Rīga policijas kameru uzraudzībā: kas ir mainījies 15 gadu laikā? (FOTO)

31. Oktobris, 2019

Viss sākās ar piecām pašvaldības videokamerām. Tagad to ir gandrīz 200! Pārsvarā pilsētas centrā un Vecrīgā, kā arī galvaspilsētas parkos un atsevišķās apkaimēs. Pastāstīsim, kādas izmaiņas ir notikušas šo gadu laikā un kas vēl mainīsies.


Rīgas pašvaldības policijas (RPP) Videonovērošanas centrs nākamgad svinēs savu 15 gadu jubileju. Tas tika dibināts 2005. gadā, un tajā laikā pilsētu vēroja tikai ar piecām videokamerām. Divas no tām atradās Vecrīgā, pārējās trīs – Merķeļa ielā, Raiņa un Aspazijas bulvārī Brīvības pieminekļa tuvumā.

Foto: Riga.lv

...pēc 15 gadiem kameru ir gandrīz 40 reižu vairāk! Patlaban 2019. gada rudens vidū Rīgā ir uzstādītas un veiksmīgi darbojas 194 videonovērošanas kameras. Tās visas ir galvaspilsētas īpašums. Statiskās, kustīgās, bezvadu un grozāmās ar 360° skata leņķi. Videonovērošanas centrs darbojas katru dienu 24 stundu režīmā.

Kameras kļūst arvien mazākas

Šī ir viena no vecākajām kamerām, diezgan masīva, uzstādīta pie mājas sienas Grēcinieku ielā. Tai jau ir padaudz gadu, taču tā joprojām darbojas nevainojami.

Foto: Riga.lv

Nākamo paaudžu kameras ir kompaktākas, tādas var redzēt visur Vecrīgā.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Bet visbiežāk mūsdienās tiek ierīkotas apaļas nelielas kameras, kuru objektīvs iekārtas iekšpusē var pagriezties par 360 grādiem. Lūk, šāda veida ierīces.

Foto: Riga.lv

Tās ir uzstādītas visos Rīgas tuneļos.

Foto: Riga.lv

Starp citu, viena no pirmajām grozāmajām kamerām parādījās pie Nacionālās operas ēkas. Pirms pāris gadiem.

Foto: Riga.lv

Aizsteidzoties notikumiem priekšā, paskatīsimies uz attēlu RPP Videonovērošanas centra monitorā. Bet par to, ko tieši un kā redz policisti, nedaudz vēlāk.

Foto: Riga.lv

Visu redzošā acs un desmitiem monitoru virs ēku jumtiem

Pirms 10 gadiem videokameras jeb “viģiki” (tā savus kolēģus, kas pārrauga kārtību, izmantojot videokameras, sauc paši policisti), pārcēlās uz plašākām telpām. Ēkas augšējā stāvā Kaļķu ielā, pretī Līvu laukumam. Patiesībā – zem Rīgas Krievu teātra jumta. Burtiski – policisti sēž ēkas augšējā stāvā. Ieeja šeit – stingri ar caurlaidēm.

Foto: Riga.lv

Sekot ierakstiem monitoros vienlaikus var seši darbinieki. Bet parastās dienās (ne brīvdienās) tas nav pat nepieciešams, tad šo darbu veic trīs cilvēki.

“Jaungada brīvdienās, Līgo, Rīgas svētkos un citos masu pasākumos mēs Videonovērošanas centrā palielinām darbinieku skaitu,” stāsta Jevgeņijs Platais, RPP Operatīvās vadības un drošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks.

Foto: Riga.lv

Un paskaidro, kāpēc daži monitori pie sienas ir izslēgti.

“Tie vairs netiek izmantoti. Tagad vienkāršāk ir sekot līdzi notiekošajam, skatoties attēlus kvalitatīvākos monitoros uz darbinieku galdiem. Bet, ja ir vajadzība, jebkuru attēlu var nekavējoties parādīt arī lielajos monitoros.

 “Liekie” monitori no sienas drīzumā tiks demontēti.

Foto: Riga.lv

Lielajos augšējos monitoros visbiežāk tiek rādīts skats no laukuma pie Brīvības pieminekļa un galvenie tilti pāri Daugavai.

Foto: Riga.lv

Par ne tik vienkāršo darbu pie datora

Jeļena Šepere Rīgas pašvaldības policijā strādā jau 15 gadus, no tiem 14 tieši Videonovērošanas centrā. Pēc viņas teiktā, darbs ir sarežģīts un atbildīgs, taču ļoti interesants.

Foto: Riga.lv

Zināšanai – Videonovērošanas policijas darbinieku maiņa ilgst 12 stundas. Divas dienas pa 12 stundām un pēc tam tikpat daudz arī naktsmaiņu.

Foto: Riga.lv

Iepriekšējā fotoattēlā redzams, kā Jeļena pēta video no kameras pie Satiksmes ministrijas ēkas Gogoļa ielā. Viņai ērtāk strādāt ar datora peli, tuvinot un attālinot attēlu.

Viņas kolēģe Zane Ločmele darbā pēc kārtas izmanto gan peli, gan īpašo kursorsviru.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Mēs lūdzām Zanei parādīt vienas 360 grādu kameras iespējas maksimālā pietuvinājumā. Piemēram izraudzījāmies konkrētu kameru Āgenskalna tirgus stūrī.

