Seši padomi, kā sev nesabojāt Līgo svētkus

21. Jūnijs, 2017

Galvenie vasaras svētki jau klauvē pie durvīm – visā Rīgā norit pasākumi, kas veltīti Līgo svētkiem. Vēl pāris dienas un visa valsts līgos: dziesmas un dejas pie ugunskura ar šašliku, ķimeņu sieru, spēlēm un vainagu pīšanu. Lūk, daži vienkārši padomi, kurus ievērojot, lai īsākā gada nakts nebeigtos slimnīcas palātā.


1.Nepārēsties un mazāk dzert

Kas gan ir svētki bez mielasta! Pat ja tas ir tikai galdauts, kas izklāts zālē, uz kura izkārtoti pašcepti pīrāgi ar kāpostiem vai rabarberu plātsmaizes, ķimeņu siers, dažādi šašliki, un citi ēdieni. Kārdinājums nogaršot visu ir liels, un parasti ar nogaršošanu tas nebeidzas. Ir jāsaprot, ka visiem produktiem jābūt svaigiem un iegādātiem uzticamās un pārbaudītās vietās. Gaļa un piens nedrīkst būt turēti atklātos saules staros. Arī sieru bez ledusskapja var glabāt ne ilgāk par trim stundām.

Lai nesaindētos ar šašliku, ir jāievēro noteiktas prasības:

  • šašliku nedrīkst marinēt alumīnija traukos. Saskaroties ar šo trauku, gaļa uzņem dažādas kaitīgas vielas;
  • arī uz oglēm piloša marināde gaisā izdala kancerogēnas vielas. Tāpēc, pirms likt uz grila marinētu gaļu, tā ir jānotīra ar salveti. Taukainu gaļu labāk cept uz restēm vai ietīt folijā;
  • ogles ir gatavas “uzņemt” gaļu, kad tās ir izdegušas un kļuvušas baltas. Ja liksiet gaļu cept pārāk ātri, tad indīgās vielas, kuras izdalās ar dūmiem, nonāks gaļas gabaliņos;
  • gaļa ir jāizcep tā, lai iekšā nepaliktu asinis;
  • marinādes ar rozmarīnu samazina kancerogēno vielu daudzumu apdegušajos gabaliņos.

Un nepārēdieties! Ir nepieciešams ievērot pārtraukumus starp ēdienreizēm, vairāk kustēties un dzert vairāk šķidruma.

Cik daudz drīkst dzert alu? Atbilde jau ir acīmredzama – jo mazāk, jo labāk. Informācijai: no litra parasta alus (ar etilspirta sastāvu 3-5%) asinsritē nonāk aptuveni 40 gramu etanola – tas ir alkohola daudzums, kas var tikt patērēts diennakts laikā. Bet alus ar palielinātu alkohola saturu – 12%, var radīt toksiskas sekas.

2.Parūpēties par siltu apģērbu aukstuma gadījumā un cepurēm karstuma laikā

Latvijas laika apstākļi Jāņos ir neparedzami. Tāpēc, ja dodaties pie dabas, sagatavojiet vairākus apģērbu komplektus. Labāk ir pat apģērbties kā kāpostam, lai karstuma gadījumā varētu novilkt lieko, bet, tikko kļūst aukstāks – atkal kaut ko uzvilkt. Galvenais atribūts saules gadījumā, jo īpaši bērniem – cepure. Un, galvenais lai kājas siltas! Labākais palīglīdzeklis lietus gadījumā – lietusmētelis un gumijas zābaki.

3.Neaizmirst odu pretlīdzekli

Līgo naktī neguļ ne cilvēki, ne kukaiņi. Dodoties uz mežu papardes zieda meklējumos, jau iepriekš uzklājiet kukaiņu atbaidīšanas līdzekli (katram līdzeklim ir sava lietošanas instrukcija). Īpaši jūtīgiem pilsētniekiem, kuri reti dodas uz laukiem, odu kodumi var izsaukt par alerģisku reakciju. Tāpēc nenāks par ļaunu sev līdzi paņemt īpašu aptieciņu ar ziedēm vai tabletēm pret alerģiju.

Dienā, ja spīdēs saule, ir aktuāli izmantot līdzekļus, kas aizsargā no saules ultravioletā starojuma. Jo gaišāka āda, jo lielākam jābūt aizsardzības līmenim.

