Rīga nosaukusi labākos: kam piešķirti Atzinības raksti

18. Novembris, 2016

Saskaņā ar tradīciju vienreiz gadā – 18. novembrī, Latvijas Republikas proklamēšanas dienā, – tiek pasniegti Rīgas domes Atzinības raksti, ko saņem cilvēki, kas guvuši īpašus panākumus visdažādākajās jomās. Šogad Rīgas domes Atzinības rakstus saņēma:


Foto:

Jānis Streičs, visslavenākais Latvijas režisors, ar kura filmām ir uzaugušas nu jau vairākas paaudzes. Viņa komēdiju „Limuzīns Jāņu nakts krāsā”, kas uzņemta pirms 40 (!) gadiem, joprojām mīl dažādu vecumu skatītāji, un kinokritiķi pēta šo fenomenu, salīdzinādami Streiča „Limuzīnu” ar Rjazanova „Likteņa ironiju”. Un ar šo filmu vien jau būtu pietiekami iekļūšanai Latvijas kinovēsturē. Taču Streičam ir vēl arī „Teātris” un „Nepabeigtās vakariņas”, „Mans draugs – nenopietns cilvēks” un vēl, un vēl... Kopumā 22 kinolentes, no kurām ikviena ir kā īsta meistarības paraugstunda. Turklāt šogad Jānis Streičs atzīmē savu 80. jubileju.

Šis Atzinības raksts ir kā zīmogs, kas apstiprina to, ko Rīgas Dome man bija dāsni dāvājusi visa jubilejas gada garumā. Tās bija Meistarklases nodarbības Splendid Palace, grandiozais koncerts krastmalā,  dzimšanas dienas svinības Pētera baznīcā, un Gora jubilejas inscenējuma atkārtošana Splenditā 2 decembrī. Paldies!

Foto:

Māra Lāce jau daudzus gadus vada Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un nodrošina nemainīgi augstu profesionālisma līmeni zinātniskajā un izstāžu darbā, kā arī labus panākumus mākslas popularizēšanā. Muzeja ēkas atklāšana pēc veiktās restaurācijas un rekonstrukcijas kļuva par nozīmīgu notikumu Rīgas un visas Latvijas kultūras dzīvē. Šogad muzeja organizētās izstādes „Miervaldis Polis. Ilūzija kā īstenība”, „Boriss Bērziņš (1930–2002). Sudrabs / zelts” un „Janis Rozentāls – 150” piesaistīja ļoti lielu apmeklētāju skaitu, tostarp no ārvalstīm.

Tas ir ļoti patīkami – tas norāda uz to, ka darbs ir ievērots un novērtēts.

Foto:

Foto:

Aigars Apinis un Diāna Dadzīte, paralimpisko spēļu medaļnieki. Cīņa par olimpiskajām medaļām prasa ilgstošu un smagu darbu, ikdienas treniņus un neatlaidību ceļā uz izvirzīto mērķi. Turklāt paralimpiskās medaļas vienmēr nozīmē varoņdarbu, sevis pārvarēšanu un kustību uz priekšu, neskatoties ne uz ko. Tādēļ šīs medaļas ir īpaši vērtīgas. Šogad Riodežaneiro paralimpiskajās spēlēs Latvijas sportisti sasniedza izcilus rezultātus: Aigars Apinis ieguva zelta medaļu diska mešanā, bet Diāna Dadzīte – zelta medaļu šķēpmešanā, uzlabojot pasaules rekordu, kā arī bronzas medaļu diska mešanā.

Aigars Apinis:

Man kā rīdziniekam un sportistam ir ļoti patīkami un svarīgi saņemt šādu apbalvojumu, jo īpaši šajos skaistajos un nozīmīgajos valsts svētkos. Tas nozīmē, ka mūs pamana un ciena.

Diāna Dadzīte: 

Atzinības raksts man kā paralimpietei ir zīme, ka mūsu sportu nepieņem tikai ka spēli un vienkāršu izklaidi, bet kā smagu darbu. Es nodarbojos ar sportu un jebkurš apbalvojums ir kārtējā motivācija ceļā uz jaunām virsotnēm.

