Septiņi vecāku visbiežāk uzdotie jautājumi par bērnudārziem

26. Septembris, 2019

Rīgā pastāv vienota reģistrācijas sistēma pašvaldības bērnudārziem. Un diemžēl daudzos bērnudārzos ir rindas, tāpēc vecāki ir pieraduši pieteikties vairākām pirmsskolas izglītības iestādēm uzreiz (var pieteikties trim reizē), gandrīz tikko bērns ir piedzimis. Bet pēc tam, kad rindas kļūst īsākas, vecākiem rodas jautājumi. Portāls Rīga.lv ir izpētījis populārākos no tiem.  


1.Portālā eriga.lv mēs reģistrējām bērnu rindā trīs bērnudārzos uzreiz. Ja vispirms saņemsim uzaicinājuma vēstuli no bērnudārza, kuru mēs neapsvērām kā prioritāro, un atteiksimies, vai mēs zaudēsim iespēju iekļūt atlikušajos divos bērnudārzos?

Nē. Ja no šī piedāvājuma atteiksieties, iespēja iekļūt kādā no atlikušajiem diviem joprojām ir spēkā. Ja jebkāda iemesla dēļ nav vēlmes doties uz šo bērnudārzu, jums jāatbild uz uzaicinājumu ar atteikumu un jāgaida tālāk uzaicinājums no tiem bērnudārziem, kuru vēlaties, lai jūsu bērns apmeklē.

2.Vai var vispār negaidīt rindā uz pašvaldības bērnudārzu, bet saņemt līdzfinansējumu privātajam bērnudārzam?

Lai pretendētu uz Rīgas domes līdzfinansējumu un samazinātu maksājumus par privāto bērnudārzu, nav obligāti jāgaida rindā uz pašvaldības bērnudārzu.

Rīgas domes saistošajos noteikumos “Kārtība, kādā Rīgas pilsētas pašvaldība īsteno pirmsskolas izglītības nodrošināšanas funkciju” ir teikts, ka pašvaldības finansējumu par pirmsskolas izglītības pakalpojumu nodrošināšanu privātā izglītības iestādē piešķir tikai gadījumos ja:

  • bērns ir sasniedzis vismaz pusotra gada vecumu;
  • bērns un bērna likumīgie aizbildņi ir deklarēti Rīgā;
  • bērnam jau netiek nodrošināts pašvaldības apmaksāts pirmsskolas izglītības pakalpojums.

Valsts izglītības informācijas sistēmas datu bāze fiksē, ka bērns ir uzņemts pirmsskolas izglītības programmā privātā bērnudārzā. Saņemot atskaites par iestādes apmeklējumu, iestādei tiek piešķirts līdzfinansējums, kas samazina vecāku maksu par saņemto pakalpojumu. Vecākiem nav nepieciešams rakstīt nekādus iesniegumus iestādei.

No 2019. gada janvāra privāto bērnudārzu finansējums ir palielināts par 15 eiro. Bērniem no pusotra gada līdz četru gadu vecumam tas ir 246.19 eiro, bērniem obligātās izglītības vecumā (5 un 6 gadi) – 187.59 eiro.

Gadās tā, ka pašvaldības finanšu atbalsts pilnībā dzēš viena bērna uzturēšanas izdevumus privātajā bērnudārzā. Citos bērnudārzos vecākiem nākas piemaksāt. Summa, kura nepieciešams piemaksāt, katrā privātajā bērnudārzā atšķiras. Pašvaldība piešķir līdzekļus arī bezmaksas ēdināšanai privātajos bērnudārzos. Bet ir arī tādi bērnudārzi, kur par ēdināšanu ir jāpiemaksā.

3.Mūsu bērns jau apmeklē privāto bērnudārzu. Ja mēs saņemsim uzaicinājuma vēstuli no pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes, tad vai mēs zaudēsim līdzfinansējumu par privāto bērnudārzu, ja atbildēsim ar atteikumu?

Nē, nezaudēsiet. Gadās tā, ka vecāki, kamēr gaida vietu pašvaldības bērnudārzā, bērnu iekārto privātajā bērnudārzā ar pašvaldības līdzfinansējumu. Pēc tam bērns tiek uzaicināts uz pašvaldības iestādi. Ja vecāki piekritīs pašvaldības bērnudārza apmeklēšanai, tad līdzfinansējums par privāto bērnudārzu tiks pārtraukts brīdī, kad bērns tiks uzņemts jaunajā izglītības iestādē. Ja vecāki pieņem lēmumu turpināt apmeklēt privāto bērnudārzu, līdzfinansējumu vēl aizvien turpinās piešķirt, neskatoties uz atteikumu pašvaldības izglītības iestādei.

4.Vai var gaidīt rindā uz bērnudārzu un saņemt aukles pabalstu?

