Rīgas Kultūras un atpūtas centrs „Imanta” aicina uz izstādi „Rīgas porcelāna stāsts”

26. Februāris

No 6. marta līdz 26. aprīlim Rīgas Kultūras un atpūtas centrā „Imanta” būs skatāma Rīgas Porcelāna muzeja krājuma izstāde „Rīgas porcelāna stāsts”. Rīgas Porcelāna muzeja kolekcijā ir vairāk nekā desmit tūkstoši porcelāna, fajansa un citu keramisko materiālu priekšmetu, kuri liecina par industrijas vēsturi Rīgā un Latvijā no 19. gs. vidus līdz pat mūsdienām.


Kuzņecovu ģimenes fabrika, Jesena dzimtas ražotne, Jakša tirdzniecības nams un ar to saistītā dekorēšanas darbnīca liecina par Rīgas pilsētas industrijas senāko posmu 19. gs. līdz pat Latvijas brīvvalsts laikam. Rīgā – tolaik vienā no Krievijas Impērijas lielākajiem ražošanas centriem – plašam patēriņam sāka ražot un dekorēt sākotnēji tikai fajansa izstrādājumus, taču pakāpeniski ieviesa arī tehnoloģiski sarežģīto un prasīgo porcelāna ražošanas tehnoloģiju. Abu ražotņu – Kuzņecova un Jesena – mantinieces pēc Otrā pasaules kara bija Rīgas Porcelāna fabrika un Rīgas Porcelāna un fajansa fabrika, kuras savukārt vēlāk apvienoja mums zināmajā Rīgas Porcelāna rūpnīcā.

Izstādes „Rīgas Porcelāna stāsts” mērķis ir palūkoties uz porcelāna izstrādājumiem no šo ražotņu perspektīvas un censties izsekot pārmaiņām, kuras ietekmējušas porcelāna ražošanas attīstību Latvijā.

Foto:

Izstādē „Rīgas Porcelāna stāsts” interesenti varēs apskatīt dažādu tipu fajansa, pusfajansa, porcelāna, pusporcelāna, akmensmasas un māla izstrādājumus, kas pusotra gadsimta laikā ir apmierinājuši ikviena iedzīvotāja sadzīviskās vajadzībās – ir bijuši noderīgi virtuvē, pie svētku galda un īpašos sarīkojumos, mājās un sabiedriskās iestādēs, unikāli un tiražēti masveidā. Skatītājiem būs iespēja novērtēt, kāds vairāk nekā 150 gadu garumā dažādajās porcelāna ražotnēs veidojies Rīgas un arī Latvijas porcelāna stāsts – vai uzņēmumiem piemitis savs unikāls stils vai tomēr piedāvājums bijis atkarīgs no vajadzībām un pieprasījuma, kādi priekšmeti mainoties dzīvesveidam zaudējuši savu aktualitāti un kuri savukārt radīti no jauna.

Foto:

Izstāde „Rīgas porcelāna stāsts” apskatāma no 6. marta līdz 26. aprīlim, katru dienu no plkst. 10.00 līdz 20.00, Rīgas Kultūras un atpūtas centra „Imanta” 2. stāva galerijā. Ieeja bez maksas.