4.Nespēlējieties ar uguni

Nepārleci pāri ugunskuram – Jāņu nakts bijusi veltīga? Nebūt ne. Katru gadu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests saņem izsaukumus par svētku laikā gūtiem apdegumiem. 

Aizdedzinot ugunskuru, nelej tajā benzīnu vai citus degmaisījumus, kas var strauji uzliesmot un radīt plašus un smagus apdegumus. Pārliecinies, lai degmaisījuma pudeles nebūtu pieejamas bērniem!

Esi piesardzīgs lecot pār ugunskuru - iekrītot var gūt smagus apdegumus. Ja aizdedzies apģērbs, liesma jānodzēš un apdegušo vietu nekavējoties dzesē ar vēsu ūdeni. Ja gūtais apdegums ir lielāks par cietušā plaukstu vai apdegusi seja, jāzvana neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai uz ārkārtas tālruni 113. Uzmani arī bērnus ugunskura un grila tuvumā – nereti bērni gūst apdegumus, piespiežot plaukstas pie karsta grila vai iekāpjot oglēs.

5.Nelēkt ūdenī, nezinot tā dziļumu

Līgo svētku brīvdienās cilvēki nereti izvēlas pavadīt laiku, atpūšoties pie ūdenstilpnēm. Pērn Līgo brīvdienās ugunsdzēsēji glābēji vairākkārt steidzās palīgā cilvēkiem, kuriem peldoties bija notikusi nelaime – uz ūdens tika izglābti pieci cilvēki, kā arī tika izcelti četri noslīkušie. 

Svētku svinēšanās laikā esi piesardzīgs, dodoties peldēt. Peldvietā nelec ūdenī no augstuma ne uz galvas, ne uz kājām. Neej peldēties naktī, īpaši nezināmās peldvietās, kā arī nepeldi viens pats. Neej ūdenī alkohola reibumā.

Ūdenskrātuvju tuvumā ne mirkli neatstāj bez uzraudzības bērnus!

6.Izvairīties no traumām

Reizēm tas nav iespējams. Jo, kamēr pieaugušie ir aizņemti ar gatavošanos svētkiem, bērni bieži vien tiek atstāti savā nodabā. Viņi brauc ar velosipēdiem, lēkā uz batuta, šūpojas vai vienkārši skraida pa pagalmu. Neatpaliek arī pieaugušie, kuri reibumā reizēm cenšas izklaidēt viesus ar akrobātiskiem trikiem.

NMP dienesta mediķi atgādina – ja notikusi nelaime un gūta smaga trauma vai pēkšņi pasliktinājies veselības stāvoklis apdraudot dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt zvanot uz ārkārtas tālruni 113. Savukārt, ja nepieciešama konsultācija vieglāku traumu vai saslimšanu gadījumos, mediķa padomu varēsi saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, kas brīvdienās un svētku dienās strādās visu diennakti.

Dodoties svinēt svētkus pie dabas vai lauku mājās/vasarnīcās – noskaidro savu atrašanās vietu

Vienmēr noskaidro, kurp dosies (īpaši, ja dodies ciemos uz mazāk zināmu vietu vai izbrauksi pie dabas) – ja būs vajadzīga dienestu palīdzība, varēsi dispečeriem labāk izskaidrot savu atrašanos.

Jau šobrīd lejupielādē savā telefonā mobilo lietotni eVeselībasPunkts – reizē ar zvanu uz ārkārtas tālruni ‘113’ tā ļauj nosūtīt arī zvanītāja atrašanās vietas koordinātes, kā arī lietotnē interaktīvā kartē varēsi redzēt atrašanās vietai tuvākās ārstniecības iestādes.

Un, pats svarīgākais: ja esi dzēris – nesēdies pie stūres! Un neļauj to darīt iereibušiem ģimenes locekļiem vai draugiem!

Padomi sagatavoti sadarbībā ar Rīgas veselības centra dežūrārstu Iļju Meni un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.


Lasiet vairāk:

Kā droši kurināt ugunskuru?

Kā nesabojāt savu atpūtu?

Kā uzpīt Jāņu vainagu?

Ar ko pacienāt Līgo svētku viesus?

Ko darīt ar mājdzīvniekiem, dodoties svinēt?