Aukles pabalstu saņem tikai tie bērni, kuri gaida rindā uz pašvaldības bērnudārziem. Bet, tikko tiek saņemts uzaicinājums uz pašvaldības bērnudārzu, vienalga, vecāki piekrīt vai atsakās, līdzfinansējums aukles pakalpojumiem tiks pārtraukts. Tas ir, ja bērnam atrodas vieta bērnudārzā, tad aukles pabalsts izmaksāts vairs netiks.

5.Piecu gadu vecumā iestājas obligātās izglītības vecums, vai tas nozīmē, ka bērns ir jāuzņem jebkuram bērnudārzam?

Teorētiski jā, jo šādu normu nosaka likums – bērnam 5 vai 6 gadu vecumā ir obligāti jāatrod vieta pirmsskolas izglītības iestādē. Bet, pieņemsim, ka vecāki pieteikušies uzņemšanai bērnudārzā tikai jūlijā, bet grupas ir nokomplektētas jau maijā. Bērnudārzos skapīšu un gultiņu ir tikai tik, cik to ir. Un papildu uzstādīt nedrīkst nevis tāpēc, ka to nevēlētos audzinātāji vai bērnudārza vadība, bet gan tāpēc, ka tas būtu pretrunā normatīvajiem aktiem. Ja vecāki netiek galā paši, viņi var doties uz Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Klientu apkalpošanas centru, lai uzzinātu, kuros bērnudārzos ir vietas bērniem pirmsskolas vecumā vai arī saņemtu palīdzību bērnam atrast izglītības iestādi pirmsskolas izglītības iegūšanai.

6.Vai ir iespējams jau iepriekš saņemt prognozi par to, vai konkrētajā mācību gadā bērns tiks uzņemts bērnudārzā vai nē?

Prognozi var izskaitļot tikai vecāki paši, izvērtējot bērna vietu rindā un aprunājoties ar izvēlētās iestādes vadītāju, lai uzzinātu, cik bērnus plānots iestādē uzņemt. Sistēmā, kur norit bērnu reģistrācija, var redzēt savu kārtas numuru. Bet to, vai bērns šajā vai nākamajā gadā iekļūs konkrētajā bērnudārzā, pēc šī numura noteikt nevar. Pieņemsim, ka noteiktā bērnudārzā konkrētā mācību gadā var uzņemt 60 bērnu. Rindā esošajiem, ņemot vērā noteikumos atrunātās prioritātes, pirmajiem 60 bērniem tiks nosūtīti uzaicinājumi. Bet neviens nezina, kāds būs vecāku lēmums un tieši cik bērnu izvēlēsies tieši šo bērnudārzu, vai neparādīsies bērni ar augstāku prioritāti (piemēram, ja mācību iestādē jau ir brāļi vai māsas obligātais izglītības vecums). Var gadīties tā, ka divu mēnešu laikā apstiprinoša atbilde būs saņemta no visiem 60, bet var gadīties, ka tikai no 50 bērnu vecākiem. Un tad bērnudārzs izsludina turpina papildu uzņemšanu, nosūtot uzaicinājumu nākamajiem desmit pretendentiem un gaidot apstiprinājumu vai atteikumu. Tieši tāpēc grupas tiek komplektētas ļoti ilgi – no maija līdz oktobrim.

7.Vai bērnudārzu var nomainīt? Kā to izdarīt?

Ik pa laikam portālā izglitiba.riga.lv, sadaļā “Pirmsskolas” tiek publicēta informācija arī par brīvajām vietām bērnudārzos un vecāku iesniegtie sludinājumi ar piedāvājumiem mainīties vietām, kas var būt aktuāli, piemēram, mainot dzīvesvietu un pārceļoties uz citu Rīgas apkaimi.

Tāpat portālā www.eriga.lv pieejams pakalpojums “Reģistrācija pirmsskolai”. Atverot informāciju (detaļas) par sevi interesējošo mācību iestādi, vecāki var redzēt, vidēji cik bērnu no rindas saņem uzaicinājuma vēstules, kā arī to, cik šajā iestādē ir brīvo vietu.

Kur meklēt informāciju par bērnudārziem?

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta tīmekļa vietnē izglitiba.riga.lv, sadaļā “Iestāžu katalogs”- “Pirmsskolas”

Te pieejama arī informācija par privātajām pirmsskolām, kurām ir līgums ar Rīgas pašvaldību par līdzfinansējuma saņemšanu.

Kur var piereģistrēt bērnu pirmsskolas izglītības iestādē?

www.eriga.lv, pakalpojums “Reģistrācija pirmsskolai”

Papildus informācija, kā arī bērnu reģistrācija:

Rīga, Krišjāņa Valdemāra 5, Rīga, LV - 1010, Tālrunis: +371 67105959, e-pasta adrese:iksd@riga.lv, iksd.riga.lv

  • Pirmdiena: 8.30-18.00
  • Otrdiena: 8.30-17.00
  • Trešdiena: 8.30-17.00
  • Ceturtdiena: 8.30-17.00
  • Piektdiena: 8.30-16.00

Par citiem jautājumiem: Jaunumi 2018: kas jāzina par Rīgas bērnudārziem