Rīgā atklāta pirmā kafejnīca, kurā strādā cilvēki ar invaliditāti

14. Jūnijs, 2019

“RB Cafe” ir sociālais uzņēmums, kas apmeklētājiem piedāvā konditorejas izstrādājumus, kafiju, un savas telpas pasākumu rīkošanai. Bet šī vieta stipri atšķiras no tradicionālajām konditorejām – gandrīz visus procesus ar nelielu atbalstu šajā nelielajā uzņēmumā veic cilvēki ar funkcionāliem vai intelektuālās attīstības traucējumiem. Pasākumā, kas bija veltīts kafejnīcas atklāšanai, pabija arī Rīga.lv .


Sociālais uzņēmums “RB Cafe” ir atvērts ar Rīgas domes Labklājības departamenta atbalstu un pateicoties finanšu institūcijas “Altum” grantam. Grants paredzēts sociālo uzņēmumu atbalstam, lai padarītu dzīves labākas tiem, kuriem klājas grūti, tādējādi palīdzot arī visai sabiedrībai kopumā. 

Svetlana ir otrās grupas invalīde. Meitene nav spējusi atrast labu darbu, tāpēc apmeklējusi specializētu dienas centru, lai iegūtu noteiktas prasmes. “Es tur mācījos, kā klāt galdus, un tur mani pamanīja šī projekta vadītājs, piedāvāja darbu šeit. Šodien ir daudz cilvēku, tādēļ ir neliels satraukums, bet es zinu, ka es tikšu ar visu galā,” stāvot pie kafijas automāta un ar smaidu lejot kafiju, savu pirmo interviju sniedz Svetlana.

Kopumā šajā uzņēmumā ir nodarbināti seši cilvēki ar invaliditāti. Mēs jūs iepazīstināsim ar katru no viņiem.

Anita, konditore

Foto: Riga.lv

Lūk, ko par Anitu stāsta kolēģi: līdzsvara un harmonijas dieviete, kura reizē ir arī pedantiska darbaholiķe ar radošu un autentisku personību. Anita tiecas vienmēr virzīt savu radošo potenciālu, lai apgūtu jaunas prasmes, jo viņai nepatīk darīt to, kas jau reiz ir darīts.

Dzīves moto: “Dzīvot ar pateicību, bez liekulības un pārmetumiem, vairojot mieru un mācoties mīlēt”.

Emīlija, konditora palīdze

Foto: Riga.lv

Kolēģi Emīliju raksturo šādi: šūšanas pavēlniece un smaidīgākā būtne komandā. Emīlija ir cīrulis, kas piepilda savu apkārtni ar siltumu un sirsnību kā rīta saule. Vienmēr ierodas laicīgi, dievina cept un jo īpaši - ēst saldas kūciņas. Emīlijai ir skanīgi smiekli un pozitīvs skats uz katru izaicinājumu. Emīlija šuj sev kleitas, jāj ar zirgiem, glezno dabas ainavas un vienmēr pārliecināsies, vai tev šodien viss ir labi.

Dzīves moto: “Esi pozitīvs, smaidi un smejies! Pasaule ir skaista!”

Svetlana, barista

Foto: Riga.lv

Kolēģi Svetlanu raksturo šādi: kā īsta barista ciena labu kafiju un tās iedvesmojošo smaržu. Svetlana nevar iedomāties savu rītu bez kafijas, bet arī bez skaļi skanošas mūzikas mājās, kad var gan uzdejot, gan uzdziedāt, lai diena sākas ar smaidu, jo Svetlana zina, ka smaids izglābj pasauli.

Dzīves moto: “Nepadodies, bet ar smaidu pieņem dzīvi kā svētkus!”

