Rīgas dome varētu veikt Marijas ielas grausta piespiedu sakārtošanu

4. Oktobris, 2017

Ja būs nepieciešams, Rīgas dome varētu uzsākt Marijas ielas grausta atkārtotu piespiedu sakārtošanu - tā šodien, 3. oktobrī ārkārtas sēdē nolēmuši domes deputāti.


Pēc svētdien notikušā incidenta, kad no Marijas ielā 6 esošās ēkas fasādes uz braucamās ceļa daļas un ietves nokrita fasādes fragmenti, atbildīgie dienesti mājas īpašniekiem noteica līdz 9.oktobrim ap ēku tiks uzstādītas sastatnes un tunelis kājāmgājējiem.

Tomēr, ņemot vērā iespējamību, ka līdz noteiktajam termiņam īpašnieki varētu nebūt veikuši noteiktās darbības, Īpašuma departaments rosināja veikt būves piespiedu sakārtošanu.

Foto:

Aptuvenās izmaksas darbību veikšanai varētu būt 20 000 eiro, taču summa vēl jāprecizē. Darbu laikā plānots pa visu ēkas perimetru uzstādīt sastatnes, apstrādāt fasādes sagrautās dzegas, nomainīt sapuvušos torņa balstus un veikt citus drošības nodrošināšanai nepieciešamos remontdarbus.

Darbus plānots pabeigt līdz 3.novembrim un pēc to īstenošanas iztērētā summa tiks pieprasīta no ēkas īpašniekiem.

Deputātu priekšlikumu vidū izskanējuši piedāvājumi pašvaldībai ēku atsavināt piespiedu kārtā, taču dome nav tiesīga atsavināt īpašumu bez konkrēta ēkas izmantošanas plāna. Atsavinot īpašumu piespiedu kārtā, domei būtu jāatmaksā uzņēmumam tirgus vērtība, māja jāsakārto, ieguldot ne mazāk kā 1500 eiro uz kvadrātmetru.

Vietējās arhitektūras piemineklis ar valsts aizsardzības Nr.7851 vairāku gadu garumā ir izpelnījies “Rīgas slavenākā grausta” nosaukumu. Īpašumu veido zemes vienība 1432 kvadrātmetru platībā, uz kuras atrodas piecstāvu dzīvojamā ēka un pagrabs zem pagalma. Dzīvojamai ēkai ir klasificēta kā B kategorijas vidi degradējoša būve un tās īpašniekiem ir piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma likme. Vienlaikus īpašniekiem vairākkārt ir uzdots veikt nepieciešamos ēkas konservācijas darbus un saglabāt visas vēsturiski nozīmīgās ēkas detaļas.

Piecstāvu dzīvojamā ēka Marijas ielā 6 ir celta 1904. gadā pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna projekta. Pašlaik ēka pieder Igaunijas pilsonim Tomasam Tūlem un Ludmilai Baumanei. Ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, kas atrodas valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa - Rīgas vēsturiskā centra teritorijā un vienlaicīgi UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma “Rīgas vēsturiskais centrs” teritorijā.

Starp citu, jau vairākus gadus īpašniekiem pēc Vidi degradējošo būvju komisijas lēmuma nākas maksāt par Marijas ielas 6 arhitektūras pieminekļa briesmīgo stāvokli paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa formā – 3% no kadastrālās vērības, kas sastāda vairāk nekā 17 203 eiro gadā (iepriekšējo 480 eiro vietā). Neskatoties uz to, tikai šoruden Rīgas pilsētas būvvaldei tika iesniegts projekts par daļēju ēkas renovāciju. Paredzētās izmaksas ir 500 tūkstoši eiro. Kā apliecina īpašnieki, paredzēta pilnīga ēkas fasādes renovācija, pagaidu jumta un pagaidu ūdensnecaurlaidīgu logu uzstādīšana. Faktiski ēka netiks pilnībā atjaunota, bet tiks veikti tikai konservācijas darbi.