Rīga sākas oficiālā peldsezona: kā tai sagatavojušās pilsētas pludmales

19. Maijs, 2017

Šajās brīvdienās Latviju sagaida vasarīgs karstums. Un kaut gan peldēties vietējās ūdenstilpēs uzdrošinās vien rūdītākie, labi atpūsties var arī krastā. Turklāt nešķērsojot pilsētas robežas: Rīgas pludmales ir “uzspodrinājušas spalvas” un ir gatavas uzņemt apmeklētājus.


Rīgā atrodas septiņas oficiālās pludmales – Vecāķi, Bābelīte, Vakarbuļļi, Daugavgrīva, Rumbula, Lucavsala un Ķīpsala. Tas nozīmē, ka bez komforta šajās pludmalēs strādā drošības dienesti. Taču drīzumā peldvietu varētu būt vēl vairāk: pilnā sparā norit darbi Bolderājas karjerā. Ar laiku tiks uzlabota arī Mangaļsalas pludmale.

Pārdaugava

Daugavas kreisajā krastā pašlaik ir četras labiekārtotas Rīgas pludmales. Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcija apsaimnieko trīs peldvietas – Vakarbuļļu, Daugavgrīvas, Ķīpsalas un Lucavsalas. 2017. gadā visās četras pludmalēs tika saremontēti salauzti bērnu laukumu elementi, savākti atkritumi, attīrītas smiltis, nokrāsoti un vietām nomainīti soliņi, uzstādītas jaunas atkritumu urnas, biotualetes, saremontētas pārģērbšanās kabīnes. Tāpat Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcija Vakarbuļļos atjaunojusi koka klājumu, kas ved līdz jūrai.


Vakarbuļļu pludmalē šogad atkal pacelts Zilais karogs – jau desmito reizi. Šo titulu piešķir Vides izglītības fonds (kurā ietilpst 60 pasaules valstis). Tas nozīmē, ka ir ievēroti visaugstākie kvalitātes standarti un garantēts plašs pakalpojumu saraksts: uzstādītas dušas kabīnes, mātes un bērna istabas, medicīnas punkts, ir pieejams dzeramais ūdens, pludmales uzkopšanas darbi notiek vismaz reizi diennaktī, tiek pārmeklētas smiltis, ūdens atbilst augstākajiem kvalitātes rādītājiem, utt.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv


Daugavgrīvas pludmale atrodas netālu no tāda paša nosaukuma dzīvojamā masīva. Ceļš uz jūru dodas cauri Piejūras dabas parka teritorijai, kurā ligzdo reti putni. Tāpēc tiem, kuriem patīk vērot putnus, izveidots īpašs skatu laukums. Cauri dabas parka teritorijai stiepjas bruģēta taka, kur ir interesanti pastaigāties.

Mašīnu iespējams atstāt bezmaksas autostāvvietā, kas paredzēta 50 automobiļiem. Ceļš no stāvvietas līdz pludmalei ir bruģēts, lai būtu ērti pārvietoties gan kājāmgājējiem, gan velosipēdistiem un mātēm ar bērnu ratiņiem. Uzstādīti arī soliņi.

Daugavgrīvas pludmale ir sadalīta divās zonas – tiem, kuri vēlas sauļoties, un tiem, kuri vēlas nodarboties ar aktīvo atpūtu. Šeit ir gan pludmales volejbola, gan futbola laukumi, rotaļlaukums bērniem, uzstādītas pārģērbšanās kabīnes, sauļošanās krēsli, aprīkotas tualetes.


Drīzumā būs iespējams doties arī uz Bolderājas karjeru. Šī populārā savvaļas atpūtas vieta tiek labiekārtota, un šeit ir plānots izveidot pludmales zonu, ierīkot bērnu rotaļu laukumu dažāda vecuma grupām, sporta zonu, izbūvēt velo un gājēju celiņus, novietot soliņus un ģērbtuves, kā arī izveidot piknika vietu un autostāvvietu. Pēc tam tiks izveidota arī glābēju stacija.

Centrs

Lucavsala ir milzīga platība (11 hektāri), ko klāj nopļauts zāliens ar ļoti pārdomātu ainavu. Šeit ir zona piknikiem, āra spēļu zona pieaugušajiem (piemēram, pludmales volejbola laukums), un rotaļlaukums bērniem – lielākais pilsētā. Orientieris, pēc kura pludmale ir redzama jau no tālienes, ir glābēju tornis, kas līdzinās indiāņu miteklim uz koka stabiem. Blakus ir aprīkota pludmale, peldvieta ar attīrītu gultni. Pašā glābšanas stacijā darbojas bibliotēka.

Foto: Rīgas domes Satiksmes departaments

Foto: Rīgas domes Satiksmes departaments

Atpūtnieku rīcībā ir pārģērbšanās kabīnes, biotualetes. Galvenā Lucavsalas priekšrocība: šeit ir pietiekami daudz koku, kuru ēnā iespējams patverties no saules. Tiesa, reti kurš izvēlas sauļoties, vienkārši gulšņājot – lielākā daļa cilvēku spēlē bumbu vai izmanto kādu no daudzajiem trenažieriem, kuros iespējams pievilkties, atspiesties, kāpt un lēkt – citiem vārdiem sakot, izkustēties var ne tikai bērni, bet arī pieaugušie.