Silvija, pārdevēja

Foto: Riga.lv

Lūk, ko kolēģi stāsta par Silviju: miera osta, kurā ikviens var pasmelties mieru un saskaņu. Silvija mīl garīgu mūziku un garšīgi pagatavot dažādus našķus, kā arī sāļos ēdienus, piemēram, iecienīto dārzeņu sautējumu, ko varētu baudīt teju katru dienu. Silvijā ir ne tikai iekšējs spēks - smalkā meitene spēj noskriet sprintu, būt stipriniece noliktavā un darīt visu, kas nepieciešams, jo zina, ka ir spēcīga Radītāja ticībā.

Dzīves moto: “Mieru, tikai mieru, viss notiks tā, kā kam jānotiek!”

Diāna, kasiere

Foto: Riga.lv

Diānu kolēģi raksturo šādi: četrriteņu miniatūrā ātrbraucēja ar austrumniecisku temperamentu. Burāt Atlantijas okeānā, dziedāt gospeļu korī, nobraukt pusmaratonu, spēlēt ratiņtenisu, uzstāties Arēna Rīgā, pārliecinoši braukt pa Vecrīgas bruģi, mīlēt un rūpēties par cilvēkiem – tas viss ir par Diānu. Pārtiek no gaisa un mīlestības, bet ļoti garšo tējas un pavlovas.

Dzīves moto: “Mīlestība var visu - pārvarēt gan kalnus, gan lejas, gan okeānus. Svarīgi ir piedzīvot katru dienu kā dāvanu! Katram ir savs īpašais dzīves uzdevums, arī būt kādam līdzās ir īpaši. Būt klāt, kad otrs piepilda savu sapni, ir īpaši!”

Ivo, konditors

Foto: Riga.lv

Bet par Ivo kolēģi stāsta šādi: darbības cilvēks, kurš vienmēr atradīs, ar ko nodarboties. Ne mirkli nestāv uz vietas, bet uzmana visu un visur. Racionāls, laipns, labsirdīgs, gādīgs un muzikāls jaunietis, kuram patīk spēlēt bungas, aizraujas ar aušanas darbiem, rada gobelēnus, paklājus un segas, un ir drosmīgs pret jebkuru jaunu izaicinājumu. Lepojas, ka tētis jau septiņu gadu vecumā iemācīja braukt ar mašīnu.

Dzīves moto: “Doties uz priekšu un sasniegt, nepārtraukt mācīties un priecāties par dzīvi!”


Par godu īpašās kafejnīcas atvēršanai noritēja neliela ceremonija. Atbalstītāju, draugu un domubiedru ir daudz, tāpēc kafejnīcas telpās nebija vietas visiem, kuri bija ieradušies uz atklāšanu, taču priecīgi bija visi. Tiesības veikt pirmo pirkumu tika dotas Labklājības ministrijas pārstāvjiem, bet visiem pārējiem rindā pēc kafijas un smalkmaizītēm bija jāstāv pat vairākas minūtes.

Foto: Riga.lv

Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte iegādājās smalkmaizītes arī kolēģiem, un portālam pastāstīja: “Šis ir ļoti labs sociālās uzņēmējdarbības piemērs, kur pievienotā vērtība ir patiešām jūtama: pirmkārt, tas vispirms ir labs deinstitucionalizācijas piemērs, otrkārt, cilvēki, kuri vēl pirms kāda laika neprata nogriezt maizi, ar individuālu programmu palīdzību ir kļuvuši par patstāvīgiem cilvēkiem, viņi šeit strādā, nopelna naudu, redz sava darba augļus, redz cilvēku reakciju uz to, ko viņi dara. Mans novēlējums – lai šādai iestādei, kas ir pirmā tāda veida Rīgā, būtu daudz klientu, un es aicinu uzņēmumus apdomāt iespēju par sadarbību ar šo kafejnīcu,” smaidot saka Irēna Kondrāte un saka, ka visa produkcija, kas šeit tiek cepta, ir pagatavota ar īpašu mīlestību un ar pilnīgi citu pievienoto vērtību. Tāpat departamenta direktore uzsvēra, ka departaments rīkos pārrunas ar politiķiem, lai šādu sociālo uzņēmumu finansēšanai tiktu palielināti līdzekļi.

“RB Cafe” adrese: Bruņinieku iela 63.