RĪGA 2018. Galvenie gada notikumi

27. Decembris, 2018

Ar ko 2018. gadā atmiņā palikusi Latvijas galvaspilsēta? Kā Rīga atcerēsies Latvijas valsts dibināšanas simtgades gadu? Kādi svarīgi lēmumi pieņemti un kādi projekti uzsākti 2018. gadā?


Izglītība: Rīgas skolās vairs nav otrās maiņas, turpinās mācību iestāžu renovācija

Foto: Riga.lv

 • Aizejošajā gadā Rīgas Franču liceja vecāko klašu audzēkņi pārcēlās uz skolas vēsturisko ēku Kr. Valdemāra ielā. Pateicoties tam Rīgas Franču licejs var atteikties no otrās maiņas un tagad visās galvaspilsētas skolās bērni mācīties sāk no paša rīta. Sīkāk par jaunās ēkas atklāšanu - šeit.
 • Pašvaldība turpināja izglītības iestāžu ēku renovācijas programmu. 2018. gada vasarā remonti veikti 83 skolu ēkās un 67 bērnudārzos. Par to, kā un kādi darbi tika veikti skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs, lasiet šeit.
 • Turpinās Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas ēkas renovācija, tiek pārbūvēta Rīgas Angļu ģimnāzijas ēka, sākta piebūvju projektu izstrāde Rīgas Klasiskās ģimnāzijas un Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas ēkām.

Foto: Riga.lv

 • Pie vairākām galvaspilsētas skolām izbūvēti jauni stadioni. Šī gada uzmanības centrā bija skolas Imantā un Mežciemā, 2019. gadā pilsēta pievērsīsies Pļavnieku un Ziepniekkalna mācību iestāžu infrastruktūrai. Sīkāk lasiet mūsu materiālā
 • Aizejošajā gadā uzstādīti arī deviņi jauni tipveida rotaļu laukumi dažādās Rīgas apkaimēs – Brasas skvērā, Ķengaraga parkā, Dārziņos, Jūrmalas gatvē, Vecmīlgrāvī, utt. 
 • 2018. gadā uzsākti vērienīgi projekti nākotnei – uzsākta divu pavisam jaunu skolu ēku būvniecība Mežaparkā un Jaunciemā.

Sociālais atbalsts: brīvpusdienas visiem skolēniem, pabalsti pedagogiem

Foto: Riga.lv

 • No 2018. gada 1. septembra skolās brīvpusdienas pienākas arī vidusskolēniem. Tādējādi bezmaksas ēdināšana tiek nodrošināta visu klašu audzēkņiem. 
 • No 2019. gada 1. janvāra Rīgas pašvaldība bija plānojusi ieviest bezmaksas ēdināšanu arī bērnudārzos. Taču jaunievēlētā Saeima vēl aizvien nespēj izveidot valdību, tādējādi nav iespējams pieņemt arī 2019. gada budžetu un Rīgas dome dzīvos ar pašreizējo budžetu. Kamēr Saeima neapstiprinās valsts budžetu, Rīgas dome plānos 2019. gada izdevumus, ņemot vērā 2018. gada budžetu. Tas ir, viena 2019. gada mēneša tēriņi sastāda 1/12 no 2018. gada izdevumiem. Tāpēc arī tiek iesaldēta jaunu programmu īstenošana. Bezmaksas ēdināšana Rīgas bērnudārzos var tikt ieviesta 2019. gada septembrī!
 • 2018. gadā Rīgas pašvaldība palielinājusi līdzfinansējuma apmēru, lai uzturētu bērnus privātajos bērnudārzos. Līdzfinansējuma apmērs – 231 eiro par bērnu vecumā no pusotra līdz četriem gadiem, 174,88 eiro – par bērnu vecumā no pieciem līdz sešiem gadiem. Vēl pašlaik iespējams saņemt pabalstu 129,99 eiro apmērā, lai nodrošinātu aukli.
 • No 2018. gada Rīgas pašvaldība pamatskolu un vispārizglītojošo vidusskolu pedagogiem, kā arī bērnudārzu pedagogiem un pedagogu palīgiem (auklītēm) nodrošina veselības apdrošināšanas polises.
 • No 2018. gada 1. augusta pabalsti braukšanai sabiedriskajā transportā pienākas Rīgas teritorijā deklarētiem daudzbērnu ģimeņu vecākiem (daudzbērnu ģimenēs ir trīs un vairāk bērnu vecumā līdz 18 gadiem vai jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem, ja viņi mācās vispārizglītojošā mācību iestādē vai augstskolā).
 • Aizejošajā gadā palielināta Rīgas domes līdzfinansējuma daļa, lai uzturētu cilvēkus sociālās aprūpes centros – no 250 līdz 400 eiro, ģimenes tipa centrā – līdz 640 eiro mēnesī.
 • Pabalsts mājokļa pielāgošanai cilvēkiem ar kustību traucējumiem palielināts no 2134 līdz 4000 eiro.

