Rīgā 15. martā Latvijas jaunieši pirmo reizi piedalīsies globālajā klimata streikā

14. Marts

Pieprasot politisko atbildību un steidzamu rīcību klimata krīzes risināšanā, piektdien, 15. martā, simtiem tūkstošu skolēnu un studentu no vairāk nekā 98 pasaules valstīm, tostarp Latvijas, pievienosies “Globālajam streikam nākotnei”. Latvijā protesta akcija notiks kā gājiens no Ministru kabineta līdz Saeimai, un to rīko neformālā jauniešu kustība “Fridays For Future Latvia”. Pulcēšanās gājienam sāksies plkst. 15.30 Vērmanes dārzā.


Globālā jauniešu kustība “Fridays For Future” ir radusies, iedvesmojoties no zviedru skolnieces Grētas Tūnbergas (Greta Thunberg) iknedēļas skolas streika, ko viņa uzsāka 2018. gada augustā. Tā vietā, lai ietu uz skolu, Grēta piektdienās devās piketēt pie parlamenta, protestējot pret likumdevēju rīcības trūkumu klimata pārmaiņu jautājumos. Kopš tā laika viņa ir iedvesmojusi tūkstošiem jauniešu visā pasaulē sekot savam piemēram.

Streika pamatā ir fakts, ka cilvēku darbības rezultātā Zemes klimats strauji mainās, un kopš Parīzes klimata vienošanās 2015. gadā nav sekojošas vērā ņemamas rīcības, lai novērstu klimata krīzi. Globālā klimata streika mērķis ir skaidri un mierpilni pieprasīt visām pasaules valstīm nekavējoties rīkoties, lai risinātu klimata pārmaiņu krīzi.

Emisiju koncentrācija atmosfērā arvien turpina palielināties un nupat, šī gada martā, sasniegts jauns CO2 koncentrācijas rekords Zemes atmosfērā. Pēdējā ANO Starpvaldību klimata pārmaiņu paneļa (IPCC) ziņojumā 2018. gadā uzsvērts, ka nepieciešams vismaz 50% samazinājums nākamajā desmitgadē, lai novērstu katastrofālas sekas, kā masveida dzīvnieku un augu izzušanu, dzeramā ūdens trūkumu, plūdus, ražas apjomu sarukumu u.c.

Tāpēc jauniešu kustība “Fridays For Future Latvia” kopā ar nevalstiskajām organizācijām — “Dzīvnieku brīvība”, “Zero Waste Latvija”, apvienību “Pilsēta cilvēkiem”, “Zaļā brīvība”, “Vides izglītības fonds”, jaunatnes organizāciju “Protests”, “Fashion Revolution Latvia”, “Satori” un vairākiem desmitiem citu organizāciju — aicina ikvienu iestāties par labāku nākotni, piedaloties 15. marta gājienā un pieprasot arī no Latvijas likumdevējiem politiski atbildīgu, mērķtiecīgu un steidzamu rīcību, lai risinātu samilztošo klimata krīzi.