Rīgas 1. slimnīcā ir valsts apmaksātas kvotas sirds asinsvadu (koronāro) izmeklējumiem

23. Novembris, 2018

Neskatoties uz to, ka ir jau gada beigas, Rīgas 1. slimnīcā pašlaik pieejami valsts apmaksāti sirds asinsvadu izmeklējumi ar koronarogrāfijas metodi.


Kam nepieciešama koronarogrāfija?

Koronarogrāfija ir sirds asinsvadu izmeklēšana ar kontrastvielu, kas tiek ievadīta asinsvados, tādējādi ļaujot novērtēt to stāvokli. Šis izmeklējums tiek veikts savlaicīgai sirds asinsvadu slimību diagnosticēšanai un ārstēšanai.

Koronārās sirds slimības ir viens no galvenajiem nāves cēloņiem Latvijā. Sirds pārbaudi nepieciešams veikt, lai savlaicīgi atklātu sirds  asinsvadu patoloģijas un savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu.

Koronāro sirds slimību diagnosticēšanā un ārstēšanā izmantotā medicīniskā tehnoloģija ir antiogrāfija jeb asinsvadu kontrastēšana. Šī metode ir ar augstu efektivitāti, turklāt tā ir droša un ar zemu sarežģījumu risku. Koronarogrāfija ir angiogrāfijas veids. Šāda koronāro asinsvadu izmeklēšana ir vismūsdienīgākā un precīzākā.

Kā tiek veikta izmeklēšana?

Koronarogrāfija tiek veikta dienas stacionārā, izmantojot angiogrāfijas iekārtu. Koronarogrāfiju veic pieredzējis ķirurgs anesteziologa  vadībā. Artērijā līdz pacienta sirdij tiek ievadīta elastīga zonde. Caur katetru organismā nonāk kontrastviela, kas caur asinsvadiem nonāk koronārajos sirds asinsvados. Visu procesu fiksē īpaša ierīce – angiogrāfs.

Rīgas 1. slimnīcā šo manipulāciju veic ar iekārtu Allura Xper FD10c dienas stacionārā.

Kad nepieciešama koronarogrāfija?

  • gadījumā, ja ir aizdomas par išēmiskām sirds saslimšanām;
  • pirms sirds defektu operācijām;
  • ja diagnosticēta sirds mazspēja;
  • pirms ķirurģiskas iejaukšanās, ja ir problēmas ar sirds ritmu;
  • ja vērojamas stenokardijas izpausmes.

Tāpat izmeklēšana tiek veikta, ja novēroti pirmie miokarda infarkta simptomi, sarežģījumu gadījumā pēc ķirurģiskas iejaukšanās vai stenokardijas ārstēšanas laikā.

Kā nokļūt uz koronarogrāfiju?

Ja ir sūdzības par sirdi, pacientam vispirms jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai kardiologa un jāsaņem nosūtījums uz koronarogrāfiju. Pirms procedūras atbildīgais ārsts izvērtēs pacienta analīzes, viņa fizisko stāvokli un elektrokardiogrammu.

Tatad nepieciešams:
- kardiologa vai ģimenes ārsta nosūtījums, 
- iepriekšējais izmeklējums (ehokardiogrāfija, veloergometrija, iepriekšējās koronarogrāfijas shēma u.c.) un
- slimnīcas izraksta kopijas;
- analīzes, kas veiktas iepriekšējo 14 dienu laikā (pilna asins un bioķīmiskā analīze: cukurs, ALAT, kreatinīns, GFĀ, kālijs, holesterīna frakcijas, INR, APTL);
Izmaksas: 
- dienas stacionārs 7.11 EUR/ dienā
- koronarogrāfijas procedūra 9.96  EUR
- EKG 1.42 EUR,
- ja nepieciešams palikt stacionārā 32.00 EUR/ par nakti.

Ja koronarogrāfija tiek veikta par valsts apmaksātajām kvotām, tad pacients maksā tikai pacienta iemaksu. Tās apmēru nosaka 2013. gada 17. decembra Ministru kabineta noteikumi Nr. 1529 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība".

Pierakstīties uz koronarogrāfiju vai saņemt konsultāciju var pa tālruni 67366309 (no plkst. 8.00 līdz 15.30). Sīkāka informācija.