Foto: Rīgas domes Satiksmes departaments

Foto: Rīgas domes Satiksmes departaments

Jau tagad ir būtiski uzlabota nokļūšana Lucavsalā: patiltē izbūvētās ietves. Šīs vasaras laikā tiks izbūvēta iela un ietves gan autobraucējiem, gan gājējiem.

Foto: Rīgas domes Satiksmes departaments


„Mežonīgo” pludmali Ķīpsalā Pārdaugavas izpilddirekcija pārveidojusi par civilizētu atpūtas vietu: izvietotas pārģērbšanās kabīnes, tualetes, soliņi un atkritumu urnas. Pašu mazāko atpūtnieku vajadzībām piedāvāts spilgts atrakciju kalniņš. Pieaugušajiem ierīkota vieta, kur spēlēt pludmales volejbolu. Gada karstajā laikā te darbojas arī vasaras kafejnīca.

Ir saprotams, kāpēc pludmale Ķīpsalā tā piesaista pilsētniekus. Pludmale katram saistās ar zeltainām smiltīm, un tās šeit ir, tāpēc komfortabli var sauļoties arī bez atpūtas krēsliem. Bet īpaša vērtība ir ainava, kas paveras skatam. Pa labi – vecpilsētas panorāma, pretī – lieli, balti kuģi, kas pietauvojušies Rīgas brīvostā. Bet pats svarīgākais – no pilsētas centra pludmalē var nokļūt dažās minūtēs.

Autostāvvietas šeit nav, bet novietot automašīnu iespējams tuvākajās ielās Ķīpsalā.

Peldvieta “Vecāķi”

Peldvieta “Vecāķi” ir iecienītākā rīdzinieku peldvieta. Kopējais Vecāķu pludmales apsaimniekojamās teritorijas garums ir 2,8 km, tajā skaitā peldvieta un aktīvās atpūtas zona 700 m garumā (Pludmales un Selgas ielu rajonā. Teritorijas uzturēšanas darbi (piem., atkritumu savākšana, smilšu tīrīšana, pieeju tīrīšana u.c.) peldsezonas laikā tiek veikti katru dienu. Vecāķi ir īpaši ērti sasniedzami ar sabiedrisko transportu.  Vecāķos ir pieejamas arī maksas autostāvvietas ielas malā (2,00 EUR diennaktī). Peldvietā ir uzstādītas pārģērbšanās kabīnes (12 gab.), soliņi, atkritumu urnas, ir nodrošināta arī dalīto atkritumu šķirošana, ir izvietotas pārvietojamās tualetes,  8 pārvietojamās tualetes un 1 pārvietojamā tualete cilvēkiem ar kustību traucējumiem (to skaits gan ir mainīgs, atkarībā no peldvietas noslodzes). Ir pieejama arī stacionārā tualetes ēka (par maksu, 0,28 EUR un bez maksas bērniem ), kurā ir pieejamas tualetes, arī pielāgota tualete invalīdiem, duša, telpa māmiņām mazuļu pārģērbšanai.

Vecāķu pludmalē ir ierīkota arī bērnu rotaļu zona ar dažādiem rotaļu elementiem. Lai atvieglotu pieeju pludmalei cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī māmiņām ar bērnu ratiņiem, ir izveidotas vairākas koka laipas. No sportiskām aktivitātēm peldvietā ir pieejami vairāki volejbola laukumi gan iesācējiem gan arī pieredzējušākiem spēlētājiem, kā arī ir pieejami futbola vārti.

Gatavojoties 2017.gada peldsezonai ir atjaunots gājēju celiņa koka segums no Vēlavas ielas līdz pludmalei, gar šo celiņu abās pusēs ir atjaunota jauna atbalsta siena smilšu nostiprināšanai, pludmalē tiek uzstādītas jaunas norādes zīmes.

2017.gadā Vecāķu peldvietai ir piešķirts Nacionālais peldvietu sertifikāts.

Peldvieta “Bābelītis”

Peldvieta “Bābelītis” ir iekšzemes peldvieta pie Bābelīša ezera. Salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu  Bābelīša peldvietas infrastruktūrā būtisku izmaiņu nav, esošā infrastruktūra ir atjaunota. Peldvietā ir uzstādītas pārģērbšanās kabīnes (3 četrvietīgās kabīnes), soliņi, atkritumu urnas, ir izvietotas pārvietojamās tualetes. Pie bērnu peldvietas ir izvietoti dažādi rotaļu elementi. Sportisko aktivitāšu cienītājiem ir izveidots volejbola laukums, kā arī uzstādīti galda tenisa galdi.

Gatavojoties šī gada sezonai, ir  veikti sekojoši darbi peldvietas apkalpošanas uzlabošanai (apmeklētājus tas tieši neskar):  atjaunots piebraucamā ceļa segums pārvietojamo tualešu apkalpošanai un izbūvēts laukums, kur novietot celtni, lai ieceltu/izceltu pārvietojamo piestātni .

