Rīgas Sociālā dienesta centros – Atvērto durvju dienas

13. Marts, 2019

Galvaspilsētā atrodas 7 Rīgas Sociālā dienesta dienas centri un viens Kopienas centrs, bet katru gadu to apmeklētāju skaits pārsniedz divus tūkstošus cilvēku. Lai informētu pilsētas iedzīvotājus par bezmaksas iespējām, ko piedāvā šie centri un iepazīstinātu ar to darbību, no 13. līdz 15. martam tiek organizētas Atvērto durvju dienas.


Uz šejieni nāk, piedzīvojot zaudējumu…

Kāpēc nepieciešami Rīgas Sociālā dienesta dienas centri un Kopienas centrs? Ar ko nodarbojas šie centri? Īsumā – dienas centros gaida cilvēkus, kuriem nepieciešams atbalsts. Precīzāk par centru darbību stāsta sociālā darbiniece Inese Sūniņa, kura sociālajā jomā strādā kopš 1998. gada, bet viņas kolēģi viņu sauc par “dienas centru cilts māti”:

 “Pašu centra ideja radās tāpēc, ka paši par sevi naudas pabalsti, protams, ir neslikts atbalsta instruments, taču tie nevar atrisināt galvenās problēmas. Katrs cilvēks ir vesels stāsts. Protams, cilvēki šeit ierodas, pārdzīvojot kādu zaudējumu, visbiežāk kļūst par pastāvīgiem apmeklētājiem. Reiz bija ideja – varbūt vajadzētu ierobežot viena cilvēka apmeklējumu skaitu? Taču tā uzreiz tika atmesta: kā tu vari pateikt vientuļai 78 gadus vecai pensionārei, ka 21. reizi viņa vairs nevarēs atgriezties!?”

Kāpēc saziņa ir svarīga

Dienas centrs “Ābeļzars” – vieta, no kurienes aizsākās Rīgas sociālā dienesta Dienas centru sistēmas izveidošana. Un tieši šeit arī sākusies Rīgas Sociālā dienesta Atvērto durvju diena. Pastāvīgie klienti un centra draugi, kā arī viesi tika aicināti uz atvērto nodarbību “Kas ir zem cepures?”.

“Var iegādāties cepuri, bet tas, kas atrodas zem tās, katram ir savs. Mēs cenšamies rīkot dažādus pasākumus ar noteiktu dreskodu, piemēram, pogām kā piespraudēm, un tas viss tāpēc, lai sāktu apspriest dziļākas un nopietnākas lietas. Cilvēks atceras, ka viņam bija līdzīga poga, bet ar to saistītas noteiktas lietas un atmiņas,” stāsta Inese Sūniņa.

Visbiežāk Rīgas Sociālā dienesta dienas centrus un Kopienas centru apmeklē sievietes: 2018. gadā šos centrus apmeklēja 1668 sievietes. Starp vīriešiem centri ir mazāk populāri – šādu iespēju izmantoja tikai 424 cilvēki.

Foto: infografika

Cīņa par katru cilvēku

Vissmagākais laiks un īsta izturības pārbaude dienas centriem – to apmeklētājiem un personālam – bija krīzes laiks: nebija tik daudz bail par to, ka nežēlīgās ekonomijas režīma dēļ centri tiks slēgti, bet gan par to, cik daudz traģēdiju var notikt, ja cilvēkiem, kuri jau tā ir izmisuši vai ir ceļā uz morālo “atveseļošanos”, tiktu atņemta reāla palīdzība.

Mums bija viens “zelta” klients – pusmūža vecuma vīrietis, kurš divus gadus bijis bezdarbnieka statusā. Problēma bija tāda, ka līdz tam laikam viņš vienmēr iekārtojies darbā ar paziņu palīdzību un pēkšņi nebija neviena, kas to varētu izdarīt. Vīrietim nācies mācīties rakstīt CV, un, starp citu, viņš bija ļoti labs speciālists, tikai viņš bija pārstājis ticēt saviem spēkiem un visu uzskatīja par bezjēdzīgu. Divu ar pusi gadu laikā viņš no šī stāvokļa tika “izvilkts” visdažādākajos veidos: viņam tika dots uzdevums vairākas nedēļas uzrakstīt, ko viņš darījis katru stundu, pat sūtījām uz visiem uzņēmumiem, kas pagadījās pa ceļam, lai vienkārši parunātu. Gala rezultātā vīrietis uz kādu laiku pazuda, bet pēc tam ieradās ar konfekšu kasti kā pateicību – darbu izdevies atrast,” ar vienu no spilgtākajām uzvarām savā 19 gadus ilgajā darba pieredzē centrā “Ābeļzars” dalās vecākā sociālā darbiniece Inese Bambāne.

Foto: infografika

 

 “Redzot šeit tik fantastiski ģērbtas sievietes, es teikšu godīgi: ja, neskatoties uz visdažādākajām problēmām, jums ir iekšējais spēks, lai uzpostos, piedalītos dažādos pasākumos, savām rokām veidotu fantastiskus darbus, nodarbotos ar vingrošanu un sportu un no tā visa gūstat prieku, tad cepuri nost! Iespējams, ka nav viegli, bet no tā dzīve nekļūst sliktāka un jūs to apstiprināt,” sveicot visus un atklājot Rīgas Sociālā dienesta Atvērto durvju dienas, uzsvēra Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.

Ja starp jūsu tuviniekiem, vienkārši paziņām vai kaimiņiem ir cilvēki, kuri, iespējams, gribētu apmeklēt šādus centrus, bet nezina par to esamību vai kautrējas uz turieni doties, pastāstiet viņiem par Atvērto durvju dienām. Ar Atvērto durvju dienu programmu Rīgas Sociālā dienesta dienas centros var iepazīties šeit.