Septiņi pasākumi, kurus vērts apmeklēt Zinātnieku naktī 28. septembrī

26. Septembris, 2018

Ik gadu 28. septembrī  Eiropā atzīmē Zinātnieku nakti, kuras mērķis ir popularizēt zinātni un tās sasniegumus un ļaut plašākai sabiedrībai ielūkoties zinātnes aizkulisēs. Reizē ar pārējo Eiropu apskatīt zinātnes sasniegumus diennakts tumšajā laikā varēs arī rīdzinieki. Piedāvājam septiņus pasākumus, kurus noteikti vēlēsities apmeklēt naktī, kas veltīta zinātnes atklājumiem.


1.Uzzini, kas ir sfagni un krāso palmu koku lapas Botāniskajā dārzā!

Pasākumu baudīt piedāvās arī LU Botāniskais dārzs, kur darbosies laboratorijas un radošās darbnīcas, kā arī būs iespēja piedalīties ekskursijās. Pasākuma laikā ieeja dārzā bez maksas.

Zinātnieku naktī LU Botāniskā dārza Šķūnī darbosies radošās darbnīcas un laboratorija. Laboratorijā būs iespējams uzzināt, kas ir sfagni un kāda ir to loma klimata regulēšanā – notiks sfagnu šūnu iekrāsošana, ūdens filtrēšanas un augsnes erozijas eksperiments. Radošajās darbnīcās izzināsim barības vielu un ūdens pārvietošanās procesus ziedaugos, kā arī apgūsim papīra origami ziedu locīšanu un krāsošanu. Būs iespēja arī apgleznot Palmu mājas koku lapas ar no kafijas iegūtu “krāsu” un izveidot ģipša atlējumu Botāniskā dārza augu lapu, ziedu un sēklu nospiedumiem. Zinātnieku naktī notiks arī ekskursijas.

 • Norises vieta:
  LU Botāniskais dārzs, Kandavas iela 2, Rīga
 • Norises laiks:
  no plkst. 18.00 līdz pat 22.00. ieeja bez maksas.
 • Pieteikšanās grupām:
  agnese.reke@lu.lv vai 67450860 (darba dienās 9.00-17.00).

2.Kāda ir baktēriju slepenā dzīve? Ieskaties “BIOR” institūtā!

Apmeklētāji varēs vērot baktēriju slepeno dzīvi - kā baktērijas nemanāmi ceļo no rokām uz priekšmetiem un uz pārtikas produktiem. Būs iespēja iepazīt zemūdens pasauli un tās noslēpumus un uzzināt, kāpēc ir svarīgi veikt zivju izpēti,  atklāsim ķīmijas zinātņu pasauli: sliktais un labais pelējums garšaugos, tējās, sierā un citur. Uzzināsi, kā ārstēt dzīvniekus, uzvarot mikrobus uzzināsiet par cilvēku un dzīvnieku savstarpējo saikni.  Improvizētā virtuvē tiks demonstrēta parazītu sastopamība dažādos pārtikas produktos un citās vietās virtuvē.

 • Norises laiks:
  15.00 – 21.00
 • Norises vieta: Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”
  Lejupes iela 3 (pie Dienvidu tilta), Rīga
 • Pieteikšanās grupām:
  Organizētām grupām lūdzam pieteikties ne vēlāk kā nedēļu pirms pasākuma. Kontaktinformācija: Irēna Bērziņa, 28667006, irena.berzina@bior.lv
 • Satiksme:
  12. autobuss no pieturas “Elizabetes iela” līdz pieturai “Lejupes iela”.

3.Izspēlē biokvestu “Izlaušanās no šūnas” un uzzini par savu ģenētisko mantojumu Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā!

BMC apmeklētājiem piedāvās kvestu – izglītojošu un interaktīvu aktivitāšu kopumu, kura laikā katrs varēs radīt savu zvēru, kā arī unikālu izlaušanās spēles bioloģijas versiju “Izlaušanās no šūnas”. Apmeklētājiem būs iespēja atklāt un izzināt ģenētisko mantojumu, iepazīt mātes cilts spēku, izzināt mūsu senču mantojumu, izmeklējot kaulus no pagātnes, apskatīt un audzēt proteīnu kristālus, radīt katram pašam savu varavīksni mēģenē un piedalīties daudzās citās interaktīvās un izglītojošās aktivitātēs kopā ar BMC zinātniekiem.

 • Norises laiks:
  17.00 – 23.00
 • Norises vieta: Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC)
  Rātsupītes iela 1, Rīga
 • Pieteikšanās grupām:
  Apmeklētāju grupas virs 20 cilvēkiem lūdzam iepriekš pieteikties, rakstot uz ilze.elbere@biomed.lu.lv
 • Satiksme: 
  13. vai 36. autobuss līdz pieturai “Pagrieziens uz Kleistiem”

4.Dodies uz Dizaina fabriku un izgatavo īpašu suvenīru un “namiņu kokā”

RTU Dizaina fabrikas radošajā darbnīcā TheLab, izmantojot 3D printēšanu, lāzergriešanu un gravēšanu, ikviens varēs izgatavot īpašu suvenīru. Reizi pusstundā notiks ekskursijas Dizaina fabrikas telpās. Būs iespēja paviesoties darbnīcās, aplūkot lielos 3D printerus Dart&Wader, kā arī uzzināt, ko radošā Dizaina fabrikas komanda saprot ar vārdiem Bobs un Mārlijs. Dizaina tehnoloģiju institūta darbnīcā (1. stāvā) apmeklētāji ar RTU studentu palīdzību varēs no koka izgatavot nelielus priekšmetus un rotaļlietas. Interesentiem būs iespēja pārbaudīt savu acumēru un svara izjūtu, nozāģējot kokmateriāla paraugu konkrētā izmērā vai svarā. Arhitektūras fakultātes zīmētavā (4. stāvā) ar interaktīvā maketa – konstruktora palīdzību apmeklētāji varēs uzbūvēt savu māju kokā un virtuāli ieraudzīt, kā tā varētu izskatīties reālā vidē.

