Rīgas porcelāna muzejs par godu izstādei "Ideju kolekcijas" izdevis katalogu "BLOG.KS"

3. Janvāris

Rīgas porcelāna muzejā atklāta izstāde "Ideju kolekcijas", kas sastāv no divām darbu sērijām. Pirmā ir 1993. gadā radītu tasīšu kolekcija, otrā - porcelāna bloki, kas radīti 2017./2018. g. tieši lai izstādītu tos muzejā. Projekta koncepcijas autore ir māksliniece Valda Podkalne. Projektā piedlījušies 34 dažādu jomu un paaudžu māklinieki. Izdotais katalogs "BLOG.KS" ilustrē izstādi "Ideju kolekcijas", kuru Rīgas porcelāna muzejā iespējams apskatīt līdz 2019. gada 30. janvārim.


Valda Podkalne ar 25 gadu laika distanci uzrunājusi māksliniekus – savus līdzgaitniekus – strādāt ar viņas radītu formu. 1993. gadā tā bija krūzīte un apakštasīte, kuras dizains arī šodien nav zaudējis savu aktualitāti. Savukārt, gatavojoties izstādei Rīgas Porcelāna muzejā 2018. gadā, Valda Podkalne radīja abstraktāku formu – porcelāna bloku. “Tasītes gadījumā mākslinieku vada nosacījums saglabāt tās funkcionalitāti. Ar bloku šāda nosacījuma nav, un mākslinieka brīvība ir neierobežota, ko arī redzam veidos, kā šī brīvība tikusi izmantota,“ raksta Helmuts Caune kataloga “BLOG.KS” ievadā.

Katalogs dokumentē šo unikālo projektu, kas savieno gadsimtus, personības un dažādas pieejas darbā ar mākslas darbu.

Līdzīgi kā krūzīšu gadījumā, arī daļu no blokiem mākslinieki izvēlējušies apgleznot vai strādāt ar dekoliem. Bet citi ir pārkāpuši materiāla un izmēra robežām, radot konceptuālus objektus, video vai savienojot porcelānu ar metālu, ādu, papīru, sintētisko zālienu un citiem materiāliem.

Foto: Alvis Misjuns

“BLOG.KS” ir kā neitrāla un vienlaikus dzīva platforma individuālai izpausmei. No vienas puses – bloks – visiem vienāda dotā forma kā balta lapa mākslinieciskai interpretācijai. No otras puses – blogs – medijs caur kuru tiek veicināta jaunrade un nodota informācija.

Foto: Alvis Misjuns

Katalogā darbu attēlus papildina mākslinieku komentāri. Abas darbu sērijas noslēgtas ar koncentrētām autoru biogrāfijām. Tekstu autori ir jaunais filozofs Helmuts Caune un mākslas vēsturnieces Ieva Lejasmeijere un Daiga Rudzāte. Kataloga dizainu veidojis Kirils Kirasirovs. Fotogrāfiju autors ir Valts Kleins. 

Kataloga “BLOG.KS” izdevējs ir Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Porcelāna muzejs, 2018. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Katalogu iespējams iegādāties Rīgas Porcelāna muzejā par 12 EUR.

Valdas Podkalnes projekts izstādē “Ideju kolekcijas” skatāms līdz 2019. gada 30. janvārim Rīgas Porcelāna muzejā.