Rīgā tiek veiktas unikālas mugurkaula operācijas “bez griezumiem”

8. Decembris, 2017

Šā gada laikā Rīgas 1. slimnīcā ir veiktas divas sarežģītas muguras operācijas, abas, starp citu, pirmo reizi Latvijā.  Tās veicis neiroķirurgs un mugurkaulāja ķirurgs  Igors Aksiks, kurš regulāri uzņemas risināt sarežģītus klīniskos gadījumus un ievieš jaunas, Latvijā vēl neredzētas ārstēšanas metodes. 


Starpskriemeļu diska trūces ārstēšana

Viena no šādām unikālām iespējam, kuru ir ieviesis dakteris Aksiks, ir mikrodiskektomijas operācija ar endoskopijas metodi.  Šo metodi varētu saukt par vienu no saudzīgākajām, lai  likvidētu starpskriemeļu diska trūci.

Operācija tika veikta tikai caur vienu endoskopijas tubusu (0,8 cm diametrā) perkutāni  ( caur ādu) rentgena kontrolē, kas ir ļoti saudzējoša mīkstajiem un muskuļu audiem, un praktiski noritēja bez asins zuduma. Un jau otrajā dienā pēc operācijas paciente tika izrakstīta no slimnīcas.

Pats dakteris stāsta: “Līdz šim pasaules zelta standartam bija operācija, saucama par mikrodiskotomiju (trūces izgriešana no bojātā starpskiemeļu diska). Operācijas laikā tiek veikts salīdzinoši neliels iegriezums, bet diemžēl tā ir saistīta ar  muskuļaudu un kaulaudu bojājumiem,  asins zudumu, veidojas rētas. Pēc operācijas ir arī sāpes, un cilvēkam kādas dienas jāpavada slimnīcā. Jaunā metode ir gandrīz bez griezumiem un asinīm. Caur nepilna centimetra lielu iegriezumu ar trubiņu tiek ievadīts endoskops un ierīce, kas praktiski ir kā adata, tā piekļūst bojātajai vietai un izņem diska trūci.

Pēc operācijas pacients praktiski neizjūt sāpes. Jau nākamajā dienā pacients var celties kājās, bet parasti viena nakts jāpavada slimnīcā – narkozes dēļ. Bet jau nākamajā dienā cilvēks var doties mājās”.

Taču ar operāciju viss vēl nebeidzas. Pacientam tik un tā jāstrādā, lai attīstītu muguras muskulatūru, lai situācija ar diska trūci neatkārtotos. Tas ne tikai stabilizē mugurkauli: ar muskulatūras palīdzību notiek disku barošana. Jo labāka muskulatūra, jo labāki diski. Tāpēc visiem pacientiem pēc disku operācijām tiek ieteikta ārstnieciskā vingrošana (fizioterapija).

 “Lai to uzsāktu, pēc mikrodiskotomijas brūcei ir jāsadzīst. Pēc mūsu operācijas rehabilitāciju var uzsākt ātrāk, tāpat ātrāk var arī doties atpakaļ pie darba. Tā arī ir būtiskā atšķirība” turpina neiroķirurgs.

Ir dažas nianses. Operācija ir paredzēta jaunākiem cilvēkiem, kuriem ir samērā plaša starpskriemeļu telpa. Jo vecākiem cilvēkiem skriemeļi ar laiku ‘nosēžas’, rodas kaula uzaugumi un piekļūt diskiem ir grūtāk. Tāpēc, pirms veikt operāciju, pacients tiek rūpīgi izmeklēts.

Foto: Riga.lv

Spontāno spastisko krampju ārstēšana

Otrā unikālā operācija, kuru ir veicis dr. Igors Aksiks, ir operācija uz muguras smadzenēm. Pateicoties mazinvazīvai muguras smadzeņu operācijai, 62 gadus vecam pacientam ir izdevies lielā mērā atbrīvoties no spontāniem spastiskiem krampjiem, atgriežot viņam dzīves kvalitāti.

Pateicoties mūsdienīgajam aprīkojumam -  Carl Zeiss neiroķirurģiskajam mikroskopam OPMI Pentero 900, kas pieejams Rīgas 1. slimnīcas operāciju blokā, dr. Igors Aksiks šādas problēmas tagad spēj atrisināt.

Operācija veikta ar mikroskopu zem liela palielinājuma, tās laikā muguras smadzenēs, nervu saknīšu izejas zonās tika veikti dažu milimetru dziļi iegriezumi uz smadzeņu signālu pārvades ceļiem, kas ir atbildīgi par kāju jutību un kustībām.  Pēc operācijas pacientam tika noņemtas sāpes paralizētajā ķermeņa daļā, ievērojami samazināts krampju apjoms, rezultātā uzlabojusies pacienta dzīves kvalitāte. Pēc šādas operācijas  no slimnīcas izraksta jau pēc dažām dienām.

“Mani pacienti ir cilvēki, kuri cieš no mokošām, spastiskām krampjveida spazmām, kuras cilvēks nespēj kontrolēt. Slimības pamatā var būt kāds muguras smadzeņu bojājums. Pēc traumas vai asinsrites traucējumiem, asinsizplūdumiem vai nopietnas saslimšanas, piemēram, spontānu kaulu lūzumu dēļ, tiek bojātas muguras smadzenes un traucēta signāla pārvade. Tā rezultātā kāju krampjos var saraut vismazākais pieskāriens. Ja cilvēkam kādreiz ir bijuši krampji, tad viņš zina, cik nepatīkams ir šis brīdis. Ja krampji ir nepārtraukti, tas cilvēkam atstāj ne tikai fiziskas, bet arī morālas un garīgas ciešanas. Tas ir mokoši,” skaidro neiroķirurgs.

No spastiskiem krampjiem var atbrīvoties arī ar botulīna injekcijām, bet tas ne vienmēr palīdz, turklāt devu ar laiku jāpalielina. Tagad šo problēmu  ir iespējams ārstēt minimāli invazīvi piekļūstot muguras smadzenēm zem liela mikroskopa palielinājuma. Pozitīvas operācijas rezultātā spastika pacientam vairs nav tik izteikta, vai arī to var kompensēt medikamentozi. 

Pierakstīties uz konsultāciju pie Igora Aksika  iespējams, zvanot uz Rīgas 1. slimnīcas reģistratūras tālruni +371 67366323 vai ar e-pierakstu portālā www.1slimnica.lv