Septiņas lietas, kas jāpagūst paveikt līdz gada beigām

18. Decembris, 2018

Tā nu tas ir – pirms Jaunā gada iestāšanās mēs atskatāmies uz aizgājušajā gadā padarītajām lietām. Un cenšamies padarīt tos darbus, kurus ilgu laiku esam atlikuši uz vēlāku laiku. Riga.lv ir sagatavojis savu sarakstu ar svarīgām lietām, kuras noteikti jāpagūst izdarīt gada pēdējās dienās.


1.Deklarēties savā (vai savu radinieku) dzīvesvietā, lai saņemtu nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus

Jau vairākus gadus Rīgā pastāv šāda kārtība: dzīvoklim, kurā neviens nav deklarēts, tiek piemērota paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme – 3%. Taču ja mājoklī dzīvo ģimene ar bērniem, pensionāri, invalīdi, represētas personas, ir iespējams saņemt vēl lielākus nodokļa likmes atvieglojumus. Viss, kas jādara, ir vienkārši jādeklarējas savā dzīvesvietā. Un to izdarīt ir jāpagūst līdz 31. decembrim, citādi nākamgad atvieglojumi piešķirti netiks. Starp citu, nākamgad tiks ieviesti jauni noteikumi: atvieglojumus var saņemt ģimenes ar bērniem, kuri dzīvo vienā dzīvoklī ar vecmāmiņām un vectētiņiem, kuri ir dzīvokļa īpašnieki. Uz būtiskiem atvieglojumiem var pretendēt renovētu māju iedzīvotāji un tās mājas, kurās izveidotas dzīvokļu īpašnieku biedrības.

Sīkāk par nekustamā īpašuma nodokli lasiet šeit

2. Noslēgt izlīgumu ar nama apsaimniekotāju, lai “sadalītu” komunālo maksājumu parādus to nomaksai vairāku mēnešu garumā un norakstīt soda naudu

Uzņēmums “Rīgas namu pārvaldnieks” piedāvā pakalpojumu – pakāpenisku parāda dzēšanu. Turklāt, noslēdzot izlīgumu, iespējams dzēst līdz pat 90% aprēķinātā līgumsoda. Līgumsoda apmērs tiek dzēsts, ja:

- nekavējoties tiek apmaksāts viss pamatparāds un 10% no aprēķinātā līgumsoda, tad līgumsods tiek dzēsts 90% apmērā;

- izlīgums par parāda apmaksu tiek slēgts uz laiku līdz 6 mēnešiem, tad aprēķināto līgumsodu samazina par 60%;

Uzmanību! 2019. gadā mainīsies izlīguma slēgšanas nosacījumi

Par citām iespējām lasiet šeit 

3. Veikt izmeklējumus pie ārsta par valsts apmaksātajām kvotām

Esam pieraduši, ka līdz gada beigām pie ārsta par valsts līdzekļiem parasti nokļūt vairs nav iespējams. Bet Jauno gadu tomēr gribas uzsākt veselam un skaistam, būt pārliecinātam, ka pie svētku galda nenāksies atcerēties par augstu asinsspiedienu vai galvassāpēm. Nevajag atlikt veselības pārbaudi uz vēlāku laiku un pēc tam nest vecās kaites uz jauno gadu. Esam noskaidrojuši, ka decembrī vairākās pašvaldības medicīnas iestādēs vēl ir atlikušas kvotas. Piemēram, pašvaldības medicīnas iestāde “Rīgas veselības centrs” gada beigās piedāvā konsultācijas par valsts apmaksātajām kvotām pie dažādiem speciālistiem.

Kvotas pieejamas gan Rīgas 1. slimnīcā, gan Rīgas veselības centrā  

4. Atslābināties sāls istabā

Pēc kārtīgi nostrādātām 365 dienām esat noguruši. Lai jauno gadu sagaidītu moži un svaigi, nav obligāti jāapmeklē pirts, kā dažā labā pazīstamā filmā. Talkā var nākt sāls istabas. Lai tās izbaudītu, nav jādodas uz kūrortu vai sāls raktuvēm. Ir pietiekami apmeklēt labas pašsajūtas stūrīti Rīgas 1. slimnīcā. Stundu garš seanss un nogurums ir kā ar roku noņemts. Turklāt sālī esošie mikroelementi palīdz cīņā ar ziemas vīrusiem un dažādām hroniskām saslimšanām. Īpaši aktuāli tas ir iesnu, klepus un sāpoša kakla gadījumā.  

Sīkāk par sāls istabu 

5. Doties uz Ziemassvētku koncertu

Ja Rīgā neesat paguvuši apmeklēt nevienu bezmaksas koncertu, kas veltīts pirmajai, otrajai vai trešajai adventei, tad noteikti to izdariet Ziemassvētkos – no 22. līdz 26. decembrim. Mūzika jebkurai gaumei. Gan klasika, gan džezs, gan mūsdienu Ziemassvētku dziesmas.

Ar svētku programmu var iepazīties šeit

6. Noteikti dodieties pastaigā pa izrotāto galvaspilsētu un sekojiet “Ziemassvētku egļu ceļam”

Ziemassvētkos Rīgai ir savs neatkārtojamais šarms. Mazās Vecrīgas ieliņas ir svētku virteņu pilnas, vitrīnas rotā brīnumainas dizaineru eglītes un oriģināli Ziemassvētku vecīši. Visur skan mūzika.

Taču svētki norit ne tikai pašā galvaspilsētas sirdī – tie ir visur. Galvaspilsētas iedzīvotāji un viesi ir aicināti uz vides objektu festivālu “Ziemassvētku egļu ceļš”, kurā šogad izstādīti 41 mākslinieka darbi. Šo krāsu bagātību un spilgtumu var īpaši izbaudīt tad, kad pilsētā iestājas tumsa.

Sīkāk par festivālu varat lasīt šeit

7. Iegādāties vietējo amatnieku darinātas dāvanas tuviniekiem

Tikko nonākam Doma laukumā, mūs aptver karstvīna, uz uguns gatavotu sautētu kāpostu, ceptu desiņu un kartupeļu smarža. Šeit var labi pavadīt laiku, sasildoties pie ugunskura vai nofotografējoties pie eglītes, kā arī izvēlēties dāvanas saviem tuviniekiem. Piemēram, latvāņu medu vai kaņepju šokolādi. Sīkāk lasiet šeit.

Līdzīgi tirdziņi sastopami visā Rīgas teritorijā. Esplanādē bez tirdziņa atvērtas arī atrakcijas un vesela trušu karaliste, kur “ausaiņus” var pabarot un noglaudīt. Tirdziņš atvērts arī Rīgas Centrāltirgū, kur pirms Ziemassvētkiem noritēs svētku koncerts.