Rīgas dienesti gatavi aukstajam laikam
Aicinām ziņot par nepiemērotos apstākļos dzīvojošiem cilvēkiem

26. Februāris

Tuvākās divas dienas būs aukstākās, kas šajā ziemā pieredzētas. Sala un stipra vēja dēļ būs sajūta, ka ārā ir visi mīnus 30. Kaut gan skolas un bērnudārzi būs atvērti, bērni vecumā līdz 12 gadiem, ja viņu vecāki uzskatīs to par nepieciešamu, varēs palikt mājās. Bezpajumtnieku patversmes jau ir atvērtas visu diennakti. Svarīgi: ja redzat cilvēkus, kuri salst vai kuriem ir nepieciešama palīdzība – zvaniet pa tālruņiem 112, 110,  27023550, 80005055!


Rīgas atbildīgie dienesti – Labklājības departaments, Izglītības, kultūras un sporta departaments un Rīgas pašvaldības policija, kā arī citi – ir gatavi aukstajam laikam un palīdzības sniegšanai bezpajumtniekiem. Tas apliecināts pirmdien, 26. februārī, dienestu operatīvās sanāksmes laikā.

Palīdzība bezpajumtniekiem tiek nodrošināta visu diennakti

Rīgas patversmes ir gatavas uzņemt palielinātu bezpajumtnieku skaitu, kā arī Mobilā brigāde sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju ir gatava nogādāt patversmēs nepiemērotos apstākļos dzīvojošas personas. Pats būtiskākais ir ziņot par šādiem cilvēkiem atbildīgajiem dienestiem, nevis tikai izpausties sociālajos tīklos.

Par bezpajumtniekiem aicinām informēt Rīgas patversmes Mobilo brigādi ielu sociālajam darbam ar bezpajumtniekiem pa tālruni 27023550 vai policiju pa tālruni 110 vai pa ārkārtas situāciju tālruni 112.

Iespējams arī sazināties ar Labklājības departamenta palīdzības dienestu pa telefonu 80005055 un pastāstīt par cilvēkiem, kuriem nepieciešama palīdzība.

Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte norādīja, ka patversmes tagad darbojas visu diennakti. Pēdējo dienu laikā patversmēs uzturas nedaudz vairāk kā 700 bezpajumtnieki un 100 vietas ir rezervē. Tāpat ir iespējams vietu skaitu palielināt līdz 1000.

Patversmes ir mainījušas savu darba stilu. Šādā aukstā laikā patversmēs tiek uzņemtas arī personas vieglā alkohola reibumā, bet personas, kas „sasildījušās” krietni par daudz, tiek nogādātas patversmē Gaiziņa ielā.

Ziema ir iestājusies tāpat, kā katru gadu, tāpēc Labklājības departaments strādā pēc rīcības plāna, kas tiek īstenots jau gadiem. Ja gaisa temperatūra ir zemāka par 10 grādiem zem nulles, patversmes strādā diennakts režīmā. Patversmēs ir vairāk nekā 800 vietas un vēl 100 vietas ir rezervē.

“Rudenī mēs iegādājāmies siltus apavus bezpajumtniekiem, tos viņi var saņemt patversmēs. Savukārt sadarbībā ar NVO un labdarības organizācijām ir pieejams silts apģērbs. Zupas virtuves strādā pastiprinātā režīmā. Arī bezmaksas tālrunis strādā īpašā režīmā, lai cilvēku varētu ziņot par bezpajumtniekiem, kurus nepieciešams nogādāt patversmēs. Piemēram, vakar patversmēs bija 728 cilvēki, šodien – 716,” komentē Kondrāte.

Tāpat pagarināts Dienas centra bezpajumtniekiem darba laiks. „Milzīgs paldies atsaucīgajiem cilvēkiem, kuri ziņo par bezpajumtniekiem vai bezpalīdzīgā stāvoklī esošiem cilvēkiem,” uzsvēra I. Kondrāte.

Cik cilvēku sala laikā izmanto patversmes pakalpojumus?

Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass uzsvēra, ka policistiem dots uzdevums aukstajā laikā pievērst pastiprinātu uzmanību cilvēkiem, kuri sava dzīvesveida dēļ nokļuvuši veselībai bīstamā situācijā. Pēdējās nedēļas laikā pašvaldības policijas redzeslokā nonākuši 150 šādi cilvēki, no kuriem daži nogādāti medicīnas iestādēs, bet pārējie - uz patversmēm. “Ziņojumu par šādiem cilvēkiem, kuri uzturas gan bēniņos, gan pagrabos, gan uz ielām, saņemam no iedzīvotājiem.

Pašvaldības policijai ir dots uzdevums pievērst uzmanību šādiem cilvēkiem, kuri sava dzīvesveida dēļ ir nonākuši šādā situācijā.”

Skolas un bērnudārzi ir atvērti, bet, ja ārā ir sals, bērni var palikt mājās

Vēl viena lieta – aicinām visus skolēnu vecākus sekot līdzi Izglītības departamenta izplatītajai informācijai par to, kad bērnus drīkstēs atstāt mājās, kā arī pastiprinātu uzmanību pievērst tam, kā bērni ģērbjas.

Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Guntis Helmanis informēja, ka, neskatoties uz tuvākajās dienās prognozēto lielo salu, Rīgā skolas strādās, taču bērniem ir tiesības skolu neapmeklēt. Ja sala dēļ skolās būs pustukšas klases, tad mācību programma tiks atkārtota, bet netiks apgūta jauna mācību viela, lai nerastos problēmas tiem bērniem, kuri skolā nav ieradušies.

Kā nosaka Ministru kabineta noteikumi, bērni vecumā līdz 12 gadiem var neapmeklēt skolu, ja gaisa temperatūra ir zemāka par -20 grādiem. Savukārt bērni, kuri vecāki par 13 gadiem, uz skolu var neiet, ja gaisa temperatūra ir zem - 25 grādiem.

“Mans lūgums visiem vecākiem – sekot līdzi, kā bērns ir apģērbts.  Viss neaprobežojas tikai ar mācībām skolā, jo bērni apmeklē interešu izglītības iestādes, sporta skolas. Ir jāseko līdzi bērnu ikdienas gaitām,” – ieteica Helmanis.

Kādas temperatūras gadījumā bērni var neiet uz skolu?

Kur sasildīties ziemas laikā?

Rīgas pašvaldība līdzfinansē septiņas naktspatversmes galvaspilsētā.

Naktspatversmes vīriešiem un sievietēm:

  • SIA „V.E.L.G.” naktspatversme (Kurzemes rajonā, Bolderājā, Esplanādes ielā 1);
  • Biedrības „Latvijas Sarkanais Krusts” naktspatversme (Latgales priekšpilsētā Gaiziņa ielā 7). Patversmes pakalpojums personām alkohola reibumā tiek nodrošināts diennakti.

Naktspatversmes sievietēm:

  • Rīgas patversmes sieviešu nodaļa (Pārdaugavā Eiženijas ielā 1E);
  • Biedrības „PINS” naktspatversme (Ziemeļu rajonā Aptiekas ielā 1, korpuss 5).

Naktspatversmes vīriešiem:

  • Rīgas patversmes vīriešu nodaļa (Latgales priekšpilsētā Maskavas ielā 208);
  • Naktspatversme „Zilais Krusts” (Latgales priekšpilsētā Mazjumpravas ielā 8). Patversmes pakalpojumu var saņemt vīrieši (10 vietas) ar kustību traucējumiem (pārvietojas ratiņkrēslā), patversmē neuzņem cilvēkus alkohola reibumā!
  • SIA „V.E.L.G.” naktspatversme (Zemgales priekšpilsētā Kartupeļu ielā 8).

Līdz diviem mēnešiem gadā persona naktspatversmēs var uzturēties bez maksas. Ja persona naktspatversmē uzturas ilgāk par diviem mēnešiem un tai nav noteikts trūcīgās personas statuss, persona veic daļēju maksu (līdzdalības maksājumu) par naktspatversmes pakalpojumiem - 0,64 eiro dienā. Rīgas patversmes nodrošina gultasvietu, vakariņas, sanitāri higiēniskos pakalpojumus, personisko mantu dezinfekciju, glabāšanu, medicīnisko palīdzību, personas drošību, sociālā darbinieka konsultācijas katru darba dienu no plkst. 09.00 līdz 21.00.

