Rīgas dome apstrīd tiesas lēmumu par aizliegumu komunicēt ar iedzīvotājiem krievu un angļu valodā

22. Februāris, 2017

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa nolēmusi, ka pašvaldībai saziņā ar iedzīvotājiem pat sociālajos tīklos jāizmanto tikai valsts valoda. Rīgas dome nepiekrīt tiesas lēmumam un apstrīdēs šo lēmumu tiesā. Par to, kas ir noticis, mēs pastāstām šajā nelielajā materiālā.


Kas ir noticis?

Valsts valodas centrs ir iestājies pret pašvaldības komunikāciju sociālajos tīklos svešvalodās – krievu un angļu.

No tiesas sprieduma izriet, ka pašvaldībai saziņā ar iedzīvotājiem pat sociālajos tīklos ir jāizmanto tikai valsts valoda. Latvijas tiesu praksē šis ir pirmais tiesas spriedums, kas attiecas uz pašvaldības komunikāciju sociālajos tīklos.

Kādas ir Valsts valodas centra pretenzijas?

"Tas ne vien nepalīdz viņiem integrēties, bet vienkārši liek akmeņus viņu ceļā, šajā integrācijas ceļā," - VVC direktora vietniece Ingrīda Bērziņa.

Piemērs Nr. 1: Pašvaldības informatīvais portāls publicē un izplata informāciju sociālajos tīklos par kultūras, sporta un izglītojošiem pasākumiem, kas norit tikai latviešu valodā – ar mērķi ieinteresēt un piesaistīt mūsu pilsētas dzīvei ikvienu, neatkarīgi no dzimtās valodas.

Vai tas nav integrācijas piemērs?

Piemērs Nr. 2: Esam izveidojuši rakstu sēriju “Jaunie rīdzinieki”, kurā stāstām, kā mūsu pilsētas viesi apmeklē  latviešu valodas bezmaksas kursus un kā norit viņu integrācijas process. Starp citu, šos latviešu valodas kursus neapmaksā Valsts valodas centrs, bet gan Rīgas pašvaldība. 

Vai  tas nav integrācijas piemērs?

Piemērs Nr. 3: Pavisam nesen portālā riga.lv tika izveidota sadaļa “Latvijai – 100!” , kurā mēs stāstām, kā norit gatavošanās Latvijas valsts simtgadei, par pasākumiem, kas notiks Rīgā. Visa informācija par to tiek pārpublicēta sociālajos tīklos.

Vai  tas nav integrācijas piemērs?

Ko gatavojas darīt Rīgas dome?

Apstrīdēt Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas lēmumu tiesā, jo:

Kā norit komunikācija citu valstu pašvaldību portālos?

Valsts valoda Vācijā: vācu

Valsts valoda Lietuvā: lietuviešu

Valsts valoda Igaunijā: igauņu

Starp citu, Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass sociālajā tīklā Facebook atvēra savu oficiālo lapu krievu valodā. Savā video uzrunā Jiri Ratass paziņoja: “Es vēlos, lai tie, kas mūsu valstī runā krieviski, saņemtu jaunu informāciju par manu kā valdības vadītāja darbību savā dzimtajā valodā.”

Starp citu, vēl par sociālajiem tīkliem:

Ņujorka, protams, nav galvaspilsēta, bet tā ir lielākā ASV pilsēta. Lūk, tās pašvaldības mājaslapa, bet te  - New York City Council lapa Facebook.

Savus ziņojumus New York City Council izvieto ne tikai angļu, bet arī spāņu, arābu, ķīniešu, un citās valodās.


Rīgas pašvaldības atjaunotais informatīvais portāls RIGA.LV darbu uzsāka 2016. gada 29. martā. Galvenais portāla uzdevums ir sniegt  galvaspilsētas iedzīvotājiem visu informāciju par pilsētu un pašvaldību, kā arī atbildēt uz visdažādākajiem iedzīvotāju jautājumiem, piemēram:

  • Kādus sociālās palīdzības veidus piedāvā mūsu pilsēta un kā tos saņemt?
  • Kas jādara, lai namu apsaimniekotājs izremontētu kāpņu telpu? Kuros pilsētas bērnudārzos vēl ir brīvas vietas?
  • Kā saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi?

Un vēl pašvaldības portālā ir daudz noderīgas un interesantas informācijas par mūsu pilsētu – no rajonu vēstures līdz kultūras jaunumiem.

Pašvaldības portāla darbības princips – sniegt svarīgu informāciju par pilsētu un tās iespējām vienkāršā un saprotamā valodā.