Rīgas pašvaldības policijai aprit 28 gadi. Kā gadu gaitā mainījies kārtības sargu tēls?

27. Septembris, 2018

Rīgas pašvaldības policija atzīmējusi savu 28. jubileju. Šo gadu laikā darbinieku skaits ir pieaudzis no 180 līdz 900 cilvēkiem, taču aug arī darba apjoms. Jau pārskatāmā nākotnē policija savā darbā plāno izmantot ne tikai cilvēkresursus, bet arvien vairāk jauno tehnoloģiju.


Svinību diena sākas ar dievkalpojumu Sv. Jēkaba baznīcā, kur 43 jaunipieņemtie pašvaldības policisti nodeva svinīgo zvērestu. Jāatzīmē, ka galvaspilsētas pašvaldības policistu rindās balanss pašlaik ir negatīvs – trūkst aptuveni 10% darbinieku. Taču jaunieši kārtības sargu darbu neizvēlas nevis neapmierinošo algu dēļ – daudzi jaunie puiši un meitenes nespēj nokārtot veselības un fiziskās sagatavotības testus.  

“Tā ir liela problēma ne tikai policijā, bet valstī kopumā – atrast cilvēkus, kuri vēlas strādāt. Protams, darbs policijā ir kaut kas cits. Tas nav tas pats, kas tirgū pārdot tomātus. Tiek pieprasītas noteiktas rakstura īpašības, laba fiziskā sagatavotība. Diemžēl mūsu novērojumi rāda, ka liela daļa pretendentu uz šo darbu šos svarīgos kritērijus neiztur,” sarunā ar Rīga.lv atzīmēja Rīgas pašvaldības policijas vadītājs Juris Lūkass.

Tāpēc policijas iestādēs strādā ļoti daudz cilvēku, kuri nedzīvo Rīgā – stipri puiši un meitenes no reģioniem. Taču viņiem darbam ir cita problēma – dzīvesvieta. Šo problēmu ar laiku plānots risināt, piedāvājot policistiem dienesta dzīvokļus.

Pēc Lūkasa vārdiem, resursu trūkumu policija plāno kompensēt, darbā izmantojot jaunās tehnoloģijas un vienotu koordināciju. Jau tagad apkaimēs sāk darboties kopīgi pašvaldības un valsts policijas iecirkņi – pirmais no tiem tika izveidots Bolderājā, nākamais tiek plānots Vecmīlgrāvī.

Tāpat apkaimēs pakāpeniski tiks ieviesta videonovērošana.

Pašlaik videonovērošana tiek veikta Vecrīgā, galvaspilsētas dārzos un parkos, videokameras uzstādītas pie mācību iestādēm. Tāpat tiek plānots palielināt pašvaldības policijas darbinieku sagatavotības līmeni, uzlabot ekipāžu reakcijas ātrumu, lai no izsaukšanas brīža līdz ierašanās notikuma vietā paietu pēc iespējas īsāks laiks.

Un, protams, policistu rindās tiek gaidīti jauni un stipri puiši un meitenes, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu. Lūkass atzīmēja, ka ar katru gadu, spriežot pēc aptauju rezultātiem, sabiedrības uzticība tieši pašvaldības policijai pieaug, par ko liecina arī pieaugošais zvanu skaits. Arī darba apjoms palielinās: gada laikā pašvaldības policija ir saņēmusi 75 tūkstošus zvanu, galvaspilsētā ir novērsusi 5,3 tūkstošus pārkāpumu un no vardarbības ir izglābusi 50 bērnus. Policija strādā visu diennakti un pašlaik tiek nodrošināts, ka vienlaikus pilsētā strādā aptuveni 380 policisti. 

“Neskatoties uz sabiedrības emocionālo stīvumu kopumā, mēs par savu darbu saņemam pateicības no Rīgas iedzīvotājiem un tūristiem, un redzam, ka mums uzticas. Esmu pārliecināts, ka pašvaldības policijā strādā tikai labākie darbinieki. Bet, kā mēs zinām, starp labākajiem vienmēr ir teicamnieki un liela daļa no tiem, kuri izcelti atskaites periodā, šodien izcelti īpaši,” sacīja Rīgas pašvaldības policijas vadītājs.

Kinoteātrī "Splendid palace" norisinājās svinīgā sanāksme, kurā policijas darbiniekus uzrunāja un sveica RPP vadība, Rīgas domes vadība, tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji un ārvalstu viesi. Tāpat sanāksmes laikā tika godināti labākie darbinieki. Ar goda zīmi "Par ieguldījumu RPP attīstībā" tika apbalvoti septiņi policisti, bet goda zīmi "Par centību" saņēma 32 policisti.

RPP dibināta 1990. gada 26. septembrī, kad Rīgas priekšpilsētās aizsākās pašvaldības (municipālās) policijas vienību formēšanās. "Tolaik tas bija spēks, kas nostājās tautas pusē, pretēji padomju režīma milicijas vienībām. No atmodas kustības kārtības sargiem veidojies RPP pamatsastāvs, kas tolaik bija 130 policijas darbinieki. Pašlaik Rīgas pašvaldības policijā strādā aptuveni 900 darbinieki," informēja RPP pārstāvis Toms Sadovskis.

Plkst.11.00 policijas darbinieki, pieminot RPP dibināšanas gadadienu, nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa. Pasākumos tika aicināts piedalīties ikviens interesents.