Rīgā atvērta otra brīvbode jeb freeshop

1. Augusts, 2018

Brīvbode - bode jeb veikals, kur lietas nemaksā naudu. Šonedēļ Turgeņeva ielā 13 tika atvērta jau otrā brīvbode Rīgā, kur turpmāk ik ceturtdienu no 15:00 - 19:00 ikviens tiek aicināts mainīties, paņemt vai atstāt lietas - grāmatas, apģērbu, virtuves un interjera priekšmetus vai ko citu. Pirmā brīvbode darbojas jau kopš iepriekšējās vasaras katru dienu no 14:00 - 22:00 mākslas rezidencē D27 Dzirnavu ielā 27.


Brīvbodes kā alternatīvu ierastajam veikala apmeklējumam  piedāvā organizācijas Free Riga rezidenti. Godīga resursu izmantošana, bezatkritumu dzīvesveids, DIY (Do It Yourself) estētika un atbildīga rīcība pret apkārtējo vidi ir vieni no Free Riga darbības principiem, ko pilnā mērā ietver arī brīvbodes koncepts.

Foto: Thrift Shop Huntress

Brīvbode “radošajā stropā” jeb mākslās rezidencē D27 Dzirnavu ielā 27 darbojas jau gadu, kur atstātie priekšmeti nereti kalpojuši arī par iedvesmu izstādēm, performancēm un rezidences telpu iekārtojumam. Toties tuvējā Maskavas forštatē izveidotajai brīvbodei galvenais fokuss ir kļūt pa rajona tikšanās punktu, līdz ar ko uz Turgeņeva 13 katru ceturtdienu var nākt arī tukšām rokām.

Free Riga rezidenti iekārtojuši ērtus dīvānus, kuros palasīt kādu plauktā atrastu grāmatu, padzert tēju, sapucēties spoguļa priekšā vai pie šujmašīnas salabot saplēsto apģērbu.

Foto: Thrift Shop Huntress

Viena no T13 brīvbodes izveidotājām, Alise Ziemule stāsta: “2013. gadā savu Erasmus praksi pavadīju Berlīnē, darbojoties organizācijā Kulturlabor Trial&Error. Viens no viņu darbības laukiem bija arī apģērbu swapshop jeb “apmaiņas bodes” vadīšana Neukolln apkaimē. Reizi nedēļā tas pārvērtās par īstu skudrupūzni - puiši sēdēja stundām pie šujmašīnām, mācoties sašūt savas caurās džinsas, skraidīja bērni, ritēja sarunas vismaz piecās valodās un kaimiņiene, nerunājot ne vācu ne angļu valodās, ik nedēļu ar saldumu paplāti ieradās un pacienāja visus klātesošos. Tas bija lieliski un noteikti šo vietu, kas strādā aizvien, varu saukt par savu iedvesmu veidot līdzīgu vietu šeit Rīga. Es vēlētos, lai šī telpa kļūst par neoficiālu apkaimes tikšanās vietu, kur mantu apmaiņa ir pirmais solis sarunas uzsākšanai starp svešiniekiem. Te nav svarīgs tavs sociālais statuss, finansiālais stāvoklis, vecums, tautība.”