Satiksme: maģistrālo un iekškvartālu ielu remonti, jaunu stāvvietu izveide mikrorajonos, Jana Gēla koncepcija

Foto: publicitātes

 • Aizejošajā gadā Rīgas dome paziņojusi, ka uzsāks projektu, kas risinātu problēmu ar sastrēgumiem, kas veidojas Sarkandaugavas dzelzceļa pārbrauktuves dēļ. Tiks izbūvēts alternatīvs ceļš pāri dzelzceļam – Viestura prospekta un Tvaika ielas savienojums. Sīkāka informācija - šeit.
 • Ielas segums atjaunots centra ielās – Brīvības, Elizabetes, Kr. Valdemāra, Dzirnavu, Stabu, Merķeļa ielās, Aspazijas un Kalpaka bulvāros. 
 • Rīgā turpinās starpkvartālu ielu remontdarbi 16 apkaimēs – Purvciemā, Vecmīlgrāvī, Bolderājā, Ķengaragā, Dārzciemā, Juglā, Sarkandaugavā, un citur. Kopumā šiem darbiem piešķirti 4 miljoni eiro. Šeit atrodams saraksts ar adresēm, kur veikti remontdarbi.

Foto: Riga.lv

 • 2018. gadā pilsēta sākusi risināt jautājumu par autostāvvietu trūkumu daudzdzīvokļu māju pagalmos. Apkaimju ielu – Hipokrāta, Lielvārdes, Vaidavas, Rušonu, Valdeķu un Ēbelmuižas ielu “kabatās” izbūvētas pirmās bezmaksas autostāvvietas. Par to, kā Rīga plāno turpmāk risināt mikrorajonu dzīvojamo māju autostāvvietu deficīta problēmu, lasiet mūsu materiālā.
 • Nākamgad Rīgas dome rīkos eksperimentuautomobiļu satiksmei slēgs Kr. Barona ielu.

Mājokļi: daudzdzīvokļu māju renovācijas programma un apkures sezonas problēmas

Foto: Riga.lv

 • Aizejošā gada sākumā startēja Rīgas domes atbalsta programma, kuras mērķis bija uzlabot galvaspilsētas dzīvojamā fonda tehnisko stāvokli. Daudzdzīvokļu mājas tagad var saņemt pašvaldības finansējumu 50% apmērā no tāmes par mājā veiktajiem remontdarbiem vai renovāciju. Vēlreiz atgādinām, kā saņemt līdzfinansējumu - šeit.
 • Astoņās Rīgas daudzdzīvokļu mājās jau noslēgušies remontdarbi, kurus daļēji apmaksā pašvaldība. Šajā materiālā mēs pastāstām par dzīvojamo māju pieredzi, izlemjot veikt remontu un par to, kā šī programma darbosies 2019. gadā.
 • Viens no nepatīkamākajiem aizejoša gada notikumiem ir apkures sezonas traucējumi – konstatētas problēmas ar apkures sistēmām pašās daudzdzīvokļu mājās. Siltumtīklu stāvoklis daudzās galvaspilsētas daudzdzīvokļu mājās ne tuvu nav ideāls. Vairs nepietiek ar siltumtīklu uzturēšanu darba stāvoklī, vairākos gadījumos nepieciešams kapitālremonts. Pavasarī, pēc apkures sezonas beigām, Rīgas pašvaldība pēc iespējas ātrāk piešķirs līdzekļus šādiem remontdarbiem – nav izslēgts, ka ņemot vērā esošo situāciju, nauda tiks novirzīta no daudzdzīvokļu māju renovācijas līdzfinansēšanas programmas.  

