Seši svarīgi jautājumi pediatram: kā uzlabot imunitāti un saprast, ka bērns ir gatavs bērnudārzam

25. Marts, 2019

Rīgas 1. slimnīcā pieejamas valsts apmaksātas pediatra konsultācijas. Pediatrs ir speciālists bērnu slimību jautājumos. Jautāsim pediatrei Maritai Cikovskai, kādos gadījumos pie viņas pēc padoma vēršas vecāki ar maziem bērniem.


1.Kādas ir sūdzībām un jautājumi, kurus visbiežāk uzdod vecāki?

Līdzīgi kā pie ģimenes ārsta, vecākus uztrauc gan akūtas saslimšanas (sāp austiņa vai kakls, klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes vēderā, izsitumi u.c.), gan ilgstošas problēmas (bērns nepieņemas svarā, uzvedības izmaiņas, bieža slimošana, aizcietējumi u.c). Vispirms tie ir zīdaiņu vecāki, kuri jautā “Vai mans bērns attīstās normāli?” Bet lielākoties nāk vecāki ar pirmsskolas vecuma bērniem. Reizēm to ir ieteicis darīt viņu ģimenes ārsts, savukārt daļa vecāku paši nolemj kādu ar bērna veselību saistītu jautājumu risināt pie pediatra.

2.Cik bieži bērniem jāveic apskates pie pediatra?

Profilaktiskās apskates veic ģimenes ārsts un lielākā daļa, manuprāt, ar šo uzdevumu tiek galā labi. Ja kādā no apskatēm (ne tikai profilaktiskajām, bet arī saslimšanu gadījumos) ģimenes ārsts konstatē novirzi no normas un to nevar atrisināt ar viņa rekomendācijām, tad būtu vēlams vērsties pie pediatra. Protams, ir gadījumi, kad viennozīmīgi ir skaidrs, ka bez pediatrijas apakšspeciālitāšu ārsta (bērnu neirologs, bērnu gastroenterologs, bērnu pulmonologs, u.c.) galā netiks, bet daudzi gadījumi tomēr ir risināmi pediatra kabinetā bez, iespējams, liekas gaidīšanas garajās rindās pie citiem speciālistiem.

Profilaktisko apskašu aprakstu var atrast Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Ar profilaksi saistītos jautājumos pie manis biežāk nāk tie vecāki ar bērniem, kuru ģimenes ārstam praksē ir salīdzinoši maz bērnu vai kuri ir pārkvalificējušies no terapeitiem (pieaugušo ārstiem) uz ģimenes ārstiem. Vēl daļai paši ģimenes ārsti ir ieteikuši vaicāt bērnu ārsta viedokli. Reizēm vecākiem ir sakrājušies daudzi būtiski jautājumi, kurus nav izdevies pilnvērtīgi pārrunāt ar sava bērna ģimenes ārstu, un tad tos risinām manā kabinetā. Citreiz jautājumu ir tik daudz, un aiz durvīm jau gaida nākošais mazais pacients, ka nolemjam ar vecākiem tikties atkārtoti.

3.Parasti vecāki cenšas uzreiz nonākt pie ārsta, bet lai noteiktu diagnozi (piemēram, bieži sāp ausis, galva, ir spēcīgs klepus vai deformējas kājas) vai lietderīgāk būtu vispirms konsultēties ar pediatru?

Kā jau minēju, protams, ir gadījumi, kad viennozīmīgi ir skaidrs, ka bez pediatrijas apakšspeciālitāšu ārsta galā netiks, bet daudzi gadījumi tomēr ir risināmi pediatra kabinetā.

Dažreiz konsultācijas laikā atklājas, ka ar minētajām sūdzībām nemaz nedrīkst 3 mēnešus gaidīt rindā pie speciālista un konsultācija jāorganizē paātrinātā kārtā. Ne reti ir gadījumi, kad vecāku bažas par kādu konkrētu jautājumu ir milzīgas, un viņi pārnervozējušies gaida garā rindā pie speciālista. Konsultācijas laikā konstatēju, ka bērnam nekādu patoloģiju nav, ka konkrētais gadījums ir attīstības normas variants. Skumji ir redzot gadījumus, kad nepamatoti ir pārtraukta zīdīšana vai atlikta vakcinācija, vai notiek pārlieku plaša antibakteriālo līdzekļu izrakstīšana, kā arī gadījumi, kad tie netiek pielietoti tur, kur patiešām ir nepieciešami. Visi jautājumā minētie gadījumi ir risināmi arī pediatra kabinetā, un nepieciešamības gadījumā  - piesaistāmi citi speciālisti.

4.Ziemā bērni parasti bieži slimo. Tas liek vecākiem vairāk satraukties un meklēt palīdzību pie ārsta. Kā palīdzēt stiprināt imunitāti pēc slimošanas, lai sagatavotos vasaras sezonai un izvairītos no slimošanas arī pavasarī?

Arī jautājums par bērna imunitātes stiprināšanu ir viens no biežāk uzdotajiem. Nav vienas konkrētas brīnumpudelītes, kuru varētu izdzert un uzreiz uzlabot imunitāti. To būtiski ietekmē ģimenes dzīvesveids – tas, kā un ko mēs ēdam, cik daudz visa ģimene uzturas svaigā gaisā, kādas fiziskās aktivitātes iecienījusi. Būtiski ir ikdienā ievērot sabalansēta uztura principus un radīt bērnā interesi par ēšanas procesu (arī šādus jautājumus konsultācijās ar vecākiem pārrunājam).

Uzturā jāiekļauj sezonālie augļi un dārzeņi un ar ogu krājumiem saldētavā jāsagaida pavasaris. Vasara ir ideālais laiks, lai norūdītos – tā ir skraidīšana basām kājām gar jūru, peldēšanās, iešana pārgājienos, saldējuma ēšana – tieši šī vides kontrastu maiņa ir norūdīšanās pamatā, bet to parasti sākam tad, kad bērns ir pilnīgi vesels. Ja ar mazo bērnu aktivitātēm svaigā gaisā parasti nav problēmu, tad šādu aktivitāšu trūkums parādās vecāko klašu skolēniem, un te paši vecāki ir paraugs saviem bērniem. Visbūtiskākais ir radīt bērnā interesi par kustību prieku svaigā gaisā neatkarīgi no gadalaika, kā arī neaizmirst par saticīgas un harmoniskas ģimenes vidi mājās.

5.Pavasaris ir laiks, kad vecāki sāk gatavot savas atvases bērnudārzam – pašlaik visās pirmsskolas izglītības iestādēs norit atvērto durvju dienas. Kā vecākiem izvairīties no stresa par to, vai bērns jaunajām slodzēm ir gatavs ne tikai emocionāli, bet arī fiziski. Vai pie pediatra vēršas arī ar jautājumiem par bērnu gatavību?

Vispirms jautājums jāuzdod vecākiem sev pašiem, vai viņi ir gatavi “palaist” bērnu, cik droši bērns jūtas un kā uzvedas, ja uz kādu laiku atstāts pie citiem cilvēkiem. Pie tā bērns jāradina pakāpeniski, un dārziņam ir jāsagatavo. Ideāli, ja ir iespēja sākotnēji apmeklēt mazas grupiņas un to darīt kopā ar mammu vai tēti, un tur palikt vien pāris stundas dienā. Gan paši vecāki tad jutīsies pārliecinātāki, gan bērns būs drošāks, ja jutīs, ka vecāki ir mierīgi un gatavi šim jaunajam posmam.

Tas arī daļēji iespaido jaunā bērnudārznieka slimošanu. Jo stresaināka ir šī pāreja, jo lielāka iespēja, ka slimošanas ar bērnudārzā sastaptajiem vīrusiem ieilgst, kā arī var parādīties citas stresa izpausmes, piemēram, aizcietējumi, miega un emociju traucējumi, u.c. Lielākoties adaptācija jaunajos apstākļos  trīsgadniekam noritēs vieglāk, nekā jaunākiem bērniem – viņš ir vairāk gatavs darboties un socializēties, jūtas drošāks, kā arī organisms un imunitāte tomēr ir nobriedušāki, lai cīnītos ar bērnudārzā sastaptajiem vīrusiem.

Runājot par bērnam drošu vidi, īpaši jāuzsver nepieciešamība veikt visas paredzētas vakcinācijas. Lai ne tikai pasargātu savu bērnu no smagām saslimšanas formām, bet arī rūpētos par tiem, kuriem medicīniski pamatotu iemeslu dēļ šīs vakcinācijas veikt nevar.

6.Kā vecākiem sagatavoties konsultācijai pie pediatra?

Pediatra konsultācijā vispirms ir saruna ar vecākiem un bērnu, un ir ļoti vēlams, lai vecāki tai ir iepriekš sagatavojušies – dati par bērna svara un auguma dinamiku, iepriekšējo saslimšanu un izmeklējumu apkopojums, izraksti no stacionāriem un speciālistiem, potēšanas pase. No augstāk minētā ir tieši atkarīgs, cik daudz vienas konsultācijas laikā varēsim atrisināt.

Pierakstīties pie pediatra uz konsultāciju iespējams Rīgas 1. slimnīcas mājaslapā, izvēloties sev piemērotāku pieņemšanas laiku, vai pa reģistratūras tālruni  +371 67366323. Pierakstu var noformēt arī personīgi, Šarlotes poliklīnikas reģistratūrā (Rīga, Centrs, Bruņinieku iela 5, Rīgas 1. slimnīcas 23. korpuss (ieeja no Šarlotes ielas). Vizīte pie pediatra bērniem ir bez maksas.

Jāatgādina, ka pediatrs ir tiešās pieejamības speciālists - pie viņa nav nepieciešams nosūtījums, lai saņemtu konsultāciju.

Marita Cikovska, Ārste pediatre

Rūpējas par bērnu veselīgu augšanu un attīstību un sniedz konsultācijas akūtu un ilgstošu slimošanu gadījumos. Risina arī jautājumus, kas saistīti ar bērnu uzvedību, dienas režīmu, miega traucējumiem, imunitāti, ēšanas paradumiem (tajā skaitā, zīdīšanu), u.c.

Ārste ir tiešās pieejamības speciālists – pie viņas vecāki ar bērniem var vērsties bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Konsultācijas pieejamas kā valsts apmaksāts pakalpojums. Pie speciālistes nav iespējams reģistrēties vai pārreģistrēties kā pie ģimenes ārsta.