Dienas centrs bezpajumtniekiem (Katoļu ielā 57) turpinās strādāt arī brīvdienās. Vidēji dienā šeit uzturas aptuveni 100 cilvēki. Dienas centrs ir pieejams arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem, darbojas noliktava - humānās palīdzības punkts, iespējams saņemt sociālā darba speciālistu un psihologa pakalpojumus, ģimenes ārsta pakalpojumus primārās veselības aprūpes līmenī, dušas, dezinfekcijas un veļas mazgāšanas pakalpojumus. Atsevišķā telpā var skatīties televīzijas pārraides, kā arī piedalīties tematiskajās nodarbībās. Ar Rīgas Centrālās bibliotēkas atbalstu darbojas grāmatu izsniegšanas punkts, kā arī ir nodrošināta interneta pieeja.

Rīgā darbojas četras zupas virtuves, kuras līdzfinansē Rīgas dome: Daugavgrīvas ielā 1, K. Barona ielā 56, K. Barona ielā 126 un Laktas ielā 8 k.1. Saņemot zupas virtuves pakalpojumus, nav nepieciešams uzrādīt dokumentus. Ēdienu var baudīt uz vietas vai ņemt līdzi savos traukos.

Aicinām līdzcilvēkus aukstajā laikā nelietot alkoholu un apreibinošas vielas, kā arī novērtēt zemās gaisa temperatūras ietekmi uz cilvēka fizisko stāvokli, un ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Lūdzam informēt cilvēkus, kuri palikuši bez pajumtes, par to, ka iespējams izmantot zupas virtuves pakalpojumus siltā ēdiena saņemšanai un uzturēties bezmaksas naktsmītnēs.

Rīdzinieki aicināti ziedot siltos apģērbus, cimdus, apavus, siltas zeķes, segas, kas ir labā stāvoklī. Tās var nodot Rīgas patversmē - Maskavas ielā 208 un Katoļu ielā 57 to darba laikā vai jebkurā no citām patversmēm. Plašāka informācija par lietotu apģērbu/apavu pieņemšanas, nodošanas vietām ievietota Rīgas domes Labklājības departamenta interneta vietnē: www.ld.riga.lv sadaļā „Par departamentu/ Lietotu apģērbu/apavu pieņemšanas un nodošanas vietas Rīgā”.

Kur ziedot apģērbus, apavus un rotaļlietas

Pirms 12 gadiem ļoti aukstā laikā bezpajumtnieki tika pat uzņemti Rātsnamā, bet patlaban situācija neesot tik dramatiska. Rīga ir tiešām gatava, lai nodrošinātos pret aukstumu un situācija tiek pilnā apmērā kontrolēta.

Laika prognoze

Sinoptiķi brīdina, ka otrdiena un trešdiena (27. un 28. februāris) būs aukstākās šīs ziemas dienas.

Pēc otrdienas un trešdienas, kas būs šīs ziemas aukstākās dienas, gaisa temperatūra Latvijā pakāpeniski paaugstināsies, prognozē sinoptiķi.

Maksimālā gaisa temperatūra otrdien un trešdien būs tikai -10..-16 grādu, turklāt salu pastiprinās vējš, līdz ar to februāra pēdējās divas dienas kļūs par visas ziemas aukstākajām dienām.

Komforta temperatūra, kas atspoguļo sala un vēja ietekmi, otrdienas rītā valsts lielākajā daļā pazemināsies līdz -25..-30 grādiem, trešdienas rītā - līdz -28..-34 grādiem, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā pieejamā prognoze.

Austrumu, ziemeļaustrumu vēja ātrums brāzmās otrdien un trešdien pieaugs līdz 9-14 metriem sekundē.

Sākot ar 1.martu, sals mazināsies, tomēr arī šīs nedēļas nogalē, debesīm skaidrojoties un norimstot vējam, gaisa temperatūra naktīs vietām var noslīdēt līdz -20 grādiem. Dienās, uzspīdot pavasara saulei, gaiss iesils līdz -2..-7 grādiem, liecina pašreizējā "Global Forecast System" prognoze. Vietām nedaudz snigs.