Rīgā aizvadītas pirmās vecāka gadagājuma cilvēku aprūpes speciālistu sacensības (FOTO)

30. Septembris, 2019

Pagājušās nedēļas beigās pirmo reizi Latvijā aizvadītas aprūpētāju sacensības. Par galveno balvu – Lielo kausu, kas turpmākajās sacensībās tiks nodots nākamajiem uzvarētājiem – sacentās 13 komandas no dažādiem sociālās aprūpes centriem. Konkursa mērķis ir paaugstināt sociālā darbinieka profesijas prestižu un šo profesiju popularizēt. Rīkotāji neslēpj, ka nozarē pašlaik ir ļoti jūtams darbinieku trūkums…


Sacensības norisinājās Rīgas sociālās aprūpes centra “Mežciems” telpās. Visas dienas garumā komandas sacentās, lai noskaidrotu, kura no tām ir labākā. Katrā komandā bija divi darbinieki no Rīgas pašvaldības ilgstošas sociālās aprūpes iestādēm, kā arī iestādēm, kuras ar Rīgas pašvaldību ir noslēgušas līgumu par šādu pakalpojumu sniegšanu. Lai noskaidrotu, kura komanda ir vislabākā, dalībniekiem pēc iespējas ātrāk un veiksmīgāk bija jāatbild uz teorētiskās daļas jautājumiem, kā arī jātiek galā ar praktiskiem uzdevumiem. Piemēram, jānomaina autiņbiksītes gulošam slimniekam, pēc tam viņš jāpārģērbj, jāiesēdina ratiņkrēslā, un tamlīdzīgi. Aprūpējamie cilvēki izvēlēti no īpaši pieaicinātiem brīvprātīgajiem. Visu uzdevumu izpildei bija laika ierobežojums un to, kā komandas ar tiem tika galā, no malas vērot nevarēja – zālē vienmēr atradās tikai komandas locekļi, “aprūpējamais klients” un tiesneši.

Vēlāk uz koncertu ar grupas “Lauku muzikanti” piedalīšanos tika aicināti visi dalībnieki.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Tiesneši izvērtēja darbinieku prasmes izmantot tehniskos un papildu līdzekļus, ievērojot ergonomikas principus. Izpildot uzdevumu, “klientam” bija jājūtas ērti, bet pats darbinieks nedrīkst apdraudēt savu veselību, piemēram, traumēt muguru. Tāpat tika izvērtēts arī komandas darbs – vai pareizi koordinētas darbības, vai darbinieki viens otram nav traucējuši, vai problēmu ir saskatījuši, ieejot “klienta” istabā un vai uzreiz var pateikt, kas viņiem nepieciešams.

Foto: Riga.lv

Labākie aprūpētāji apbalvoti ar goda rakstiem un piemiņas balvām. Piemēram, nominācijā “Labākais kognitīvo uzdevumu veicējs” apbalvojumu saņēma Sanda Ziemele no pansionāta “Gaiļezers”. Viņa godīgi sacīja, ka mīl savu darbu. Jo īpaši viņai ir patīkami dzirdēt siltus vārdus no tiem, ar kuriem viņa strādā, ir patīkami apzināties, ka tevi gaida.

Foto: Riga.lv

Galveno balvu – Lielo kausu, kas jāglabā līdz nākamajām sacensībām, kā arī vairākus goda rakstus izcīnīja Rīgas pansionāta “Stella maris” komanda –Baiba Luika un Anita Šumska.

Foto: Riga.lv

Mēs uzvarētājām pajautājām, kas viņu ikdienas darbā viņām šķiet visgrūtākais. Izrādās, ka tieši fiziskais faktors nogurdina visvairāk (smagi slimi klienti mēdz būt smagi). Bet kā patīkamāko viņi nosauca to, ka klienti viņas mīl un gaida.

Atzīmējam, ka šīs nebūt nav pirmās balvas, kas piešķirtas sociālajam centram “Stella maris”. Pirms diviem gadiem šī pansionāta komanda, piedaloties starptautiskajās cilvēku aprūpēšanas sacensībās Igaunijā, starp 18 komandām uzvarēja veselās divās nominācijās - “Labākais komandas darbs” un “Labākā iestāde”, saņemot analoģisku kausu, kas nākamajās sacensībās jānodod jaunajiem uzvarētājiem.

Foto: Riga.lv

Konkursu rīkoja Rīgas domes Labklājības departaments.

Konkursa mērķis ir uzlabot ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojumu kvalitāti, paaugstināt darbinieku kvalifikāciju un savas profesijas prestižu sabiedrībā, kā arī paaugstināt darbinieku motivāciju un veicināt piederības sajūtu savai profesijai.