Rīga 2017 – ar ko mums paliks atmiņā aizejošais gads?

29. Decembris, 2017

Pavadot 2017. gadu, atceramies visspilgtākos notikumus un vissvarīgākos projektus. Ko tad Rīgai dāvājis tās aizbildņa, kas grezno vecpilsētas baznīcu smailes, – Gaiļa – gads?


45 vēsturiskām ēkām atjaunotas fasādes

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Nereti rīdzinieki žēlojas, ka par pilsētas centra skaistākajām ēkām, kas denacionalizācijas procesā nonākušas privātpersonu īpašumā, pienācīgi nerūpējas, apdraudot galvaspilsētas kultūras mantojuma saglabāšanu. Taču 2017. gadā daudzu vēsturisko ēku fasādes beidzot sāka pārtapt. Un tas noticis, pateicoties tam, ka Rīgas pilsētas pašvaldība ieviesusi vēsturisko ēku renovācijas finansiālā atbalsta mehānismu, un tas īpašniekiem, kuriem pieder īpašumi ar augstu kultūras vērtību, kļuvis par stimulu sākt savu namu remontdarbus. Pašvaldības atvēlētais līdzfinansējums vienam objektam bijis līdz 14 000 eiro. 2018. gadā savu efektivitāti pierādījušā projekta realizācija noteikti tiks turpināta!

Viss baltā: rekonstruēta Dzemdību nama ēka

Foto: Riga.lv

Septiņus stāvus augstā Rīgas Dzemdību nama ēka 2018. gadā svinēs savu 40 gadu jubileju. Gandrīz četru gadu desmitu laikā ēkā ne reizi nav veikts kapitālais remonts, līdz beidzot 2017. gadā tika veikta ēkas renovācija – nosiltināta fasāde un nomainīti logi. Vienlaikus ēkā tika optimizēts mikroklimats, kā arī veikti iekštelpu apdares darbi. Pēc remonta Rīgas Dzemdību namam ir arī jauns ārējais veidols – ierastos sarkanos ķieģeļus nomainījis dizains siltos smilškrāsas toņos. Atzīsimies: rīdzinieki ne uzreiz pieņēma jauno dzemdību nama „ietērpu”, taču pakāpeniski pierada pie tā. Siltināšanas dēļ nebija iespējams saglabāt sākotnējo ēkas fasādes apdari, bet jauno māmiņu un visjaunāko rīdzinieku komforts tomēr ir vissvarīgākais.

 

Padomju laikā celtā dzīvojamā fonda renovācija – Rīgas dome sola palīdzēt

Foto: Riga.lv

2017. gadā Rīgas pilsētas pašvaldība piedāvāja plānu, kura mērķis ir motivēt dzīvokļu īpašniekus sākt savu kolektīvo īpašumu – dzīvojamo māju – renovāciju. Rīgas dome ir gatava piešķirt 90% nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi uz laiku līdz diviem gadiem, ja dzīvokļu īpašnieki veidos biedrības, pārņems namu pārvaldīšanu no „Rīgas namu pārvaldnieka” (RNP) un noslēgs ar RNP vai citu apsaimniekotāju līgumu par mājas pārvaldi. Dzīvokļu īpašnieku biedrības izveidošana un šāda līguma noslēgšana ir pirmais solis lēmuma par mājas renovāciju pieņemšanai. Rīgas dome sola arī līdzfinansēt līdz pat 50% no remontdarbiem. Šo procedūru juridiskais mehānisms tiks izstrādāts 2018. gada sākumā. Atgādinām, ka līdz 2020. gadam rīdziniekiem dzīvojamo māju renovācijai ir pieejams līdzfinansējums arī no ES fondiem.

Vienmēr 1. – jaunā tramvaja līnija pasažieru vidū kļuvusi par vispieprasītāko maršrutu

Foto: Riga.lv

Pagājušajā vasarā Rīgā atkal sāka kursēt 1. tramvajs, cauri pilsētas centram savienojot blīvi apdzīvotās labā krasta apkaimes Juglu un Teiku un kreisā krasta tuvējo Pārdaugavu un Imantu. Faktiski 1. tramvaja līnija izveidota, apvienojot 4. un 6. tramvaja maršrutus. „Vieninieciņš” izrādījās tik ļoti pasažieru pieprasīts, ka 1. tramvaja maršruts uzreiz kļuva par vispopulārāko sabiedriskā transporta maršrutu galvaspilsētā.

