Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz ekskursiju „Dabas un klimata ietekme uz Rīgas vēsturi”

21. Janvāris

Svētdien, 26. janvārī, plkst. 14.00, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz svētdienas programmas ekskursiju „Dabas un klimata ietekme uz Rīgas vēsturi”. Tajā būs iespēja izzināt, kā Rīgas vēstures gaitu ietekmējuši dabas apstākļi, kataklizmas un klimata mainība. Svētdienas ekskursijas dalībniekiem apmeklējuma maksa ir trīs eiro.


Vadot ekskursijas dalībniekus ekspozīcijā cauri Rīgas un rīdzinieku dzīves gadu simtiem, muzeja vēsturniece Irēna Strēle atklās pilsētas likteņstāstu no neparasta rakursa, paverot ieskatu līdz šim maz apzinātā zonā – kā pilsētas un tās ļaužu esības formas no vissenākajiem laikiem līdz pat mūsdienām ir ietekmējis un pat noteicis tas, ko saucam par dabu. Virkne muzeja priekšmetu no dažādiem gadsimtiem atklāj ļaužu dzīvesveida un dabas apstākļu mijiedarbību. Rīga ir pārdzīvojusi ne tikai mēri, karus, varas maiņas, bet arī vētras, plūdus, dabas katastrofas un pat mazo ledus laikmetu. Ekskursijā varēs uzzināt, kā tas viss ietekmēja ļaužu ikdienu, paradumus, dzīves uztveri.

Dabas dotumi lielā mērā izraisījuši Rīgas veidošanos, tās izaugsmi, bet dabas untumi to ir arī postījuši, savukārt, klimata apstākļi noteikuši šejieniešu dzīves ziņu. Kā klimatiskie apstākļi veicina vai bremzē attīstību, kā tie ietekmē vietējo arhitektūru, dzīves stilu, tradīcijas, modi, attiecību modeļus, aicinās aizdomāties ekskursijā uzzinātais. Iespējams, tā būs viela arī saistošām savstarpējām pārrunām.

Aizvien biežāk un aizvien skaļāk pasaulē runā, satraucas par klimata pārmaiņām, kas skar visus mūs, kas apdzīvojam planētu – Zeme. Klimata pārmaiņas mūsu reģionā – Rīgā un tās apkārtnē – ir notikušas gan tālā senatnē, gan tās vērojamas šobrīd. Dažāda veida katastrofas var būtiski ietekmēt Zemes klimatu. Šīs sakarības tiek pētītas un analizētas. Piemēram, jau 18. gadsimta pētnieki secināja, ka vulkānu izvirdumi var ietekmēt klimatu, un uzskatīja, ka 1783. gada auksto ziemu Eiropā radīja Laki vulkāna izvirdums Īslandē. Arī mūsdienu pasaulē vulkānu ietekmējošais spēks nav mainījies. Arī to, kā globālas dabas katastrofas atbalsojušās Rīgas vēsturē, un daudz ko citu pārdomas rosinošu, uzzinās svētdienas ekskursijas dalībnieki.