Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā pastāstīs par XIX un XX gadsimta telefoniem

20. Februāris

Svētdien, 24. februārī pulksten 14.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina seniorus un ikvienu interesentu uz īpašu tematisku programmu “Telefona piedzīvojumi 19. un 20. gadsimta Rīgā”. Muzeja viesis būs telefonu kolekcionārs, telekomunikāciju inženieris, Zviedrijas Telefonu kolekcionāru biedrības (Sveriges Telehistoriska SamlarFörening, STSF) biedrs, Dr.Sc.ing. Valdis Hofmarks, kas Kolonnu zālē stāstīs un demonstrēs lekcijā “Telefona piedzīvojumi senajā Rīgā. Par telefoniem un to lietošanas pirmsākumiem Rīgā”.


Valda Hofmarka lekcijas galvenā tēma būs viņa pētījums par telefona lietošanu 19. gadsimta Rīgā. Pētījuma pamats ir Hofmarka kunga privātā telefonu kolekcija, kura veidota 38 gadu laikā. Tajā ietilpst aptuveni 140 telefona aparāti, kā arī fotogrāfijas, kas vizuāli apliecina telefona lietošanas realitāti Latvijā un tehniskā literatūra, kurā aprakstīta telefonijas nozarē lietotā tehnika.

Rīgā pirmo reizi telefona sakarus izmēģināja 1877. gadā, bet pirmo telefona centrāli ar 53 abonentiem ekspluatācijā nodeva 1882. gadā. Lekcijas noslēgumā, tās dalībnieki tiks aicināti doties muzeja ekspozīcijā, lai Valda Hofmarka vadībā aplūkotu un izzinātu informāciju par tur redzamajiem telefona aparātiem no muzeja telefonu plašās kolekcijas. Muzejā eksponēti vairāki vēsturiski nozīmīgi telefona aparāti, piemēram, 1910. gadā Vācijas firmā “Mix & Genest” ražotais telefons, 1930. gados Rīgā lietotie telefoni, kā arī Valsts elektrotehniskajā fabrikā (VEF) ražotais telefons ar naudas iekasētāju. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā ir vairāk kā 50 dažādi telefoni, aptverot laika posmu no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām, 21. gadsimtam.

Senioru dienas apmeklētājiem būs iespēja arī aplūkot visu pastāvīgo ekspozīciju, gan muzejā pašlaik aplūkojamo Latvijas valsts simtgadei veltīto izstādi “Kur gūšu Latvijas spēku?” (A.Brigadere), kā arī izstādes “Lietots Rīgā. 19. gs. otrā puse – 1918. gads”, “1920.-1930. gadu kalendāri no muzeja kolekcijas”, “Doma muzejs Rīgā – templis zinātnei un mākslai, “Reformācijai 500: Piemiņas medaļas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijā”, “Sudraba kauss „21. gadsimta Renesanse”.

Programmas apmeklētājiem – pensijas gadus sasniegušajiem senioriem, īpaši draudzīgā ieejas maksa: EUR 1,50. Plašāka informācija: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676. www.rigamuz.lv