Atvērts Centra sporta kvartāls Krišjāņa Barona ielā

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

2017. gada septembrī svinīgi tika atklāts Centra sporta kvartāls Krišjāņa Barona ielā. Tagad tā jau kļuvusi par iemīļotu bērnu, pusaudžu, kā arī pieaugušo rīdzinieku, kas vēlas izkustēties, aktīvās atpūtas vietu. Šeit atrodas viens no lielākajiem spēļu laukumiem galvaspilsētā. Tas atveido Rīgas karti – atpazīstam vecpilsētas baznīcu smailes, Daugavu, kas ir kā robeža starp pilsētas labo un kreiso krastu. Šeit ierīkots arī futbola laukums, skrejceļš, basketbola un volejbola laukums, divi daudzfunkcionāli laukumi, tāllēkšanas sektors, skeitparks un veloparks, ielas vingrošanas laukums, inventāra nomas punkti, ģērbtuves un tualetes. Teritorija ir norobežota ar atjaunotu vēsturisko žogu.

Skanste. Jaunā Rīgas vizītkarte un jaunā tramvaja līnija

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Aizejošajā gadā iezīmējušās jaunā un dinamiskā attīstībā esošā rajona – Skanste – kontūras. Prestižajam klusajam centram piegulošās, reiz pamestās teritorijas vietā slejas jaunas biroju ēkas un dzīvojamo namu kvartāli. Nākotnē Skanste kļūs par XXI gadsimta Rīgas jauno vizītkarti: te atļauts celt augstas (līdz 15 stāviem) celtnes, tiks ierīkoti parki un skvēri, plānots izbūvēt jaunu tramvaja līniju. Pagājušais gads pagāja vētrainās diskusijās par to, vai Rīgai vajadzīga šī jaunā tramvaja līnija Senču un Pērnavas ielā, kas atdala Lielo kapu teritoriju. Augustā Eiropas Komisija apstiprināja 3,6 kilometrus garās tramvaja līnijas celtniecības projektu. Nākotnē šis maršruts ļaus izbūvēt tramvaja līniju arī līdz Rīgas visapdzīvotākajam mikrorajonam – Purvciemam.   

VEF Kultūras pils jaunā dzīve

Foto: Riga.lv

Latvijas Valsts 99. gadadienu sagaidot, pēc vērienīgākajiem ēkas rekonstrukcijas darbiem (ja neskaita tās celtniecību), durvis apmeklētājiem vēra VEF Kultūras pils. Ēka faktiski tika radīta no jauna – taču saglabāti visi vēsturiskie elementi un krāsu risinājumi gan ārpusē, gan iekštelpās. Palielināta ēkas energoefektivitāte, nomainītas komunikācijas. Ēkā, kas bija nodota ekspluatācijā 1960. gadā, pateicoties pārplānošanai, palielināta telpu funkcionalitāte, modernizēta akustika un tehniskais aprīkojums, izveidota moderna skaņu ierakstu studija un atjaunots VEF vēstures muzejs.   

VEF Kultūras pils papildinājusi rekonstruēto kultūras objektu sarakstu. Iepriekšējos gados realizēti vērienīgi Kultūras pils „Ziemeļblāzma” un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēkas renovācijas projekti.

Lielās estrādes rekonstrukcija – dāvana Latvijas simtgadē

Foto: Riga.lv

2017. gadā tika sākta Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcija, kas jau atjaunotā veidolā būs XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku norises vieta 2018. gadā.

Līdz 2018. gada jūnijam plānots realizēt pirmo rekonstrukcijas posmu. 2017. gadā darbi noritēja, apsteidzot grafiku. Pirmais rekonstrukcijas posms ietver jaunas ietilpīgākas skatītāju zonas izveidi. Estrādē būs vietas 30 557 skatītājiem (iepriekš – 23 000). Un tās ir tikai skatītāju vietas! Līdz šim uz skatuves vietas bija tikai 7510 koristiem, bet 2018. gadā dziedāt kopā varēs 9802 vokālisti.

