Rīgas bebru „krusttēvs”

25. Aprīlis, 2016

Iepazīstieties, Mārtiņš Zilgalvis – Rīgas Zooloģiskā dārza uzraugs, kurš seko līdzi bebriem pilsētas kanālā. Reizi nedēļā viņš no zooloģiskā dārza ierodas pie galvaspilsētas ūdenstilpņu iedzīvotājiem ar ciemakukuli – vītolu un kārklu zariem. Šī delikatese grauzējiem iet pie sirds un līdz nākamajai vizītei pāri nav palikusi ne skaida. Pagājušajā piektdienā info.riga.lv žurnālisti pievienojās Mārtiņam, lai kopīgi pabarotu bebrus.


Bebri vienmēr kaut ko grauž.

Tas tāpēc, ka zobi viņiem aug visu mūžu. Un tie vēlas tos uzasināt un pamasēt smaganas. Bet vairāk par visu šiem grauzējiem patīk koka miza. Tāpēc cieš koki un krūmi. Bet, jo maigāki zari, jo tie ir pieprasītāki. Tāpēc mēs arī esam izvēlējušies pašus smalkākos: vītola un kārklu zarus. Šodien ar zariem padalījušās žirafes – tām tie ir atvesti īpaši daudz. Mēs atbraucam tikai reizi nedēļā, taču, tā kā redzam, ka pagājušajā reizē atvesto zaru vairs nav, saprotam, ka mūsu izvēlētā ēdienkarte bebriem garšo.

Sākuši būvēt midzeni pretī Rīgas brīvostas pārvaldes ēkai, taču to pametuši.

Acīmredzot pārāk zemā ūdens līmeņa dēļ. Pēc maniem novērojumiem, tie ir pārcēlušies vēl tuvāk Daugavas grīvai. Mēs izmētājam zarus vairākās vietās. Jaunā bebru dzīvesvieta – netālu no Anantomikuma, vēl viena ir pie Latvijas Nacionālās operas, un trešā – pie LU bioloģijas fakultātes. Tās ir viņu iecienītākās „huligānisma” vietas: sabojājuši ļoti daudz krūmu.

Vientuļš bebrs atradis sev draudzeni.

Aizpagājušajā gadā bija cits uzraugs. Viņam izdevās nofotografēt visu ģimeni – gan vecākus, gan mazuļus, kuri barojušies alā. Pats personīgi esmu redzējis tikai divus īpatņus, bet pagājušajā gadā – tikai vienu. Ir grūti pateikt, cik ļoti viņu ģimene ir paplašinājusies. Bet spriežot pēc tā, ka februārī bebri ir sagrauzuši rožu krūmus pie operas, pārošanās sezona tad bijusi pašā plaukumā.

Foto: Mārtiņš Zilgalvis

„Bebru fazenda” stiepjas vairāku kilometru garumā gar kanālu.

Viņi ceļo turp un atpakaļ apmēram trīs – četrus kilometrus. Bebrs ir teritoriāls dzīvnieks. Tiem ir ļoti labi attīstīta oža un dziedzeri, kas izdala specifisku smaku. Tāpēc viņi parasti iezīmē teritoriju, lai neviens cits bebrs tur vairs nedzīvotu. Tāpēc mēs ar pārliecību varam teikt, ka mūsu kanālā dzīvo tikai viena ģimene. Mazulis ar vecākiem dzīvo ne vairāk kā divus gadus. Pilsētas kanāls ir savienots ar Daugavu, tāpēc, kad tie ir pieaguši, bebri dodas prom.

Bebrus var redzēt dienas laikā, taču visbiežāk tie parādās naktī.

Dzīvniekam ir ļoti slikta redze, tāpēc tie orientējas tikai pēc smaržas un dzirdes. Mūsu atstāto ciemakukuli viņi parasti savāc naktī. Izpeld, paņem tos zarus, kuri viņiem iepatikušies, un dodas uz alu, kur viņi tos var grauzt. Taču tie var arī „publiski” pastaigāties pa parku.

Bebrs var iekost?

Jā, visi runā par gadījumu, kad bebrs Daugavpilī iekoda vīrietim kājā. Taču, ja godīgi, es pirmo reizi kaut ko tādu dzirdu. Es domāju, ka cilvēks pamanīja bebru dambi vai alu, un devās turp. Bet pašlaik tieši ir mazuļu dzimšanas laiks, un bebri var uzvesties ļoti neparedzami. Pilsētas bebri nav tādi, kā savvaļas bebri. Ja jūs jautātu zoologiem, tad viņi jums apstiprinās, ka dzīvnieki, kas dzīvo civilizācijā, pēc uzvedības ir pilnīgi neparedzami.

Foto: Nora Krevņeva

Es no savvaļas vilkiem un lāčiem nebaidos tik ļoti, kā no klaiņojošu suņu bara.

Tāpēc es arī par bebriem neuztraucos.

Jebkurā gadījumā - labāk to neķert, necensties pabarot no rokām, dzīties tiem pakaļ ar fotoaparātu, lai uztaisītu selfiju. Bebru var redzēt ne tikai ūdenī.

Tie var mierīgi pastaigāties pa parku, un aiziet samērā tālu, vismaz spriežot pēc bojājumiem, ko viņi ir nodarījuši pilsētas apstādījumiem.

Bebri ir vienīgie dzīvnieki, par kuriem esmu atbildīgs.

Zoodārzā es nodarbojos ar citām lietām. Reiz pabeidzu Rīgas Stradiņa universitātes sociālo zinātņu fakultāti. Bet pēc tam nolēmu, ka mans aicinājums ir dzīvnieki. Tāpēc ieguvu biologa izglītību.

Vai bebri dzīvo zooloģiskajā dārzā?

Nē, tur to noteikti nav. Mājās es tos arī neturu (smejas). Man ir neliels suns.

Bebriem nav vārdu.

Nu, iespējams, iedosim vārdus, kad tos saskaitīsim. Mēs plānojam tos iezīmēt, lai kaut kā tiem izsekotu, tajā skaitā uzstādot videonovērošanas sistēmas. „Bāze” būs aprīkota ar videokamerām, kas visu translēs tiešraidē, lai jebkurā brīdī varētu izsekot dzīvniekiem ar Interneta palīdzību. Ļoti interesanti paskatīties, kā bebri uzvedas pilsētvidē, uzzināt to ieradumus, lai plānotu apstādījumu pasargāšanas drošības pasākumus.