Rīgas Latviešu biedrībā noritēs igauņu gobelēnu izstāde

28. Janvāris

Februārī mūsu kaimiņi - Igaunijas Republika atzīmē savu 101.gadadienu. Nu jau septīto gadu februāris ir Igaunijas mēnesis arī Rīgas Latviešu biedrībā, kur šogad RLB sadarbībā ar biedrību „Estonia” sarūpējusi igauņu tekstilmākslinieču Elnas Kāsikas un Kaires Tali darbu izstādi „Dialogs. Četrdesmit gadus vēlāk”.


Biedrība „Estonia” savulaik rīkojusi latviešu tekstilmākslinieku izstādes Igaunijas Nacionālās operas „Estonia” Ziemas dārzā. Savukārt Rīgas Latviešu biedrība nu jau piekto reizi RLB nama Baltajā zālē februārī piedāvā ieskatu Igaunijas mūsdienu tekstilmākslā.

Izstādē „DIALOGS. ČETRDESMIT GADUS VĒLĀK / KAHEKŌNE. 40 AASTAT HILJEM” radoši tiksies tekstilmākslinieces Elna Kāsika un Kaire Tali, kas savulaik kopā studējušas Igaunijas Valsts mākslas institūta Tekstilmākslas nodaļā un šobrīd strādā vienā un tajā pašā jomā. Kopš 1979. gada mākslinieces aktīvi piedalās igauņu mākslas dzīvē, bet līdz šim ilggadējās draudzenes nebija organizējušas kopīgu izstādi.

Tāda abu mākslinieču tekstilmākslas un gobelēnu līdzāspastāvēšana, kā šeit Rīgā, tiek izstādīta pirmo reizi. 

Elnas Kāsikas tekstilizstrādājumi un gobelēni ir austi uz stellēm, izmantojot viņai vien raksturīgu gaisīgu un maigu tehniku. Mākslinieces darbos var atklāt vairākas tehniskas nianses, slāņus un detaļas. Jutīgs pieskāriens ir viņas preču zīme, sākot no metiem un krāsošanas līdz pat gala rezultātam. E.Kāsikas tekstilijām ir raksturīgs skaidrs un vienkāršs tēls ar daudzām detaļām un vienkāršām krāsām - ar viņas personiskā pieskāriena maģiju. Kompozīcijas ir minimālistiskas, krāsa svaiga un nordiska. Var just arī dziļu pieķeršanos japāņu kultūrai.

Mākslinieces darbi izstādīti Japānā, Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā, Dānijā un Francijā, arī daudzās galerijās Igaunijā. Latvijas publikai šī būs pirmā iepazīšanās ar mākslinieces daiļradi.

Izstāde apskatāma RLB Baltajā zālē no 2019. gada 1. līdz 28. februārim. Izstādes atklāšana - piektdien, 1. februārī. plkst. 16.00.

Foto: publicitātes