Līdz 2018. gadam paralēli izveidos lielu pasākumu organizēšanai nepieciešamo infrastruktūru: elektroenerģijas un ūdensapgādi, kanalizāciju un notekūdeņu sistēmas Ostas prospektā un Atpūtas alejā, Jančevska prospektā līdz Zaļajam teātrim, tiks uzbūvēts helikopteru nosēšanās un pacelšanās laukums ārkārtas gadījumiem, tiks ieveidots jauns piebraucamais ceļš no Viestura prospekta līdz autobusu stāvvietai, kas paredzēta dziesmu un deju svētku dalībniekiem. Tiks atrisināta pasākuma galvenā problēma: cilvēkiem, kas dodas uz koncertu, vairs nebūs jāspraucas caur dalībnieku autobusu un operatīvā transporta rindām. Automašīnām būs savs ceļš.

Festivāls „Staro Rīga” pilsētā notika 10. reizi

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Katru gadu novembrī – vistumšākajā un drūmākajā gada mēnesī – galvaspilsēta uzlabo garastāvokli, rīkojot festivālu „Staro Rīga”. 2017. gadā festivāls atzīmēja savu 10 dzimšanas dienu, bet, šķiet, ka Rīga uguņu gaismā vēlā rudenī spoguļojusies jau visos laikos.

Pārbaudi veselību komfortablos apstākļos – izremontēta poliklīnika „Iļģuciems”

Foto: Riga.lv

Rekonstrukciju piedzīvojusi arī Rīgas veselības centra filiāle „Iļģuciems”. 1967. gadā ēka tika uzcelta kā ārstniecības iestāde par Pārdaugavas rūpnīcu saziedotiem līdzekļiem. Patlaban poliklīnika sniedz medicīnas pakalpojumus visiem vietējiem apkaimes iedzīvotājiem.

Pilnībā mainījies ēkas veidols. Jaunā fasādes krāsu gamma ļāvusi ēkai gleznaini iekļauties apkārtējā vidē. Logi veidoti vizuālās mākslas pop art stilā.

Veikta pārplānošana, iekštelpas nokrāsotas gaišos krāsu toņos, savukārt kā akcenti izmantoti ornamenti oranžā krāsā, kas ir poliklīnikas korporatīvā krāsa. Ēkā ierīkots jauns lifts. Labiekārtota teritorija: nobruģēti jaunie gājēju celiņi un veikts piebraucamo ceļu remonts.

Atvērta Rīgas Veselības Centrs filiāle "Iļģuciems"

Kārtības sardzē: Bolderājā atklāts policijas iecirknis

Foto: Riga.lv

Valsts un pašvaldības sadarbības rezultātā ir tapusi pilnīgi jauna ēka, kurā turpmāk strādās Bolderājas kārtības sargi. Šajā iecirknī kopā strādās gan Valsts, gan Pašvaldības policijas darbinieki. Jaunā ēka būvēta atbilstoši mūsdienu un Eiropas Savienības prasībām, kas ir svarīgi ne tikai tās apmeklētājiem, kuri šeit varēs vērsties pēc palīdzības 24 stundas diennaktī, bet arī policistiem, kuri šādā darbam atbilstošā vidē pildīs amata pienākumus. Policijas iecirknis ir izvietots vienstāva ēkā ar 513 kvadrātmetru platību. Kopumā ēkā ir 40 telpas, no kurām lielākā daļa ir paredzētas policijas darbiniekiem, kā arī divas pagaidu aizturēšanas kameras, nopratināšanas un aizturēšanas telpa, kā arī katlu, serveru un dušas telpas. Ēkā, ieskaitot darbiniekus, vienlaicīgi var atrasties 100 cilvēki. Teritorijā ir izveidotas arī 15 autostāvvietas policijas vajadzībām un desmit - iecirkņa apmeklētājiem. Teritorijā ir ieklāts bruģis, kā arī veikta teritorijas apzaļumošana ar zālienu un apstādījumiem.