Roņu iebrukums pludmalēs. Ko NEDRĪKST darīt?

22. Februāris, 2019

Saulkrastu pludmalē novērots šogad pirmais ronēns. Kā prognozē vides aizsardzības speciālisti, tuvākajā laikā jaundzimušie ronēni pildīs pludmales. Tas katru gadu notiek pavasarī un labsirdīgie Latvijas iedzīvotāji, tostarp arī rīdzinieki, steidz mazuļiem palīgā: ronēnus aiztiek un pārvieto, ved uz zooloģisko dārzu. Tāpēc atcerieties - tas NAV JĀDARA. Atgādinām, kā pareizi rīkoties, pludmalē pamanot ronēnu.


Mūsu pilsētas iedzīvotāji nav vienaldzīgi, un pavasarī paiet garām Rīgas jūras līcī izskalotam ronēnam – nevar. Ir vēlme mazulim kaut kā palīdzēt, taču visbiežāk tas roņu mazulim tikai kaitē.

„Sācies pavasaris, cilvēki pastaigājas pa līča krastu, redz smiltīs roņu mazuli un nolemj, ka bez cilvēka palīdzības tas nomirs. Piemēram, mēģina to dabūt atpakaļ ūdenī. Taču to darīt nedrīkst”, stāsta Rīgas zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Ko darīt, ja jūras krastā guļ roņu mazulis? Sniegt palīdzību nepieciešams tikai tajā gadījumā, ja ir acīmredzams, ka ronēns ir ievainots un manāmi nomocījies.

„Bet pat šajā gadījumā neviens nevar mainīt dabas likumu – izdzīvo stiprākais”, - atzīmēja Lielkalns. Sastapot ronēnu, zvaniet Dabas aizsardzības pārvaldei uz numuru 29198590, e-pasts info@daba.gov.lv.

Foto: infografika

 „Speciālisti novērtē situāciju, un nepieciešamības gadījumā sazinās ar mums, Rīgas zoodārzu,” – saka Lielkalns.

Zoodārza ienakušos ronēnus darbinieki izaudzē, taču pēc tam ir divi varianti – dāvā tos citiem zoodārziem vai palaiž atpakaļ Baltijas jūrā. 2017. gadā zooloģiskajā dārzā nonākuši 7 ronēni, 2016. gadā - 11, 2015. gadā - septiņi.

Veselam roņu mazulim palīdzēt nav nepieciešams, tas viņam tikai kaitēs

Kā saprast, vai ar mazuli viss ir kārtībā?

tas ir apaļīgas formas (salīdzinājumam – kārtīgi pārbarots buldogs),

nikni rūc un cenšas uzbrukt,

nav redzamu rētu. 

Vienkārši varat to aplūkot un papriecāties (neejiet tuvāk par 50 metriem, jo roņu mazulis sāk nervozēt), un ejiet tālāk.

Ja tikšanās ar dzīvnieku notiek laikā, kad pastaigājaties ar suni, tad paņemiet savu mājas mīluli pavadā – roņu mazulis aizstāvoties var spēcīgi sunim iekost, brūces dzīst ilgi. Bez tam arī suns var sakost ronēnu un, ja tad tam nesniedz medicīnisko palīdzību, aiziet bojā.

Savukārt, ja roņu bērns ir slaids un vājš, kā arī tam ir redzamas rētas, tad gan nepieciešama palīdzība. Tad jāzvana pa norādīto tālruņa numuru.

Lai ronis omulīgi justos ūdenī, tad tam jābūt kārtīgai tauku kārtai. Ja mazulis ir novājējis, tad tauku slānis ir plāns un ronēnam ūdenī salst. Tādēļ sastopot krastā ronēnu, nedzeniet to ūdenī. To viņš spēs izdarīt pats, jo ronis nav valis, kas, izkļuvis krastā, ir pilnīgi bezspēcīgs.

Apmēram mēneša vecumā ronēns maina balto pūkaino apmatojumu un kļūst pelēks. Šajā laikā māte jau ir pārstājusi viņu barot un devusies prom jūrā. Mazais nomainīs apmatojumu, un tad dosies ūdens plašumos mācīties ķert zivis. Tādēļ, ja ronēns jūras krastā guļ dienu vai divas – arī šajā gadījumā viņam briesmas nedraud – apmatojuma maiņas  periodā bez barības šie dzīvnieki var izturēt ne tikai vairākas diennaktis, bet pat nedēļas.

Gadījumā, ja jūras krastā izskalots miris ronis, tad jāsazinās ar pašvaldību. Ja miršais ronis atrasts Rīgas administratīvajā teritorijā, tad jāzvana Rīgas pašvaldības policijai. Viņi nodos informāciju atbildīgajiem dienestiem.