Foto:

Ivars Kalviņš, mildronāta izgudrotājs. Šodien jau visā pasaulē pazīst preparātu „Mildronāts”, ko ir radījis mūsu ķīmiķis, Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš. 2015. gadā zinātnieks bija nominēts prestižajai Eiropas Izgudrotāju balvai, tādējādi kļūstot par pirmo Latvijas zinātnieku, kurš izvirzīts šim apbalvojumam. Mildronāta aizliegšanas skandālam, kas šogad uzliesmoja pirms olimpiskajām spēlēm, piemita acīmredzami politisks raksturs, un tas nekādā mērā nespēj aizēnot Kalviņa zinātniskā atklājuma nozīmīgumu. Mēs ar pilnām tiesībām varam lepoties ar savu slaveno zinātnieku, jo ne velti pašā skandāla karstumā sociālajos tīklos parādījās reklāmas sauklis „Rīga – mildronāta dzimtene”.

Atzinība par padarīto darbu – tas vienmēr ir ļoti patīkami jebkuram cilvēkam, arī man, kā zinātniekam.  Latvijā mēs ļoti daudz kritizējam viens otru aizmirstot, ka labs vārds ir labāka motivācija, nekā kritika. Pie mums Latvijā nav īpaši daudz apbalvojumu. Jā, neslēpšu – man ir ļoti patīkami.

Foto:

Raimonds Elbakjans, Latvijā lielākās ielu sporta kustības „Ghetto Games” vadītājs. Ikviens zina, cik liela nozīme ir tam, lai jaunieši sportotu. Taču ar zināšanu vien nepietiek: ir jācenšas panākt, lai jaunatne tiešām izdarītu izvēli par labu sportam un aktīvam dzīvesveidam. Un Raimondam tas izdodas. Ik gadu „Ghetto Games” organizē 70 sporta pasākumu, kuros piedalās tūkstošiem gados jaunu cilvēku. Un Grīziņkalnu Rīgā tie ir padarījuši par īstu sporta dzīves centru.

Atzinības raksts no Rīgas ir visas Ghetto Games komandas nopelns. Nekādā gadījumā ne tikai mans. Savu jauniešu vārdā es izsaku pateicību un mēs apsolām, ka darīsim visu, lai Rīga būtu pati sportiskākā pilsēta pasaulē.

Foto:

Gada rīdzinieks – maestro Raimonds Pauls

Mēs visi Rīgā dzīvojam viņa mūzikas pavadībā – ik dienu un ik stundu Rātsnama zvani skandē Raimonda Paula sacerētas melodijas. Un mūžam steidzīgie pilsētnieki pie Domes ēkas nedaudz palēnina soli, izdzirdējuši „Dāvāja Māriņa”, „Es mīlu tevi tā”, „Dziesmu par pēdējo lapu” vai kādu citu no kopumā 15 Maestro kompozīcijām, kuras par godu viņa 80. dzimšanas dienai ir ietērptas zvanu skaņās.

Raimonda Paula jubileja kļuva par priecīgu notikumu miljoniem viņa pielūdzēju – Maestro sniedza jaunus, brīnišķīgus koncertus, kuros skanēja dažādu žanru melodijas, bet kopumā viņš ir sacerējis vairāk nekā 500 dziesmu, mūziku 30 kinofilmām, 30 teātra uzvedumiem, trim baletiem un neskaitāmus instrumentālus skaņdarbus. Taču patiesībā statistikai nav nekādas nozīmes, jo visi jau tāpat zina, ka Raimonds Pauls ir visu laiku slavenākais un iemīļotākais latviešu komponists.

Un šogad Maestro ir kļuvis par Gada rīdzinieku. Pretendentus uz šo godpilno titulu izvirza pilsētas iedzīvotāji, bet galīgo lēmumu pieņem žūrija, kuras sastāvā ir daudzi sabiedrībā pazīstami cilvēki. Galvenais vērtējuma kritērijs ir tāds, ka kandidātam ir jāpopularizē Rīgas atpazīstamība un jāpiesaista tai uzmanība, tādējādi veicinot pilsētas attīstību. Un kurš gan vēl labāk spēj tikt galā ar šādu uzdevumu, ja ne Raimonds Pauls?! Jau daudzus gadu desmitus viņš godam nes Latvijas un Rīgas vārdu pasaulē, un daudziem cilvēkiem ārzemēs Rīga asociējas tieši ar Raimondu Paulu, bet Raimonds Pauls – ar Rīgu.