 • Norises laiks:
  18.00 – 22.00
 • Norises vieta:
  RTU Arhitektūras fakultāte
  Ķīpsalas iela 6, Rīga

5.Kļūsti par robotu-humanoīdu laboratorijas zinātnieku TSI!

Humanoīdo robotu laboratorijā apmeklētāji varēs strādāt ar balss asistenti “Alexa” un robotu NAO, uzzināt, kā robotus programmēt un izmantot ikdienas dzīvē, kā arī doties uz Rūpniecisko robotu laboratoriju. Tāpat apmeklētāji varēs vērot robotu spēju paraugdemonstrējumus.

 • robots KUKA – mākslinieks
 • Collaborative universal robot UR3 - konfekšu spēle ar robotu
 • Mobilo robotu laboratorija
 • Robotu sacensības – Sumo un Futbols
 • Nākotnes zoodārzs – dzīvnieki - roboti

Tāpat būs iespēja doties uz Dronu poligonu un vērot drona lidojumu ar uzdevumiem un labirintu.

Savukārt plkst. 18.30 noritēs X-INFOTECH lekcija „User identification: today & tomorrow”. Tāpat pasākumā darbosies sacīkšu trase un darbnīca topošajiem elektroniķiem un AN-2 lidmašīnas simulators ar paraugdemonstrējumu.

 • Norises laiks:
  18.00 – 21.30
 • Norises vieta: Transporta un sakaru institūts
  Lomonosova iela 1, Rīga
 • Pieteikšanās grupām:
  Reģistrācija grupām virs 10 apmeklētājiem: forms.tsi.lv/index.php/424275

6.Vadi dronu ar domu palīdzību LU!

Mākslīgā intelekta pētniece Natālijas Kosmina no Francijas prezentēs  ķiveri, kas savienota ar dronu un ļauj to vadīt ar domas palīdzību. Pasākuma laikā interesentiem būs iespēja izmēģināt šo interaktīvo ķiveri un vadīt dronu stendā.   Pētnieces vizīte organizēta sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā. Prezentācijas notiks plkst. 18.00, 19.00 un 20.00.

Optometrijas nodaļa veidos demonstrējumus, kuros vizuālā informācija tiek pārveidota skaņā un otrādi. Būs iespēja fotografēties, izmēģinot sapludināt vairākus sejas attēlus vienā, pārliecinoties par savas vizuālās uztveres īpatnībām. Izmanto iespēju arī  apmeklēt lekcijas un pārbaudīt redzes veselību! Tradicionālie un etniskie ēdieni mūsdienu Latvijā. Vēsturiskais  aspekts par kultūru un tradīcijām, tradicionāliem un etniskiem ēdieniem, pārtiku, uzturu un veselību, kā arī par jauno un funkcionālo pārtiku un pārtikas produktu iegūšanas veidiem.

 • Norises laiks:
  18.00 – 23.00
 • Norises vieta:
  LU Dabas māja
  Jelgavas iela 1, Rīga

7.Apmeklē RSU muzeju, kur atļauts pieskarties eksponātiem!

Darbnīca “Ķīmijas loma medicīnā” piedāvā ar interaktīviem uzdevumiem atpazīt medicīnā lietojamās vielas un šķīdumus, kā arī pārbaudīt savus spēkus, risinot dažādus medicīniskus uzdevumus un problēmsituācijas ķīmijā. Tāpat būs iespēja izpildīt interaktīvo testu “Ar ķīmiju uz Tu?”. Taču izklaidējošākais muzeja pasākums būs iespēja pieskarties eksponātiem ar zīmi “Drīkst aiztikt!” – būs iespēja darboties ar Anatomijas muzeja “aptaustāmo kolekciju” – 3D printeru izprintētām unikālo eksponātu kopijām. Tāpat apmeklētājus sagaida kognitīvā izaicinājuma stafete, kurā būs iespēja risināt dažādus ar kognitīvajiem procesiem saistītus uzdevumus.  

Darbnīca “Mutes veselība – roku rokā ar zinātni”, kurā apmeklētāji paši varēs kļūt par zobārstiem – meklēt caurumus zobos un tos plombēt. Un vēl būs iespēja pildīt praktisko darbu “Vīrusi – ieskaties tuvāk”.

Tiem, kuri plāno stāties universitātē, interesants būs īpašs kino seanss – RSU muzeja filmu vakars. Tajā tiks izrādītas trīs vēsturiskas mācību filmas, kuras kādreiz izmantotas topošo mediķu izglītošanā: "Skenēšana ar ultraskaņu" (ap 1980), "Elektronmikroskopija" (1977), "Angiogrāfija, tās vispārīgie principi" (1985). Un tā ir tikai daļa no pasākumiem, kurus muzejs sagatavojis šajā naktī!

 • Norises laiks:
  18.00 – 22.00
 • Norises vieta:
  RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs
  Anniņmuižas bulvāris 26a, Rīga

Visi pasākumi ir bez maksas. Vairāk informācijas meklējiet portālā www.zinatniekunakts.lv