Rīgas TV tornis: no pazemes līdz putna lidojumam

10. Jūlijs, 2017

Rīgas radio un televīzijas tornis – objekts, ar kuru mēs visi varam lepoties. Tas ir augstākais tornis Eiropas Savienībā (ES) un trīsdesmit gadu laikā kopš tornis raida, neviena ES valsts tā arī nav uzbūvējusi augstāku torni. Torņa celtniecība tika sākta jau 1979.gadā un pilnībā noslēdzās tikai gandrīz pēc 10 gadiem.


Lai gan no malas var šķist, ka tornis savas dienas Zaķusalā pavada vientuļi un klusi, taču torņis ir dzīvības pilns - šeit izvietotas dažādas iekārtas, arī moderns datu centrs, šajās telpās mājo VAS Latvijas radio un televīzijas centrs darbinieki, centra un klientu  – televīzijas kompāniju  un raidorganizāciju, elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēju un citu iestāžu un organizāciju iekārtas.

Rīgas televīzijas tornis ir ne vien  augstākais Eiropas Savienībā, bet arī trešais  augstākais Eiropā aiz „Ostankino” Maskavā un Kijevas televīzijas torņa. Eifeļa tornis ir par 47 metriem zemāks, nekā Rīgas radio un televīzijas tornis.

Torņa vestibilā stāv klavieres un galdiņi. Apmeklētājus sagaida torņa gide, kas pārdot biļetes un pavada apmeklētājus uz skatu laukumu. Izbaudīt Rīgas skatus no 97 metru augstuma katru gadu ierodas vairāk nekā 15 tūkstoši cilvēku. Pēc visiem saskaņojumiem, Latvijas Valsts radio un televīzijas centra  pārstāves Vinetas Sprugaines, kā arī divu inženieru –augstkāpēju pavadībā, mēs sākam savu ceļojumu.

Foto: riga.lv

Torņa apskati sākam no  bumbu patvertnes. Šeit tikai 25 gultas, ņemot vērā, ka agrāk tornī strādājuši teju 300 cilvēki, ir acīmredzams, ka bumbu patvertne  ir paredzēta tiem, kuri kara apstākļos varētu nodrošināt TV un radio apraidi.

2016. gadā aprit 30 gadi kopš pirmās translācijas brīža, kas notika trīs gadus pirms pilnīgas celtniecības darbu pabeigšanas.

Foto: riga.lv

No patvertnes var izkļūt arī pa tuneli. Taču uz jautājumu, uz kurieni tas ved, neviens neatbild – tas ir noslēpums...

Foto: riga.lv

Divās no torņa kājām ir izvietots slīps ātrgaitas lifts. Ar to 42 sekunžu laikā paceļamies apmeklētājiem paredzētajā skatu laukumā. Šis ir augstākais publiski pieejamais skatu laukums Rīgā. Saulainā un skaidrā laikā no šejienes var redzēt ne tikai kuģus Rīgas jūras līcī, bet pat Siguldas kamaniņu trasi. Fotografēšanu šeit gan mazliet traucē skatu laukuma logi, kas ir zaudējuši dzidrumu un ir mazliet brūngani.  Apmeklētāji nereti vaicā, vai logi tiek mazgāti. Lieta tāda, ka šie logi, tāpat kā tronis ir 30 gadus veci. Tie ir zaudējuši savu hermētismu, turklāt laika apstākļu ietekmē tie ir arī iekrāsojušies brūngani no materiāla, ar kuru ir apšūts tornis. Torņa apšuvumus ir veidots no kartena, kas  torņa  būvniecības laikā bijis ļoti īpašs un unikāls materiāls. Katra apšuvuma plāksne ir 27m plata, tāpēc torņa celtniecības laikā tās varēja stiprināt  tikai bezvēja laikā. Pretējā gadījumā lielo plāksni nevarētu pacelt pat ar ceļamkrānu. Brūnos plankumus un logiem nespēj noņemt nekāda ķīmija. Tomēr tā kā torni jau tuvākajos gados gaida vērienīga rekonstrukcija, tās laikā paredzēta arī šo logu nomaiņa.

