Rīgā iedarbinātas strūklakas
Sākot no maija Rīgā pakāpeniski tiek iedarbinātas strūklakas

7. Maijs, 2018

No 1. maija iedarbināta strūklaka “Nimfa”, kas atrodas pie Latvijas Nacionālās operas un ir vecākā strūklaka Rīgā – tā darbojas kopš 1887. gada. Par godu valsts svētkiem, 4. maijam, iedarbināta strūklaka pie Kongresu nama, kā arī viena no vecākajām strūklakām Vērmanes dārzā (1887. gads).


Iedarbinātas arī abas peldošās strūklakas Pilsētas kanālā. Viena no tām atrodas pie operas ēkas, otra – pie Bastejkalna.

Foto: Riga.lv

Kopumā Rīgā ir 12 strūklakas. Tehnisku iemeslu dēļ pagaidām tiek atlikta Bastejkalna strūklakas iedarbināšana. Savukārt krāsainā strūklaka pie Kongresu nama rudenī pārcietusi remontu – uzlabota dezinfekcijas līdzekļu izdalīšanas sistēma. Tas tāpēc, ka šo strūklaku cilvēki ne tikai vēro – cilvēki, kuri pastaigājas pa parku pie Kongresu nama, jo īpaši bērni, šajā strūklakā ir iecienījuši mērcēt kājas.

Rīdziniekus un pilsētas viesus pret strūklakām aicina attiekties uzmanīgi. Nevajag censties iekāpt strūklakās, jo tas var sabojāt to sprauslas. Izņēmums – tā saucamie “seklie” baseini (kā, piemēram, Ziedoņdārzā). Tāpat strūklakās nedrīkst mest akmeņus un smiltis, kā arī tajās peldināt suņus, jo šādas darbības var likt aizsērēt filtram.

Par strūklaku atbildīgie Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta speciālisti atzīmē, ka bojājumu novēršana ir dārga, turklāt uz remonta laiku strūklakas pārstāj darboties. Lai salabotu strūklaku, no tās jāizsūknē viss ūdens, pēc tam jāveic remonts un no jauna jāiepilda ūdens. bet, piemēram, Kongresu nama strūklakas darbībai nepieciešami 70 kubikmetri ūdens – tās ir aptuveni 350 standarta izmēra vannas.

Foto: Riga.lv

Kas tiek darīts ar monētām, kuras tūristi katru gadu ir sametuši strūklakās? Pēc Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta vadītāja Anatolijs Aļeksejenko vārdiem, agrāk, kad katrā valstī apgrozībā bija savas monētas, pēc strūklakās iemestajām monētām varēja pateikt, kādi viesi vasarā pabijuši Rīgā. “Man pat ir albums ar no strūklakām savāktām monētām. Tagad galvenā valūta, kas tiek mesta ūdenī, ir eiro,” stāsta Aļeksejenko.

Foto: Riga.lv

Pēc viņa vārdiem, viens no interesantākajiem jaunajiem objektiem starp strūklakām ir interaktīvā strūklaka, kas atrodas Kronvalda parkā un kuru var kontrolēt ikviens garāmgājējs. Tāpat cilvēkiem patīk peldošās strūklakas, kas atrodas pilsētas kanālā – tās veido varavīksnes, kuras ar rokām cenšas aizsniegt tie, kuri ar laivām vizinās cauri kanālam. Iespējams, ka tuvākajā laikā tiks uzstādītas vēl vairākas līdzīgas mazās strūklakas. Bet lielākas struktūras pagaidām nav plānots uzstādīt.