Rumbulas pludmale

Šī pludmale Ķengaragā ir neliela (170 metru gara un 30 metru plata) un omulīga. Nelīdzenā reljefa dēļ vietām tā nav noklāta ar smiltīm (ar pirmo vētru tās ieskalotu Daugavā), bet gan ciets cits ceļš: uzklāti dabīgā zāliena ruļļi. Pludmalē uzstādītas divas pārģērbšanās kabīnes, ir biotualete. Turpat blakus – bezmaksas autostāvvieta, kas no atpūtas vietas ir nodalīta ar mazu grāvi un dekoratīvi izvietotiem akmeņiem. Peldvietu iezīmē bojas un visu diennakti dežurē glābēji.

No 1. maija līdz 30. septembrim pludmale tiek uzkopta katru dienu un tiek nopļauts zāliens. Uzkopšanu veic līdz plkst. 8:00 no rīta, ja nepieciešams, vairākas reizes dienā (plkst. 12:00 un 16:00), lai īpaši intensīvu peldvietas apmeklējumu gadījumos, brīvdienās un periodos ar augstu gaisa temperatūru neveidotos antisanitāri apstākļi.


Rumbulas peldvietas piebraucamā grantēta ceļā no Maskavas ielas un ceļam piegulošā zaļā joslā – 3 m platumā (4296 m²), peldvietas grantētā autostāvlaukumā un piegulošā zaļā joslā – 10 m platumā (2520 m²).

Apmeklētāju ērtībai pludmalē izvietotas divas koka pārģērbšanās kabīnes, 9 soliņi, 6 stacionārās urnas, uzstādīts koka celiņš un informatīvie dēļi. Ir arī velosipēdu novietne.

Peldvietas teritorijā savāc  krastā izskalotās ūdens zāles un dūņas, jo to sastāvā var būt arī zilaļģes. Smilšu virskārtas irdināšana un papildināšana peldvietās jānodrošina ar speciālo tehniku pludmales smilšu irdinātāju.

Peldvietas inventārs un aprīkojums ir izremontēts, atjaunoti  bojātie elementi un veikta to krāsošana.

Ūdens kvalitāte

Lai atpūta pie ūdeņiem un peldēšanās būtu droša, Veselības inspekcija kā ikkatru gadu peldsezonas laikā - no 15.maija līdz 15.septembrim vienu reizi mēnesī uzraudzīs peldvietu ūdens kvalitāti normatīvajos aktos noteiktajās oficiālajās peldvietās.

Inspekcija jau ir veikusi pirmās pirmssezonas peldvietu ūdens kvalitātes pārbaudes, un rezultāti liecina, ka mikrobioloģiskais piesārņojums ūdens paraugos nav konstatēts.

Veselības inspekcijā arī atzina, ka peldvietu ūdens kvalitāte tiek pārbaudīta gan laboratoriski, gan vizuāli. Laboratorijā tiek noteikti mikrobioloģiskie rādītāji - fekālā piesārņojuma indikatori zarnu nūjiņas (E.coli) un zarnu enterokoki. Novērtējot vizuāli, īpašu uzmanību Inspekcijas vides speciālisti pievērš netipiskai ūdens krāsai, virsmas aktīvām vielām (noturīgas putas); peldošiem un citiem atkritumiem ūdenī; naftas produktiem; zilaļģu vai zaļaļģu masveida savairošanās procesam (ūdens "ziedēšanai"). Tāpat tiks pārbaudīts, vai peldvietās tiek ievērotas peldvietu uzturēšanas un higiēnas prasības.

Arī ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja iesaistītes peldvietu kvalitātes uzraudzībā, veicot vizuālus novērojumus peldvietās un fiksējot tos veselības inspekcijas mājaslapā.

Ja peldvietu ūdens paraugu analīžu rezultāti liecinās, ka ūdens neatbilst prasībām, inspekcija noteiks peldēšanās ierobežojumus - ieteikumu nepeldēties vai aizliegumu peldēties. Ieteikums nepeldēties galvenokārt attiecas uz jutīgām iedzīvotāju grupām - maziem bērniem, vecākiem cilvēkiem un ar hroniskām slimībām slimojošiem cilvēkiem, kuru imūnā sistēma ir novājināta.

Par peldvietu ūdens izmeklējumu rezultātiem turpmāk regulāri tiks informēts peldvietas apsaimniekotājs, kā arī sabiedrība ar plašsaziņas līdzekļu un inspekcijas interneta mājaslapas "www.vi.gov.lv" starpniecību.

Lai izvēlētos piemērotāko oficiālo peldvietu, ir iespēja apskatīties publicēto peldvietu sarakstu Veselības inspekcijas mājaslapā.

Vairāk informācijas par katru pludmali lasiet šeit:

Izvēlamies, kur peldēties: astoņas pludmales Rīgā

Pašvaldības policijas glābēji sākuši darbu pilsētas pludmalēs

Kā nokļūt līdz Rīgas pludmalēm, lasiet šajā materiālā:

58. autobuss kursēs līdz Vecāķu pludmalei