Foto: riga.lv

Daudziem rīdziniekiem TV torņa apmeklējums saistās arī ar atmiņām par tur savulaik bijušo restorānu Vēju roze. Šeit uzstājušies populāri mūziķi un vakariņošana šajā vietā uzskatīta par ļoti prestižu lietu – 93 metru augstumā melnie ikri bijuši gardāki, nekā uz zemes. Par to, kā šeit kādreiz ēdināti cilvēki, atgādina tikai ēdienkartes, kas saglabājušās piemiņai.

Foto: LVRTC

Virs publiski pieejamā skatu laukuma ir vēl viens skatu laukums. Tāpat kā 97m augstumā un vestibilā arī šeit ir saglabājies deviņdesmito gadu autentiskais dizains. Mūsu uzmanību piesaista ķēdīšu virkne. Izrādās tā ir ne tikai dizaina elements, bet vējainā laikā uzskatāmi parāda kā šūpojās tornis. Un stirpā vējā torņa apmeklētājiem ir iespēja izbaudīt ne tikai skatu, bet arī šūpošanos. Tornis ir celts tā, lai izturētu gan vēju, gan līdz pat 7,5 balles stipru pēc Rihtera skalas zemestrīci.

Tā kā Rīgas TV tornis ir augstākais Eiropas Savienībā, tam ir arī augstākais karoga masts Eiropas Savienībā. Interesanti, ka pirmo reizi karogs TV tornī tika pacelts  tikai 2014.gadā, kad Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs svinēja 90 gadu jubileju. Kopš tā laika TV tornī karogs tiek pacelts divas  reizes gadā - 4. maijā un 18. novembrī. Pacelt karogu 368m augstumā, ņemot vērā, ka arī pats karogs ir liela izmēra, ir atbildīgs un sarežģīts uzdevums.  

Foto: LVRTC

Uz mūsu galamērķi – atvērto platformu ved šaurs un skaļš pacēlājs, ko ikdienā izmanto tehniskie darbinieki un inženieri. Un tā riga.lv žurnālisti nokļūst savā galamērķī. Mūsu acu priekšā ir Rīga no putna lidojuma.  Gan panorāmas skats, gan vējš , ko šādā augstumā varam izbaudīt ir iespaidīgs. Ir jāsaņemas, lai pieietu pie platformas malas. Lai gan  vējš šodien nav stiprs, nekad nevar zināt, kad tas uzpūtīs vairāk... No šī augstuma var labi redzēt, cik Latvijas galvaspilsēta ir zaļa, tā praktiski atrodas mežā.

No 1.maija līdz 30. septembrim torņa skatu laukums ir atvērts no 10:00 līdz 20:00, arī brīvdienās un svētku dienās. Ziemas sezonā tas strādā darba dienās un sestdienās no 10.00 līdz 17.00.

Interesanti, ka torņa celtniecībā izmantota unikāla metode. Sākumā uzbūvēta tā virsotne, un pēc tam būvēta tā apakša, ceļot torni augstāk un augstāk, līdz sasniegts tā plānotais augstums – 368 metri.

Savukārt torņa pamatos dolomīta slānī līdz pat 25 metru dziļuma iedzīti čaulpāļi. Tornis projektēts tā, lai kalpotu 200 gadus.

Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs ir uzsācis vērienīgu torņa rekonstrukcijas projektu. Paredzams, ka tuvāko piecu gadu laikā tornis un tam pieguļošā teritorija piedzīvos būtiskas pārmaiņas, kas ļaus galvaspilsētas iedzīvotajiem un viesiem piedāvāt ne tikai lielisku panorāmas skatu, bet arī  dažādas interaktīvas izklaides un izglītošanās iespējas, kā arī iespēju nobaudīt labu maltīti.

Foto: LVRTC