādās Rīgas apkaimēs un ārpus pilsētas robežām uzstādītas vairāk nekā 150 mājiņas. “Savu darbu organizācija uzsāka tieši ar kaķu mājiņām. Uzstādījām šādu mājiņu Imantā. Pēc tam meklējām pastāvīgu meistaru, uzzinājām, cik likumīgi Rīgā ir šādas mājiņas uzstādīt, kādi mums ir likumi, ar ko un kas ir jāsaskaņo, mācījāmies izveidot projektus. Liela daļa mājiņu ir uzstādītas par ziedojumiem – izgatavotājs nav organizācijas loceklis un par viņa darbu ir jāmaksā,” sarunā ar portālu Riga.lv atzīmē Anastasija.

Foto: Riga.lv

Kaķiem un tiem, kuri par viņiem rūpējas, šis pakalpojums nemaksā neko. Un tagad, ja cilvēkiem nav iespēju par savu naudu izgatavot mājiņas, organizācija to dara par ziedojumiem. Taču arvien biežāk pie “Cat Care Community” vēršas cilvēki, kuri par kaķu mājiņām ir gatavi samaksāt patstāvīgi. “Un mēs viņiem palīdzam ar padomiem, jo mājiņu uzstādīšanai ir nepieciešams izstrādāt un saskaņot projektu ar zemes īpašniekiem, ar nama apsaimniekotāju, ir jāsavāc kaimiņu paraksti,” skaidro Anastasija.

“Sveiks, kaķi!” – bērni atstājuši ziņojumu uz sava garadarba

Pirmo reizi projektam pievienojušies arī skolēni. Starptautiskās vidusskolas “Ekziperī” skolotāji organizācijas pārstāvjiem piedāvājuši ierasties pie bērniem, novadīt lekciju, kurā pastāstītu par ielas kaķiem un par to, kāpēc viņiem nepieciešamas šīs mājiņas, bet pēc tam atrast iespēju skolēniem patstāvīgi izgatavot mājiņu dzīvniekiem.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

“Mājiņas ir sanākušas dažādas – ar četriem “dzīvokļiem”, ar diviem. Konstruējām tās pēc saviem rasējumiem, gatavojām un siltinājām skolotāja vadībā. Pēc tam mājiņa tika nogādāta Vecmīlgrāvī. Pastāstījām iedzīvotājiem, kur mājiņu vislabāk uzstādīt (pie mājas sienas, vietā, kur nav stipra vēja), kāpēc mājiņu nedrīkst siltināt ar audumu, bet labāk izmantot sienu,” pastāstīja “Cat Care Community”.

Foto: Riga.lv

Kad kļūs nedaudz siltāks, skolēni no Piņķiem ieradīsies apskatīt savu darbu.

Foto: Riga.lv

“Paši tādās mājiņās dzīvotu”: iedzīvotājiem dāvana kaķiem iepatikusies

Kad mājiņas tikko uzstādītas, iedzīvotāji par tām priecājušies vairāk, kā pagalma kaķi. Viens no kaimiņiem pat izsaucies: “Ja es būtu mazāka izmēra, es pats tādā dzīvotu!”. Kaķi, pamanījuši jaunos “midzeņus”, bailīgi devušies pie tiem, taču nav saņēmušies ieskatīties iekšā. Tāpēc mājiņas nācies vairākas reizes pārvietot, līdz kaprīzajiem kaķiem beidzot bijis pa prātam un viņi jaunajai mājvietai teikuši “jā”.

Ko darīt, ja arī citas skolas vēlas piedalīties akcijā?

 “Ikviens ir laipni gaidīts! Bērniem tas ir liels pluss – mēs ierodamies, novadām lekciju par kaķiem, dalāmies ar jaunu un interesantu informāciju. Pastāstām, kā pareizi uzbūvēt mājiņas, jo tas nav tik vienkārši: tās ir jāuzprojektē, jāaprēķina mājiņas lielums, ieeja ir jāizveido tā, lai tā nebūtu ne pārāk maza, ne pārāk liela. Pats būvēšanas, materiālu piemeklēšanas un siltināšanas process ir sarežģīts, taču ļoti izklaidējošs!” saka Anastasija.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Starp citu, arī Anastasijai mājās mitinās kaķis un kaķene, kuri paņemti no ielas. Viņas organizācija palīdz arī citiem kaķiem atrast savas mājas, bet potenciālajiem saimniekiem dod padomus, kā sagatavoties tam, ka mājā ieradīsies četrkājainais draugs. “Cat Care Community” savā Facebook profilā dalās ar noderīgu informāciju par kaķu uzturēšanu un to, kā palīdzēt ielas kaķiem, kā arī kā uzstādīt kaķu mājiņu. Savukārt, ja vēlaties ziedot, lai arī citās apkaimēs pie mājām tiktu uzstādītas kaķu mājiņas, ieskatieties organizācijas mājaslapā catcarecommunity.com.