Rīdziniekus aicina uz Pareizticīgo Ziemassvētku dziedājumiem
Turpinot Bētlemes eņģeļu tradīcijas, 2018. gada 7. janvārī plkst. 18:00 Rīgas Svētā Pētera baznīcā

2. Janvāris, 2018

Katru ziemu vairāk nekā 2 miljardiem cilvēku kristīgajā pasaulē iestājas īpašs un saviļņojošs laiks.


Tie atzīmē vienus no kristiešu svarīgākajiem svētkiem, gaismas, miera un cerības svētkus – Jēzus dzimšanu. Atšķiras vien kalendāra stili un datumi – Jūlija kalendārs (vecais stils) un Gregora kalendārs (jaunais stils). Bez pārspīlējuma var teikt, ka Jēzus dzimšanu atzīmē visā pasaulē, jo pēc “Pasaules reliģiju enciklopēdijas” un “Pew Research Center” pētījuma kristietības piekritēji dzīvo gandrīz visās pasaules valstīs.

Ziemassvētku laikā svētku rūpes brīnumainā veidā savijas ar klusu saviļņojumu un svētsvinīgu mieru. Un, lai arī cik mums būtu gadu, Ziemassvētku laikā mēs kā bērni sagaidām brīnumu. Dieva atnākšana uz zemes iedvesmoja dzejniekus un bija atspoguļota Aspazijas, K.Skalbes, J.Ziemeļnieka, I.Ziedoņa, A.Aizpurietes un daudzu citu Latvijas literātu Ziemassvētku dzejās.

Un, protams, nav iespējams iedomāties Ziemassvētku svinības bez mūzikas. Baznīcās un koncertzālēs skan mūzika, kuras radīšanu turpina iedvesmot Pestītāja dzimšana. Īpašu vietu Ziemassvētku mūzikā ieņem koru garīgie skaņdarbi.

Pirmos Ziemassvētku dziedājumus izpildīja eņģeļi virs jaunpiedzimušā Pestītāja šūpuļa Bētlemē. Сilvēce ir pagodināta turpināt šo cildeno tradīciju.

Pirmo Ziemassvētkiem veltīto dziedājumu rašanās datumi atšķiras. Pēc dažādiem avotiem, tas ir 129.gads pēc Kristus, kad Romas bīskaps pavēlējis Ziemassvētku dievkalpojuma laikā izpildīt “Eņģeļu dziedājumu”. Pēc citiem datiem pirmie pazīstamie Ziemassvētku skaņdarbi dievkalpojumu vajadzībām tika radīti mūsu ēras IV. gadsimta otrajā pusē.

Foto: Blagovest

Renesanses laikmets nav pagājis nemanāmi Ziemassvētku mūzikai. Tāpēc mūsdienās baznīcu un pasaulīgie, profesionālie un amatieru dziedātāju kolektīvi izpilda par godu Ziemassvētkiem komponētos skaņdarbus, kuri ir apbrīnojama dzīves spēka pilni.

Rīgas pareizticīgo kamerkorim “Blagovest” Ziemassvētku koncerti jau sen kļuvuši par tradīciju. Tai pamati likti 90. gados, kad vēl pavisam jaunais kolektīvs Ziemassvētku laikā devās uz Beļģiju, kur vairākās pilsētās sniedza pareizticīgo koru mūzikas koncertus.

Ziemassvētku laikam tika pieskaņotas daudzas “Blagovesta” uzstāšanās. Koris piedalījās 2008., 2012. un 2013. gadu Ziemassvētku koncertos Jelgavas Kultūras namā.

Ziemassvētkos kolektīvs uzstājās arī vairākās Latvijas galvaspilsētas baznīcās, kā arī “Ave Sol” koncertzālē, ieskaitot priekšnesumu kopā ar vīru koru “Nabat” 1997. gadā, koncertu 2009. gadā un programmu “Ziemas sapnis” 2011. gadā.

Foto: Blagovest

Kopš 1991. gada Rīgas pareizticīgo kamerkora “Blagovest” repertuāra kodolu veido pareizticīgo kora mūzika. Kolektīva panākumus apliecina iespaidīga virkne balvu un atzinumu, no kuriem pēdējie izcīnīti aizvadāmā 2017. gadā: divas galvenās balvas – Eiropas koru olimpiādē Rīgā, kā arī “Nāciju Grand Prix” – Āzijas koru olimpiādē Kolombo, Šrilankā.

Nākamā Rīgas pareizticīgo kamerkora “Blagovest” uzstāšanās ir ieplānota 2018. gada pavasarī. Pareizticīgo garīgās mūzikas cienītājiem “Blagovest” sniegs savu tradicionālo Lielā Gavēņa dziedājumu koncertu.

 Biļetes uz pareizticīgo Ziemassvētku dziedājumiem pieejamas internetā, kā arī stundu pirms pasākuma Rīgas Svētā Pētera baznīcas kasēs.