Rīgas Zooloģiskajā dārzā miris trīs mēnešus vecs briežu mazulis. Nāves iemesls – apmeklētāju “cienasti”

18. Septembris, 2018

Šorīt Rīgas Zooloģiskā dārza Facebook lapā publicēts “Nekrologs ziemeļbriedim”, kurā zooloģiskā dārza direktors Ingmārs Līdaka paziņojis, ka pirms dažām dienām uz veterinārārstu operāciju galda miris trīs mēnešus vecs briedēns. Mazā Merkūrija mokošās nāves iemesls bijis “aizliegtie cienasti”, ar kuriem zooloģiskā dārza apmeklētāji barojuši dzīvnieku.


Pirms vairākām dienām ziemeļbriežu mātītei pēkšņi atņemts mazulis, kas nekavējoties nogādāts uz veterināro ambulanci. Ārstu secinājums bijis šāds: pie vainas ir ēdiens, ko apmeklētāji devuši dzīvniekam. Pieaugušus dzīvniekus tas nogalina pakāpeniski, bet mazuļa kuņģi sabojājusi uzreiz.

Pēc Ingmāra Līdakas vārdiem, lielākā zooloģiskā dārza dzīvnieku problēma ir aptaukošanās, kas notiek aizliegtās barošanas dēļ, ar badu dzīvnieki nesaskaras. Vecāki, kuri māca bērniem, ka žogs nav žogs, ja tam var pārkāpt pāri, savukārt lieli uzraksti “Lūgums dzīvniekus nebarot” trīs valodās neko nenozīmē, viņi nodara kaitējumu gan zooloģiskā dārza iemītniekiem un pašu bērniem.

Zooloģiskais dārzs no Skandināvijas ir pasūtījis sabalansētam uzturam piemērotas sūnas ziemeļbriežu barošanai, taču zooloģiskā dārza apmeklētāji, karoties pāri žogiem un brīdinājuma zīmēm, dzīvniekus baro ar kartupeļu čipsiem, kā tas noticis pagājušajā sestdienā.

Zooloģiskā dārza misija ir saglabāt un palielināt to dzīvnieku populāciju, kas savvaļā ir uz izzušanas robežas, kā arī sniegt iespēju cilvēkiem uzzināt par dabas daudzveidību. Tieši tāpēc zooloģiskais dārzs pēc šādiem gadījumiem neplāno uzstādīt vēl augstākus žogus vai nodrošināt stingru apsardzi, kas zooloģisko dārzu pārvērstu par cietumu gan dzīvniekiem, gan apmeklētājiem.

Vienīgais, ko zooloģiskais dārzs var darīt, ir brīdināt apmeklētājus par neatļautas barošanas sekām, kā arī lūgt “līdzjūtīgajiem” noteikumu pārkāpējiem pie dzīvniekiem neciemoties. Jo, samaksājot par ieejas biļeti zooloģiskajā dārzā, apmeklētājiem nav tiesību lemt par to, vai dzīvniekam būtu jādzīvo.