”Rīgas veselības centrā” kvotu ietvaros pieejami audiologopēda pakalpojumi

11. Janvāris, 2018

Rīgas veselības centra filiālēs „Bolderāja”, „Imanta”, „Iļģuciems”, „Ziepniekkalns” un „Ķengarags” ir pieejami audiologopēda pakalpojumi, t.sk., valsts kvotu ietvaros.


Kas ir audiologopēds?

Audiologopēds ir ārstniecības persona, kura veic komunikācijas spēju, runas/valodas, fonācijas un rīšanas traucējumu novērtējumu, diagnostiku, korekciju, terapiju un rehabilitāciju jebkura vecuma pacientiem, kuriem ir dažādu iemesu izraisīti runas, valodas (mutvārdu un rakstu valodas), balss, dzirdes un rīšanas traucējumi. Audiologopēdiskās nodarbības katram pacientam tiek plānotas individuāli, ņemot vērā valodas un runas traucējumu veidu, vecumu un intelektuālās attīstības līmeni.

Kam var palīdzēt audiologopēds?

Audiologopēda pakalpojumi var būt īpaši noderīgi un nepieciešami laikā pirms skolas vai bērnudārza gaitu sākuma vai to sākumposmā, lai problēmu gadījumā noteiktu skaņu izrunas, lasīšanas, runas tempa un ritma, rakstīšanas traucējumu, kā arī valodas attīstības aiztures apmēru un veiktu bērna valodas attīstības (skaņu izrunas, vārdu krājuma, valodas sapratnes) novērtējumu.

Kā notiek nodarbības?

Nesen filiālē „Ziepniekkalns” darbu uzsākusi audiologopēde Kristīne Tipāne, kura, papildus ierastajām metodēm, darbā ar pacientiem izmanto arī:

  • sejas – mutes zonas logopēdisko masāžu (Castillo Morales metodi);
  • logoritmiku – runas, ritma izjūtas veidošanu; alternatīvo komunikāciju bērniem ar ierobežotu runu – autisma, Dauna sindroma u.c. saslimšanu gadījumā;
  • miofunkcionālo terapiju (artikulācijas aparāta – lūpu, mēles, aukslēju un žokļa – vingrinājumus);
  • grafomotoros jeb sīkās pirkstu muskulatūras un smalkās motorikas vingrinājumus;
  • taktilo jeb Tauriņu pieskārienu masāžu (bērniem ar paaugstinātu emocionālo spriedzi, sliktām komunikācijas spējām, hiperaktivitāti), kuras elementi nodarbību laikā sekmē veiksmīgu komunikācijas izveidi;
  • orofaciālo jeb sejas muskulatūras teipošanu gan bērniem, gan pieaugušajiem;
  • palīgierīces apgrūtinātas komunikācijas gadījumos (vājdzirdība, neiroloģiskas un ģenētiskas saslimšanas).

Nodarbības pie audiologopēda notiek individuāli pēc iepriekšēja pieraksta.

Kā pierakstīties pie speciālista?

Piesakoties uz vizīti, jāuzrāda nosūtījums no fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, ģimenes ārsta vai ārsta speciālista (neirologa). Rīgas veselības centra audiologopēdu konsultācijas ir iekļautas valsts apmaksāto pakalpojumu programmā, kā arī ir pieejamas par maksu atbilstoši iestādes cenrādim.

Papildus informācija - pie filiāļu rehabilitācijas koordinatoriem (kontakttālruņi). Plašāka informācija SIA “Rīgas veselības centrs” mājaslapā www.rigasveseliba.lv