Rīgā no 2019. gada 4. līdz 24. maijam notiks ebru darbu izstāde

25. Aprīlis, 2019

Šogad starptautisko Austrumu mākslas un mūzikas festivālu “RUMI FEST” atklāj tradicionālajā turku ebru tehnikā veidotu mākslas darbu izstāde.


Ekspozīcijā iekļauti Ozdenas Aidinas, īpašās festivāla vieses no Turcijas, darbi, kā arī studijas “EBRU RĪGA” audzēkņu un to ģimnāzijas “Maksima” skolēnu un Valsts sociālās aprūpes centra “Rīga” filiāles “Kalnciems” iemītnieku zīmējumi, kuri apgūst un praktizē ebru mākslu.

Izstādes atklāšana notiks Rīgas Rātsnamā (2. stāvā) 7. мaijā plkst. 13.00.

Foto: publicitātes

Atklāšanas dienā Ozdena Aidina improvizētā ebru meistardarbnīcā niedru flautas (neja) pavadījumā ļaus apmeklētājiem ieskatīties savu mākslas darbu radīšanas procesā. Pēc tam katrs klātesošais varēs piedalīties gleznas tapšanā – izvēlēties savam noskaņojumam atbilstošu krāsu un pievienot savu rakstu vai triepienu kopējam daiļdarbam.

Ebru, apbrīnojamajai un savdabīgajai uz ūdens zīmēšanas tehnikai, ko meistari no paaudzes paaudzē nodod tālāk saviem skolniekiem, ir gadsimtiem sena izcelsme. Visvecākais līdz šim zināmais, ārkārtīgi izsmalcinātais ebru mākslas darbs ir radīts 11. gadsimtā, un jau tajā laikā tā izpildīšanas tehnika bija pilnīga un nevainojama. Krāsas klāj uz ūdens virsmas, pēc tam ar speciāliem instrumentiem tām piešķir īpatnēju formu. Krāsas izplaukst ūdenī, un, pateicoties īpašam komponentu sastāvam, nenogrimst. Uz pabeigtā zīmējuma uzliek papīrs, kas iesūc krāsas, un katrs šāds nospiedums ir neatkārtojams un unikāls ar savu ornamentu un krāsu paleti.

Gadsimtu gaitā ebru māksla kļuva par vienu no tehnikām, ko izmantoja manuskriptu noformēšanā, kaligrāfijā, audumos, paklājos un keramikā visā Āzijas teritorijā. Jaunajā glezniecības žanrā jau toreiz sāka veidoties dažādi stili, virzieni un skolas. Mūsdienās senās ebru tradīcijas attīstās laikam līdzi, piesaistot arvien jaunus piekritējus un sekotājus visā pasaulē.

Foto: publicitātes

Ūdenī radīto attēlu, var pārcelt uz auduma, papīra, koka, stikla un keramikas. Ebru māksla nav vienkārši māksla. Tā ir ūdens caurspīdība un tīrība, krāsu un iedvesmas trakums, nepārspēta mākslinieka meistarība, apkārtējās pasaules nevainojamība un skaistums, ko vienā veselumā apvieno un stiprina dievišķais vienreizīgums.

Šī apbrīnojamā izstāde un Ozdenas Aidinas vadītās meistardarbnīcas radīs labu pamatu savstarpējai izpratnei un kultūras saišu stiprināšanai, atklās iepriekš nezināmus bagātās turku kultūras aspektus un iepazīstinās apmeklētājus ar daudzu gadsimtu mākslas mantojumu, palīdzēs apgūt zīmēšanas tehniku un noslīpēt senās mākslas meistarību. Ņemot vērā, ka Turcija ir nozīmīgs mūsu valsts stratēģiskais partneris vairākās jomās – ekonomikā un dažādās rūpniecības nozarēs – izstāde atvērs jaunu lappusi kultūras apmaiņas jomā starp valstīm, kā arī palīdzēs tuvināt tautas un tradīcijas.

Foto: publicitātes

Ebru darbu izstāde - no 2019. gada 7. līdz 24. maijam. Norises vieta: Rīgas Rātsnams (2. stāvs). Ieeja brīva.

Lūdzam pievērst uzmanību, ka  dažas meistarklases ir par samaksu. 

Meistardarbnīcas un semināri

Visas nodarbības vada Ozdena Aidina (Turcija)

Tālr:+371 29572046

5. maijā plkst. 12.00

 • Mācību seminārs bērniem
 • Norises vieta: Biedrība “AUSTRUMU KULTŪRAS CENTRS”. Priedaines iela 46, Rīga
 • Dalības maksa: 20 eiro

6. maijā plkst. 15.00

 • Mācību seminārs pieaugušajiem
 • Norises vieta: Biedrība “AUSTRUMU KULTŪRAS CENTRS”. Priedaines iela 46, Rīga
 • Dalības maksa: 20 eiro

8. maijā plkst. 13.00

 • Meistardarbnīca
 • Norises vieta: Ģimnāzija “Maksima”, Bultu iela 10, Rīga

9. maijā plkst. 17.00

 • Meistardarbnīca
 • Norises vieta: Ģimnāzija “Maksima”, Bultu iela 10, Rīga

10. maijā plkst. 17.30

 • Padziļināta ebru tehnikas apguve
 • Iepriekšēja pieraksta grupas.
 • Norises vieta: Biedrība “AUSTRUMU KULTŪRAS CENTRS”. Priedaines iela 46, Rīga
 • Dalības maksa: 25 eiro

Foto: publicitātes