Foto: Riga.lv

Un nolēmām pasekot līdzi “Rīgas satiksmes” pasažieru balti oranžajam mikroautobusam. Rezultātus varat novērtēt paši. Turklāt kamera līdzīgu kvalitāti nodrošina arī tumsā.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Tad apskatījām attēlu no kameras, kas uzstādīta uz pieminekļa Uzvaras parkā.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Paskatījāmies uz Salu tiltu...

Foto: Riga.lv

... un zem tā. Tur Zanes uzmanību piesaistīja cilvēks, kas izmisīgi kaut ko meklēja kabatās. Izrādījās – cigaretes. Vienkāršs makšķernieks, kurš nolēmis uzsmēķēt nostāk no makšķerēšanas vietas.

Foto: Riga.lv

Apskatījāmies, kas notiek zem Dienvidu tilta Slāvu un Maskavas ielas rajonā. Par laimi, šeit viss mierīgi.

Foto: Riga.lv

Papildus darbam tieši pie monitoriem Jeļena un Zane atbild arī uz zvaniem un sazinās pa rāciju ar atbilstošajām ekipāžām, lai tās koordinētu.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Par jauno “Milestone” sistēmu

Īsumā sakot, tagad ikvienam pašvaldības policistam var būt piekļuve visiem video, kas tiek pārraidīti policijas Videonovērošanas centrā. Tam visas ekipāžas ir aprīkotas ar īpašām planšetēm.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Tas būtiski atvieglo darbu situācijās, kad nepieciešams izsekot noteiktu automašīnu vai personu, kura, iespējams, ir izdarījusi pārkāpumu.

“Piemēram, kaut kas noticis, kāds pārkāpums. Operators pārslēdzas uz manuālo režīmu, viņam ir iespēja pietuvināt, attālināt, izsekot, kurp objekts šobrīd skrien vai brauc. Var pārslēgties uz citu kameru, vienlaikus nodrošinot piekļuvi konkrētajam video citām tuvumā esošajām ekipāžām,” stāsta Jevgeņijs Platais.

Bet tas vēl nav viss. Kā zināms, visi pašvaldības policijas busiņi un automašīnas jau sen ir aprīkoti ar videonovērošanas kamerām.

Foto: Riga.lv

Tagad, pateicoties “Milestone” sistēmai, video no tiem reāllaikā var skatīties arī Videonovērošanas centrā. Video no  policistu apģērbam piestiprinātajām kamerām – vēl ne. Bet nākotnē arī tās tiks savienotas ar sistēmu.

Runājot par mākslīgo intelektu, daudzi uzdod jautājumu, vai “Milestone” sistēma spēj atpazīt sejas. Spēj. Bet Latvijā vēl ne. Tam nepieciešama papildu nauda, ​​kuras pašlaik Rīgai nav. Bet kopumā viss ir reāli un pilnībā realizējams nākotnē.

Rīgas jūrmala – kā zem mikroskopa

Pēdējā gada laikā Rīgā ir parādījies daudz jaunu pašvaldības videokameru. Nesen īstenots projekts, lai uzstādītu 30 kameras Bolderājā un Daugavgrīvā. Apskatīsim dažus video no tām.

Foto: Riga.lv

Tilts pār Buļļupi līdzās dzelzceļa tiltam. No tā dažiem ekstrēmistiem patīk vasarā lēkt ūdenī...

Foto: Riga.lv

Bolderājas kapsēta.

Foto: Riga.lv

Un, protams, pludmales Daugavgrīvā un Vakarbuļļos.

Foto: Riga.lv

Viena no viegli pamanāmām kamerām Gobas un Stūrmaņu ielas krustojumā.

Foto: Riga.lv

Vēl dažas kameras uzstādītas vietās, kur kāds negodīgs iedzīvotājs varētu mēģināt nelikumīgi atvest un izmest atkritumus.

Foto: Riga.lv

Pēc Bolderājas un Daugavgrīvas nākamās kameru uzstādīšanas apkaimes būs Vecmīlgrāvis, Maskavas forštate un Ķengarags. Šo projektu ieviešana dzīvē sāksies nākamgad.

Un arī par skaisto!

No ēkas jumta, kur sēž “video policisti”, paveras krāšņs skats uz pilsētu.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Centra darbiniekiem ir iespēja tur atpūtināt acis un izvēdināt galvu. Tik saspringtā darbā tas ir svarīgi.

Mazliet statistikas

Pērn Rīgā reģistrēti 2374 pārkāpumi. Rīgas pašvaldības policijas Videonovērošanas centrs 438 reizes nodeva ierakstus tiesībsargājošo iestāžu kolēģiem.

Šogad galvaspilsētā, pateicoties lielākam kameru skaitam, reģistrēti jau 2809 gadījumi. Izskatīti 4142 ieraksti, 591 no tiem nodots citām tiesībsargājošajām iestādēm. Šādus ierakstus Videonovērošanas centrs arhīvā glabā trīs gadus.

Parastie videoieraksti, kuros nav fiksēti pārkāpumi, tiek dzēsti pēc trim mēnešiem.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv