Rīgas 1. Slimnīca aicina izbaudīt bezsvara stāvokli - nāc, piedzīvo floutingu!

9. Maijs, 2017

Rīgas 1. slimnīca pēdējo gadu laikā strauji izaugusi, un, rūpēs par saviem pacientiem, piedāvā ne tikai diagnostikas, ārstēšanas, rehabilitācijas pakalpojumus, bet arī mūsdienīgus risinājumus veselības saglabāšanai ilgtermiņā un, sauksim vienkāršāk, ķermeņa un gara iepriecēšanai!  


Kas tas par zvēru  - floutings?

Floutings jeb floutācijas terapija (no angļu float: pludiņš; peldēt [pa virsu]; turēties virs ūdens) ir atrašanās īpaši aprīkotā gaismas un skaņas necaurlaidīgā telpā, kurā cilvēks horizontāli atlaižas un turas virs ūdens – sālsūdenī, kura temperatūra ir identiska ādas temperatūrai 30 cm seklā baseinā, kur ūdens ir piesātināts ar Epsomas sāli, kas ir piecas reizes blīvāks un tīkamāks par jūras ūdeni.

Foto: Rīgas 1.slimnīca

Ideju floutācijas tvertnei, kas sākotnēji saukta par "jušanas izolācijas tvertni", uzsāka amerikāņu neiropsihologs un psihoanalītiķis doktors Džons C. Lilly 1954. gadā. Viņš pētīja cilvēka reakciju, kad tiek noņemts kairinājums no maņām. Rezultāti pētījumiem par šo tēmu bija pārsteidzoši. Viņš atklāja, ka tad, kad personas prāts ieiet miega stāvoklī, smadzenes palielina savu darbību, kas ļauj uzlabot problēmu risināšanas spējas un palielina prāta skaidrību. Kopš 1960. gadiem, tā ir pieejama floutācijas centros, ūdensdziedniecības iestādēs, sanatorijās, augsta līmeņa viesnīcās, sporta un izglītības iestādēs visā pasaulē.

Foto: Rīgas 1.slimnīca

Kā tas notiek?

Īpaši aprīkotā floutācijas telpā cilvēks horizontāli atlaižas baseinā un turas virs ūdens (34,6°C), kas ir bagātināts ar EPSOM sāli, kas ir magnija sulfāts augstā koncentrācijā. Šāds ūdens blīvums palīdz ķermenim brīvi peldēt tā, lai galva atrastos virs ūdens un lai ūdens neiekļūtu acīs, degunā, mutē, lai var brīvi elpot.

Guļot floutācijas vannā, ķermenis var pilnībā atslābt un atpūsties, jo pašam nekas „nav jādara”– ūdens stingri tur visu ķermeni. Ķermenis, ūdens un gaiss ir vienā temperatūrā, tādēļ vienā mirklī jūs vairs nevarat noteikt robežas, kur viens beidzas un otrs sākas. Sajūta ir tāda, it kā dreifētu izplatījumā. Smadzenes atbrīvojas, jo tām vairs nevajag neko interpretēt, tās nenodarbojas ar gaismas, skaņas, temperatūras un navigācijas spēju un sajūtu izvērtēšanu, ļaujot nonākt citādi neaizsniedzamos savu iespēju apgabalos.

Iegrimstot ūdenī, cilvēks atbrīvojas fiziski un garīgi – pēc kā atveseļošanās procesi notiek daudz straujāk, jaunas zināšanas tiek apgūtas daudz straujāk un ar mazāku piepūli, problēmu risinājumi atnāk paši, un katra jūsu šūna burtiski peld beta endorfīnos, ķermeņa dabiskajos hormonos, kas rūpējas par labu noskaņojumu un mazina sāpes.

Floutings ir visātrākā un dziļākā mūsdienās zināmā relaksācijas un meditēšanas metode. 30% no visiem apmeklētājiem sasniedz dziļi meditatīvu stāvokli jau pirmajā seansā. Ceturtajā seansā to sasniedz jau gandrīz 90% aptaujāto, kaut arī nekad agrāk nav praktizējuši jogu, meditāciju vai kādas citas prātu un ķermeni relaksējošas metodes. Saucot lietas īstajos vārdos – floutācijas istaba – tā ir meditācijas mašīna, kas darbojas paātrināti un neatkarīgi no tā, vai cilvēks agrāk ir vai nav par to dzirdējis.

