Rīgas sociālās aprūpes centram “Stella Maris” – 25 gadu jubileja

23. Septembris, 2019

Rīgas sociālās aprūpes centrs “Stella Maris”, kas atrodas uz Latvijas lielākās salas – Buļļu jeb Daugavgrīvas salas, starp jūru un upi, Birzes ielā 54, ir viena no Rīgas pašvaldības ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām, kas darbu uzsāka 1994. gada 15. septembrī. Pašlaik šeit strādā 63 darbinieki, kuri ikdienā palīdz 116 šeit mītošajiem cilvēkiem.


Kāda ir “Stella Maris” ikdiena?

“Pie manis vēršas ar jebkādiem jautājumiem: ja nevar kaut ko atrisināt, iesim pie direktores, ja nevar kaut ko sarunāt ar iemītnieku – pasauksim direktori; ja ir kāds savstarpējs konflikts, iesim pie direktores; nāk arī ar saimniecības jautājumiem. Manas durvis vienmēr ir atvērtas un es nekad nevienam neatsaku,” sarunu sāk Rīgas sociālās aprūpes centra “Stella Maris” direktore Ilze Andersone, kura šajā amata strādā tikai otro gadu. Savas darba gaitas šajā pansionātā Andersone uzsāka pirms pieciem gadiem, kad iestājās šeit par veselības nodaļas vadītāju. Runājot par sociālo darbu kopumā, centra direktore atzīst – tas ir izaicinājums.

Foto: Riga.lv

“Pēdējā laikā iemītnieki šeit iestājas ar arvien izteiktākām hroniskām slimībām, pārsvarā tie mazkustīgi cilvēki, kuri pārcietuši insultu. Vidējais iemītnieku vecums pie mums ir 74 – 76 gadi. Darbs ir ļoti smags,” atturīgi saka Ilze Andersone.

“Stella Maris” klienti dzīvo divos divstāvu namos, 49 labiekārtotās istabās. Lai nodrošinātu klientu drošību un nepieciešamo aprūpi (pamatojoties uz katra individuālajām vajadzībām), izveidota pastāvīgās uzraudzības nodaļa ar 18 vietām personām ar demenci. Iemītniekiem tiek nodrošināta ēdināšana četras reizes dienā, veselības aprūpes speciālistu vizītes, ir pieejami dažādi tehniskie palīglīdzekļi. Tāpat arī tiek domāts par to, lai iemītnieki pavadītu savu brīvo laiku saturīgi, tāpēc sociālās aprūpes centrā tiek rīkotas dažādas aktivitātes, kā arī dažādas nodarbības.

Foto: Riga.lv

“Stella Maris ir mazākā no mūsu ilgstošās sociālās aprūpes iestādēm, bet tajā pašā laikā tā ir ņipra, tā atrodas pie jūras, ēkas ziņā tā ir viena no senākajām un ar ļoti nopietnu vēsturi, jo šeit cara laikā bija kazarmas. Laikam kaut kāds karotāju gars šeit ir saglabājies, jo pansionātam nav klājies viegli, līdz ar to arī mums nav bijis viegli: ir bijušas dažādas ieceres nojaukt esošās ēkas un uzbūvēt vienu lielu ēku, tad pietrūka naudas, bet pašlaik pansionāts ir vēstnesis tādam ģimeniskam modelim, kur nelielās mājiņās dzīvo ne pārāk daudz ļaužu, un pansionātā rit patiešām draudzīga dzīve,” iestādi raksturo Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.

Foto: Riga.lv

Par sociālās jomas atbalstu Rīgā

25% no Rīgas pilsētas iedzīvotājiem ir seniori. Un šis skaitlis tikai pieaugs. Tādēļ Rīgas dome cītīgi strādā pie tā, lai rastu iespējas palielināt finansējumu un vietu skaitu galvaspilsētas ilgstošās sociālās aprūpes centros.

“Apmeklēt tāda profila sociālās iestādes vienmēr ir grūti. Bet tajā pašā laikā šo iestāžu apmeklēšana ir ļoti atbildīgs process. Sociālās jomas darbinieku paveiktais nav izsakāms vārdos. Savukārt ticība, ar kuru šie cilvēki strādā ikdienā, izraisa dziļu cieņu,” sacīja Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece, apmeklējot svinīgo pasākumu centrā “Stella Maris”.

“Redzot, kā attīstās sociālās aprūpes joma, ir vērojama pozitīva iezīme, ka mēs neesam zaudējuši cilvēcību. Manuprāt, sociālajā nozarē nav iespējams strādāt, ja tu šo darbu nemīli, ja tā nav tava sirdslieta un ja tavs dzīves sauciens nav kalpot cilvēkiem. To galvenokārt vajadzētu uzsvērt gan politiķiem, jo izpildvara jau zina par šiem cilvēkiem, jo strādā ar viņiem kopā, gan visai sabiedrībai kopumā - šo cilvēku priekšā ir jānoliec galvas un jādara viss, lai darbs un atbalsts, ko sniedz šādas institūcijas, varētu noritēt veiksmīgi. Un “Stella Maris” savos 25 gados ir kā tāda jauna meitene - lai viņiem veicas, bet mēs darīsim visu, lai viņiem sniegt atbalstu,” nobeidzot svinīgo pasākumu sacīja Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.

Foto: Riga.lv