Rīgas kolumbārijs: cik nišas jau iznomātas?

3. Aprīlis, 2018

2017. gadā Rīgas kapos apglabāti 6728 cilvēki. Aptuveni 10% aizgājēju kremēti. Daži radinieki un tuvinieki glabā urnu ar pelniem pie sevis mājās, citi pilda pēdējo gribu, piemēram, izkaisa pīšļus vējā kādā nozīmīgā vietā. Rīgas Meža kapi jau pusotru gadu piedāvā nomāt nišu jaunajā kolumbārijā. Šobrīd tajā iznomātas 75 nišas no 288.


Katrā nišā var glabāties līdz pat četru cilvēku pelnu urnām. Saskaņā ar Rīgas domes izstrādāto cenrādi, vienreizēja nomas maksa ir 720 eiro ar PVN. Līgums tiek noslēgts uz 20 gadiem, pēc šī termiņa beigām līgumu par šādu pašu summu iespējams pagarināt par vēl divām desmitgadēm.

Katru gadu Rīgā pašvaldības kapsētās apglabā vidēji 7000 cilvēku – šis rādītājs, pēc Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Kapsētu pārvaldes pārstāvja Ginta Zēlas vārdiem, pēdējos gados ir nemainīgs.

Gints Zēla uzskata, ka aizgājušo radinieki kremāciju izvēlēsies aizvien biežāk. Potenciāls ir liels: aptaujā noskaidrots, ka 48% rīdzinieku labprātāk tiktu kremēti.

Tas viss ļauj pilsētai laikus risināt iespējamo trūkstošo apbedījumu vietu problēmu, jo, pēc ekspertu domām, pie šādiem mirstības rādītājiem pašreizējās kapsētu teritorijās vietas pietiks vien 10-15 gadiem. Agrāk vai vēlāk ar šādu situāciju saskaras gandrīz visas pasaules lielās pilsētas.

Kā Rīgā tiek apglabāti neidentificēti cilvēki un citi kapsētas stāsti