Foto: Rīgas 1.slimnīca

Rīgas 1. slimnīcas “Šarlotes” poliklīnikas virsmāsa Mundra Kudiņa ir tā, kas ikvienu sagaida uz procedūru, visu parāda, pastāsta, iedrošina un pēc floutinga seansa arī ar karstu tēju pacienā. Viņa stāsta, ka rīdzinieku vidū floutings kļūst arvien populārāks. Cilvēki nāk gan atpūsties un atbrīvoties no ikdienas stresiem, gan uzlabot veselības, piemēram, ādas stāvokli. Netrūkst arī savu piedzīvojumu – kādai kundzei dēls uzdāvinājis floutinga apmeklējumu dzimšanas dienā. Kundze tā relaksējusies, ka iemigusi, un nav bijusi pamodināma pēc vairākkārtējas klauvēšanas pie durvīm. “Ne pa jokam nobijos, jo kundze bija tik cieši aizmigusi, ka nevarēja saprast vai dzīva un vai elpo,” stāsta virsmāsa, piebilstot, ka nu kundze ir regulāra floutinga apmeklētāja. Ir cilvēki, kas nāk arī mācīties svešvalodu, nākot ar savu ierakstu, ko atskaņo mūzikas vietā.

Foto: Rīgas 1.slimnīca

Kas ar ķermeni notiek procedūras laikā?

Ir cilvēki, kas floutinga istabā šķietami aizmieg, bet tas nav miegs, bet gan stāvoklis pirms miega. Parasti viņi stāsta, ka miegs bijis ļoti spirdzinošs. Ūdens lielā blīvuma dēļ gulēšana peldtelpā ir pilnīgi droša. Jūs nekādi nevarat apvelties otrādi, un, pat ja tas notiktu, sāļais ūdens mutē, degunā un acīs jūs uzreiz pamodinātu. Bieži notiek tā, ka, faktiski neaizmiegot, jūs nonākat tik atslābinātā stāvoklī, ka zūd telpas un laika izjūta.

Ķermenis atbrīvojas no smaguma sajūtas. Samazinās asinsspiediens un sirds darbības ātrums, vienlaikus samazinot ar stresu saistīto ķīmisko vielu veidošanos organismā. Samazinās stresa hormona adrenalīna līmenis, bet pieaug endorfīna līmenis, kas liek ne tikai labi justies, bet arī darbojas kā dabīgs pretsāpju līdzeklis. Mazinās stress, nemiers, sāpes, tūskas, bezmiegs. Paātrinās pienskābes izvadīšana, palielinās limfātiskās sistēmas plūsma.

Foto: Rīgas 1.slimnīca

Noderīgi zināt

Parasti seanss ilgst vienu stundu ar dušu pirms un pēc seansa, bet to varat to pārtraukt jebkurā brīdī vienkārši pieceļoties un izkāpjot no sāls vannas.

Dienā pirms floutinga ieteicams izvairīties no alkohola un kofeīna lietošanas, lai izdotos labāk atslābināties. Vēl noteikti nevajadzētu skūties 12 stundas pirms floutinga seansa, jo skūtajās vietās var rasties  kodoša sajūta, jo floutinga telpa ir piepildīta ar koncentrētu sāls šķīdumu.

Nekādas pareizas vai nepareizas floutācijas „tehnikas” nav. Katrs var izvēlēties pozu, kurā pats jūtas ērtāk. Daži floutē ar rokām gar sāniem, citi saliek rokas uz vēdera vai krūtīm, citi aiz galvas. Parasti visgrūtāk ir atslābināt kaklu un plecus.

Jāuzsver, ka floutinga istaba ir higiēniski daudz tīrāka nekā spa, džakuzi vai peldbaseins. Lielā sāls koncentrācija nogalina vīrusus un baktērijas. Pēc katra seansa peldtelpa tiek sanitāri iztīrīta un ūdens izfiltrēts caur vairākiem filtriem, kā arī ar ūdens filtriem papildus ir savienota ultravioleto staru attīrīšanas sistēma.

Šobrīd Rīgas 1. slimnīca šim sajūtu piedzīvojumam ir sagādājusi arī īpašu iepazīšanās cenu – līdz pat 24.jūlijam floutinga seanss pieejams ar 30% atlaidi  - 35 eiro par vienu reizi. Nāc, piedzīvo un izbaudi!