Pilsētas tēls: Mežaparka estrādes pirmā rekonstrukcijas kārta, vēsturisko ēku fasāžu restaurācija

Foto: Riga.lv

 • 2018. gada jūnijā – pirms grandiozajiem un Latvijas simtgadei veltītajiem XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem un pēc pirmās rekonstrukcijas kārtas tika atvērta Mežaparka Lielā estrāde. Pēc rekonstrukcijas Mežaparka estrādes teritorija kļuva par 50 tūkstošiem kvadrātmetru lielāka, kā pirms tam. Tagad tās platība ir 146 439 kvadrātmetru. Koristu ērtībām tika izbūvētas papildu koka tribīnes, kas nodrošināja papildu 2292 vietas dziedātājiem, tādējādi uz skatuves vienlaicīgi varēja atrasties 9802 koristi. Savukārt skatītāju zona tagad ir 22 197 kvadrātmetru liela un tagad estrādē ir 30 557 skatītāju sēdvietas iepriekšējo 23 000 vietā. Vēl priekšā ir rekonstrukcijas otrā kārta. Par to, kā mainīsies Mežaparka Lielā estrāde – lasiet mūsu materiālā.
 • 2018. gadā maksimālais pašvaldības līdzfinansējuma apjoms programmas “Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums kultūrvēsturiskā būv mantojuma saglabāšanai 2018. gadā” tika paaugstināts no 14 000 līdz 20 000 eiro. Interese par programmu bija liela – gada laikā saņemti 134 pieteikumi, uz līdzfinansējuma saņemšanu pretendēja vairāk kā 80 no tiem. Ievērojamākie objekti, kas saņēmuši finansējumu, ir ēkas Eksporta ielā 4, Tērbatas ielā 28, Čaka ielā 55, Mednieku ielā 7. Līdzfinansējums ļāvis restaurēt griestus Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā Katoļu ielā 2, Stabu un Ģertrūdes ielu namu durvis. Šogad svarīgi bija tas, ka pieteikumus līdzfinansējuma saņemšanai varēja iesniegt ne tikai Rīgas vēsturiskajā centrā esošo māju īpašnieki, bet arī apkaimju īpašnieki, jo arī apkaimēs ir saglabājies daudz interesantu objektu, kas pārstāv kultūras vērtības. Šādas ēkas ir Āgenskalnā un Sarkandaugavā, Teikā, Maskavas forštatē, Torņakalnā un Vecāķos…
 • Rīga turpina cīnieties ar vienaldzīgajiem graustu īpašniekiem. Kopš 2013. gada janvāra ēkām, kurām piešķirts graustu statuss, tiek piemērota paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā. Diemžēl nereti grausti ir kultūras un arhitektūras pieminekļi: īpašnieki nerūpējas par ēkām, savukārt pašvaldībai nav tiesību ieguldīt līdzekļus svešā īpašumā. Aizejošais gads sev līdzi paņēmis lielo vēsturisko ēku Kalnciema ielā, kuru pēc ugunsgrēka atjaunot vairs nav iespējams. Savukārt Rīgas dome iestājas par stingrākiem sodiem nekustamā īpašuma saimniekiem par to, ka viņi par saviem īpašumiem nerūpējas. Sīkāk par situāciju ar graustiem lasiet šeit.
 • Rīgas dome, pārņemot savā īpašumā Lielos kapus, uzsākusi to sakārtošanu. Rīgas Brāļu kapos veikta sienas, skulptūru atjaunošana un ierīkotas elektrības un apgaismojuma sistēmas.
 • Viesturdārzā atjaunots piemineklis, kas veltīts Dziesmu svētkiem un Aleksandra vārti (Triumfa arka), veikti labiekārtošanas darbi memoriālā nacisma upuru piemiņai Rumbulā.
 • Turpinās darbi Rīgas Centrāltirgus teritorijā, tuvākajā laikā durvis vērs izremontētais Gastronomijas paviljons. Darbu atjaunojis arī Āgenskalna tirgus un tā vēsturisko ēku sagaida rekonstrukcija.
 • Savukārt Rīgas Zooloģiskajā dārzā turpinās “Āfrikas savannas” būvniecības darbi.

Foto: Riga.lv